Mapy turystyczne w aplikacji

Festival Mazurki

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” to tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy, sprawdzona formuła na przywrócenie dawnego języka muzyki polskiej współczesnej kulturze. To spotkanie Mistrzów i Uczniów, muzykantów i tancerzy, ludzi w różnym wieku, różnych wrażliwości i wyborów politycznych, skupionych wokół idei uczestniczenia we wspólnocie rytmów, melodii i tanecznych kroków. To muzyczne poGRAnicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu chciałbym skierować naszą uwagę na tematy trudne, wokół których plenią się polskie kompleksy, jątrzą niezabliźnione rany, toczą nieogarnione jeszcze procesy.

Relacja wieś – dwór i naznaczająca ją mocno pańszczyzna to wprawdzie pieśń odległej przeszłości, ale co i rusz zawadzamy o nią w XXI wieku. Dlaczego do dziś w jednych regionach trwa „chłopska duma”, w innych zaś ludzie wstydzą się „wiejskości” i wszystkiego, co z nią związane? Ile w muzyce chłopskiej jest odrębności a ile pokrewieństwa z dworem i parafią? Jak relacje między wsią a „panem, wójtem i plebanem” przekładają się na współczesne postawy Polaków wobec wiejskich tradycji, wobec siebie i innych w tym kontekście? Rozważaniu tych pytań poświęcimy konferencję „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej”, która otworzy Festiwal.

 

 

Koncert „Chodzony – polonez – polska” będzie zarówno okazją do nacieszenia ucha piękną muzyką polską i szwedzką, jak i do prześledzenia ewolucji muzyki tych krajów od najwcześniejszych źródeł historycznych, poprzez żywe tradycje, aż po współczesne kompozycje, wyrosłe na bazie tańca „polska”. Tradycyjnie już zapraszamy na warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach, które będą wypełniać całe dnie od wtorku do piątku. Mamy nadzieję, że koncert Stara Tradycja odkryje dla nas nowe zjawiska i talenty, kluby festiwalowe i Noc Tańca pozwolą wytańczyć się najbardziej zawołanym tancerzom, budowniczowie instrumentów podczas Targowiska zaopatrzą wszystkich potrzebujących muzycznych narzędzi, Małe Mazurki zaś dadzą dużo radości dzieciom i rodzicom.

Tak właściwie to każda chwila jest swojego rodzaju pograniczem. Jeśli akcent postawimy na „gra”, dajemy szansę ukrytej pomiędzy przeszłością i przyszłością teraźniejszości – by objawiła się choć na czas gdy jest muzyka.Dziękujemy bardzo Wszystkim, którzy wspierają ideę Wszystkich Mazurków Świata. Życzymy wzruszeń, odkryć i spotkań na poGRAniczach!

Galeria zdjęć:

Janusz Prusinowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.

Opublikowano 8 kwietnia 2016 przez admin