Mapy turystyczne w aplikacji

Enoturystyka w Polsce, czyli podróże ze smakiem wina

Enoturystyka, a zatem połączenie zamiłowania do wina, jedzenia oraz podróży, to stosunkowo nowy nurt w polskiej turystyce. Jest on szczególnie atrakcyjną formą podróżowania dla osób pasjonujących się winem i tych, które preferują nietypowe destynacje turystyczne. Na jego rosnącą popularność wpływa rozwój tradycji winiarskich, które wbrew pozorom, w Polsce sięgają już setek lat wstecz. Jak wykorzystać ten trend w swoim obiekcie noclegowym? 

Podróże tropem winnic

Według klasyfikacji upraw winorośli w Europie, klimat Polski jest wystarczająco ciepły aby sprzyjał ich uprawie. Pogoda jest szczególnie łaskawa dla winogron w województwach lubuskim, dolnośląskim czy małopolskim oraz podkarpackim, jednak winnice można znaleźć już w każdym regionie naszego kraju. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 400 winnic. To ogromny potencjał, również dla turystyki. Nieliczne z nich oferują miejsca noclegowe czy restauracje, ale w większości można zorganizować zwiedzanie winnicy, na przykład dla gości umiejscowionego w pobliżu obiektu noclegowego. Będąc świadomym bliskości eno-atrakcji, można kierować gości zainteresowanych winem do własnego obiektu. Wszystko co potrzebujesz to nawiązać współpracę z lokalną winnicą, odpowiednia reklama  i sprawna recepcja online

Degustacja, bez wychodzenia z pokoju 

Współpraca z lokalnymi producentami wina otwiera drzwi do nowych atrakcji dla gości Twojego obiektu noclegowego. Dla osób zainteresowanych enoturystyką, oprócz zwiedzania pobliskich winnic, możesz przygotować wine tasting czyli degustacje wina, prosto z Twojego obiektu. Wystarczy, że nawiążesz współpracę z lokalną winnicą, która dostarczy materiał do degustacji. Przygotowując taką atrakcję, nie zapomnij o odpowiednich przekąskach i osobie, która poprowadzi takie wydarzenie. 

enoturystyka-traseojpeg.jpg

Winobranie - okazja do zaproszenia turystów

Winobranie to coroczny czas świętowania zbiorów winogron ale i doskonała okazja do pozyskania gości w okresie od sierpnia do listopada, który poza sierpniem, bywa mniej oblegany niż letnie terminy. Gospodarze obiektów położonych w niedalekiej odległości od winnic, mogą stworzyć na ten czas specjalną ofertę kierowaną do enoturystów, ułatwiającą zwiedzanie pobliskich winnic oraz zapewniającą transport na miejsce winobrania. 

Najważniejsi są ludzie

W branży hotelarskiej niezwykle ważnym czynnikiem jest człowiek. To właśnie gospodarze z pasją, pełni pozytywnej energii, są wspominani przez gości najlepiej. To samo dotyczy enoturystyki. Znalezienie osoby z pasją do winiarstwa to połowa sukcesu, na której można budować zainteresowanie enoturystów naszym obiektem noclegowym, nawet jeśli nie znajduje się  on w bezpośrednim sąsiedztwie winiarni. Na szczęście w większości winnic w Polsce można znaleźć właśnie takich ludzi, pełnych pasji do wina i swojego zawodu. Takie osoby z powodzeniem poprowadzą wiele atrakcji odpowiednich dla enoturystów i zapewnią im doświadczenia na długo zapadające w pamięć. 

Piwnica pełna wina, zawsze pod ręką

Kolejnym pomysłem na zwabienie osób zainteresowanych enoturystyką, jest wyposażenie obiektu noclegowego w piwnicę pełną lokalnych win. Może to być zbiór tylko z jednej winnicy, lub z kilku różnych. Piwnicę, lub barek z winami, warto zaopatrzyć w opis każdej butelki, z uwzględnieniem smaków i aromatów, a także propozycji łączenia z kuchnią, dzięki czemu goście będą mogli organizować degustacje na własną rękę. 

 

Opublikowano 6 kwietnia 2022 przez traseo