Mapy turystyczne w aplikacji

Dobierz karty pamięci tak, żeby nie zabrakło Ci miejsca

Po długiej, wyczerpującej wędrówce szczęśliwy docierasz na szczyt, aby napawać się zapierającym dech w piersiach widokiem. Dzięki satysfakcji i euforii zapominasz o wysiłku. Piękno natury przysłania wszystkie trudy, jakie przyniosła droga. To doskonały moment na wykonanie pamiątkowego zdjęcie. Nagle jednak okazuje się, że na karcie pamięci zabrakło miejsca i zamiast po prostu wykonać ujęcie ukazujące Twoją chwilę tryumfu, musisz usuwać zdjęcia lub filmy. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Jaka pojemność karty pamięci do aparatów na wyprawę?

Pewnie wielu podróżnikom zdarzyła się taka sytuacja kiedy próbowali wykonać zdjęcie. Sięgając po smartfon czy aparat, zdawali sobie sprawę, że ich karta pamięci jest już przepełniona. Irytujący monit utrudniał wykonanie fotografii i zanim rozpoczęło się fotografowanie, konieczne było usunięcie wcześniejszych plików.

Nie dość, że czasami przez ten problem traci się szansę na wykonanie wyjątkowego ujęcia, które już nigdy się nie powtórzy (np. spotkanie płochliwego zwierzęcia na szlaku), to jeszcze trzeba zrezygnować, z któregoś z wcześniejszych kadrów. Aby temu zapobiec, dobrze jest wyposażyć się w pojemną kartę pamięci.

karty-pamieci-na-wyjazd.jpg

Istnieją jednak pewne ograniczenia, o których należy pamiętać. Przede wszystkim im większa pojemność karty pamięci do aparatów, tym zazwyczaj wyższa jest jej cena. Na szczęście rozwój technologii w ostatnich latach pozwala na wykorzystanie coraz lepszych materiałów, a tym samym zminimalizowanie kosztów produkcji. Dzięki temu coraz częściej można zdobyć porządne bardzo pojemne karty w całkiem przystępnych cenach. Warto jednak oszacować, ile zdjęć czy filmów nagrywa się w trakcie wyprawy, tak, aby nie przeinwestować w sprzęt.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jaki rozmiar ma pojedyncze zdjęcie lub film zapisywane przez aparat, a następnie pomnożenie tego przez liczbę fotografii/czas trwania materiału przywożonego zazwyczaj z wyprawy. Zakup nośnika o pojemności 256 GB zalecany jest prawdziwym pasjonatom, którzy wykorzystają więcej niż ułamek tego miejsca ;) Czasami lepszym rozwiązaniem jest kupienie kilku mniejszych kart zamiast jednej dużej, co zmniejszy ryzyko utraty wszystkich danych, gdyby na przykład doszło do kradzieży aparatu.

Karta pamięci w podróż - nie tylko pojemność ma znaczenie

Przy wyborze karty pamięci istotna jest nie tylko pojemność. Warto wziąć pod uwagę także prędkość zapisu i odczytu, spełniane przez nią normy i jej wytrzymałość. W przypadku karty pamięci SanDisk Extreme można mieć pewność, że wytrzyma ona wstrząsy, wilgoć, ekstremalne temperatury czy promieniowanie rentgenowskie. Zachwycające dech w piersiach nagrania czy niepowtarzalne kadry pozostaną więc bezpieczne.

Podobnie jak w przypadku pojemności, im wyższa prędkość zapisu i odczytu, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że najwyższe prędkości karty pamięci generują wyższą cenę. Planując wyprawę, warto zastanowić się, co będzie fotografowane (spokojne krajobrazy czy przyroda w pełnej dynamice), a także na jakim sprzęcie będzie się pracowało – wykorzystany zostanie smartfon czy zaawansowanym bezlusterkowiec? Ważna jest także jakość nagrań, gdyż przykładowo dla 4K potrzebne są szybsze karty pamięci.

Opublikowano 8 lutego 2023 przez traseo
All Comments (0)
No Comments