Mapy turystyczne w aplikacji

Dlaczego warto korzystać z kijów trekkingowych?

Odpowiednio dobrane i prawidłowo stosowane kije trekkingowe, znacznie ułatwiają wędrówki w górskim terenie. Dlaczego warto zabierać je na wyprawy i jak wybrać najlepsze kijki? Zdecydować się na kije dwu-, trzy- czy czterosegmentowe? Zapraszamy do krótkiego poradnika.Po co kije trekkingowe?

Kije trekkingowe nie są wyłącznie elementem górskiej mody. Właściwe korzystanie z kijów trekkingowych przynosi wiele korzyści, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Korygowanie postawy - stosowanie kijów wymusza odpowiednią postawę podczas marszu. Przy wchodzeniu pod górę większość osób pochyla się w przód. Nienaturalną postawę może też powodować ciężki plecak. Jeśli dobrze dobierzemy długość kijów trekkingowych, to ciało będzie musiało przyjąć właściwą, wyprostowaną postawę.
  • Prawidłowy oddech - wiąże się z właściwą postawą, ponieważ łatwiej się oddycha, gdy ciało jest wyprostowane. Wtedy przepona może pracować prawidłowo.
  • Lepsze rozłożenie ciężaru - kije trekkingowe odciążają stawy i kręgosłup, co jest szczególnie ważne, gdy niesiesz ciężki plecak i gdy schodzisz. Korzystanie z kijów sprawia, że mniejszy nacisk kładziony jest przede wszystkim na dolne kończyny. Taka amortyzacja to zbawienie dla kolan i stóp.
  • Utrzymanie równowagi - w trudnym górskim terenie łatwo stracić równowagę, a kije temu zapobiegają. Świetnie sprawdzają się również na niestabilnym podłożu, czyli np. rumowiskach.

Te niezaprzeczalne zalety sprawiły, że kije są podstawowym elementem wyposażenia trekkingowca. Należy jednak korzystać z nich rozsądnie, czyli wtedy, gdy rzeczywiście wymagają tego warunki. Jeśli z kijów będziemy korzystać bez umiaru, to możemy “rozleniwić” nasze ciało. No i najważniejsze - tylko wysokiej jakości kije trekkingowe gwarantują wspomniane wyżej korzyści.

kije-trekkingowe.jpg

Rodzaje kijów trekkingowych

Oferta kijów trekkingowych jest bardzo szeroka. Które z nich wybrać? Przede wszystkim na poszukiwania udaj się do profesjonalnego sklepu górskiego. Tam znajdziesz marki, którym można zaufać. Za najlepszych producentów kijów trekkingowych uważa się Black Diamond, Komperdell i Viking.

Wybierając kije, zwróć uwagę na ich wagę - im lżejsze tym lepiej, dlatego dobre kije najczęściej wykonywane są z aluminium lub włókien węglowych. Kluczową kwestią jest też wytrzymałość, o której informuje nas jakość aluminium. Standardem wśród najlepszych jest produkowanie kijów z aluminium 7075. Z kolei groty najczęściej wykonywane są z widii (węglika spiekanego), czasem ze stali. Groty widiowe uważane są za najbardziej wytrzymałe.

Kije trekkingowe posiadają dwa, trzy lub cztery segmenty. Największą popularność zdobyły kije trzysegmentowe. Dlaczego? Przede wszystkim mają one bardzo szeroki zakres regulacji i po złożeniu zajmują mniej miejsca niż kije dwusegmentowe. Jeszcze większą możliwość regulacji zapewniają kije trzysegmentowe, ale wymagają one znacznie więcej cierpliwości. Ponadto w górach liczy się szybkość, a dobieranie długości kijów poprzez manipulację z trzema blokadami zajmuje znacznie więcej czasu niż ustawienie dwóch blokad.

Podsumowując - za najbardziej uniwersalne kije trekkingowe uznawane są te, które posiadają trzy segmenty, wykonane zostały z aluminium a ich grot z widii. Będą one odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i najbardziej zaawansowanych trekkingowców.

Opublikowano 24 stycznia 2019 przez traseo