Mapy turystyczne w aplikacji

Co warto wiedzieć o Mazurach?

Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. I nie jest to przesada bowiem prawdopodobnie jest ich co najmniej dwa razy więcej. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych dla Polaków ale nie tylko bowiem przyjeżdżają tu także goście z wielu innych rejonów Europy, najczęściej z Niemiec.
  
 

 

 

Kilka najważniejszych faktów o Mazurach

Mazury obejmują tereny nie tylko Pojezierza Mazurskiego ale też Pojezierza Iławskiego. Dla przeciętnego turysty prawdopodobnie nie ma to większego znaczenia, ale jeżeli ktoś interesuje się geografią to może chciałby to wiedzieć. Pod względem administracyjnym to obszar województwa warmińsko - mazurskiego ze stolicą w Olsztynie. Na mapach szukamy Mazur na północnym wschodzie Polski.

Tereny tutejsze są nizinne. Najwyższe wzniesienie czyli Dylewska Góra osiąga 312 m.n.p.m. Natomiast największymi jeziorami są Śniardwy, Mamry i Niegocin, które znajdziecie w tak zwanej krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Mazury zostały włączone do Polski dopiero po II wojnie światowej w roku 1945. Wcześniej było tu państwo krzyżackie i Prusy Wschodnie.

Najbardziej znanymi mazurskimi miastami są Kętrzyn, Nidzica, Giżycko, Ełk, Mrągowo i Węgorzewo. Chociaż zapewne każdy z czytelników mógłby do tej listy dopisać jeszcze co najmniej kilka innych propozycji.

Najsłynniejsze atrakcje turystyczne na Mazurach

Większość przybywających w te strony turystów i wczasowiczów szuka przede wszystkim możliwości pływania po jeziorach. Nad wieloma z nich znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego takie jak kajaki, łódki czy rowerki wodne. Sporo jest żeglarzy i amatorzy plażowania. Są liczne kąpieliska do taplania się w wodzie - niektóre strzeżone z ratownikiem, niestety niektóre nie. Po niektórych - tych większych jeziorach pływają różne statki spacerowe, więc jeżeli ktoś nie potrafi samodzielnie posługiwać się łodzią ani kajakiem to można skorzystać też z takiej okazji.

Wśród mazurskich zabytków na pierwszym miejscu trzeba wymienić pokrzyżackie zamki, których jest tu mnóstwo. Niektóre z nich zostały tylko w formie zabezpieczonej ruiny, inne służą jako różnego rodzaju urzędy, szkoły placówki kulturalne albo hotele. Ale są też i takie, które można zwiedzać. Polecamy między innymi muzeum w zamku kętrzyńskim, ostródzkim albo też w Nidzicy.

Na Mazurach jest też sporo pozostałości, którymi na pewno zainteresują się miłośnicy II wojny światowej. Polecamy na przykład kwatery hitlerowskie w Mamerkach i Wilczym Szańcu. Natomiast w Giżycku można zwiedzać znacznie starszą twierdzę Boyen.

Każdego kto lubi architekturę sakralną na pewno zachwyci sanktuarium w Świętej Lipce.

Mazury.jpeg

 

Gdzie na Mazurach spać?

Oferta noclegowa na Mazurach jest bogata i dostosowana do możliwości różnego rodzaju klientów. Najtaniej wychodzą kwatery prywatne. Jeżeli jednak szukacie czegoś ekstra zachęcamy do skorzystania z różnego rodzaju wyszukiwarek internetowych ze stronami rezerwacyjnymi. Najlepiej wtedy wpisać frazę "luksusowe apartamenty Mazury" albo prościej "apartamenty Mazury, a na pewno coś ciekawego znajdziecie. Polecamy między innymi świetną propozycję pod adresem http://masuriaarte.pl

Opublikowano 17 czerwca 2022 przez traseo