Mapy turystyczne w aplikacji

Co musisz wiedzieć o EKUZ?

Wiele osób nie wie, że społeczne ubezpieczenie zdrowotne, może zagwarantować pomoc, nie tylko w kraju macierzystym, ale we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Minimalizuje ona formalności i sprawia, że nie będziesz przejmować się kosztami opieki zdrowotnej. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej karcie oraz jaką pomoc możesz dzięki niej uzyskać.

Kiedy warto odebrać kartę.

Brak granic pomiędzy krajami członkowskimi, należącymi do strefy Schengen, sprawiają, że podróże jeszcze nigdy nie były takie proste. Wyjeżdżając, warto postarać się o ubezpieczenie podczas takiego wyjazdu. Obecnie nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia, możesz skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Uzyskanie EKUZ-a jest możliwe dla każdego, kto podlega pod ubezpieczenie zdrowotne w kraju. Pamiętaj jednak, że karta ta upoważnia Cię do uzyskania pomocy w razie wypadku, a nie możesz odbyć planowanego leczenia. Pamiętaj, że posługując się tą kartą, podlegasz pod ustawodawstwo kraju, w którym się znajdujesz. Jeżeli tam, każda wizyta kosztuje 50 euro, to Ty tę kwotę musisz uiścić. W sytuacji, gdy obywatele danego członka UE/EFTA nie muszą płacić za wizytę u lekarza, Ty też nie musisz tego robić. Pamiętaj, że jedyną formalnością, którą będzie należeć do Ciebie, to pokazanie karty personelowi medycznemu.

Co zrobić, aby odebrać kartę EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz założyć w regionalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta może być odebrana osobiście lub wysłana na adres, który podasz przy wypełnianiu wniosku. Dodatkowo wniosek o wydanie karty możesz złożyć internetowo, przez skrzynkę ePUAP lub wysłać pocztą, faksem lub mailem do delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia. Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i ciesz się spokojnym wyjazdem.

Czy wyrobienie jest drogie i czy długo czeka się na odbiór karty?

Pamiętaj, że wyrobienie karty EKUZ jest darmowe i nigdy nie jest pobierana za to dodatkowa opłata. Zazwyczaj karta odebrana może być od ręki i nie musisz na nią czekać. Pamiętaj, że należy się dobrze przygotować, aby nie zabrakło Ci żadnego dokumentu. Aby mieć pewność, że doskonale udało Ci się przygotować na złożenie wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, odwiedź adres https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/. Uzyskasz tam wszystkie informacje, które będą Ci potrzebne. Pamiętaj, że lepiej się zapoznać raz a dobrze z dokumentami, niż kilkukrotnie składać wniosek o wydanie karty.

 

Opublikowano 9 kwietnia 2019 przez traseo