Mapy turystyczne w aplikacji

Chiny zniosą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Polscy podróżni i przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na przełomową zmianę w relacjach z Chinami. Zniesienie wiz krótkoterminowych otwiera nowe perspektywy dla turystyki, biznesu i wymiany kulturalnej między oboma krajami. Ta decyzja, będąca efektem rozmów na najwyższym szczeblu, może znacząco wpłynąć na intensyfikację kontaktów polsko-chińskich w najbliższych latach.

Szczegóły nowych zasad ruchu bezwizowego

Polscy obywatele zyskują możliwość wjazdu do Chin bez wizy na okres do 15 dni. Nowe przepisy obejmują podróże w celach turystycznych, biznesowych, rodzinnych oraz tranzytowych. To znaczące ułatwienie dla osób planujących krótkie wizyty w Państwie Środka. Program ruchu bezwizowego dotyczy posiadaczy zwykłych paszportów — jeśli zamierzasz wyrobić ten dokument, dowiedz się, jak to zrobić online: https://paszporty.com.pl/wyrobienie-paszportu-online-jak-zlozyc-wniosek/.

Władze chińskie nie określiły jeszcze dokładnej daty wejścia w życie nowych zasad. Prezydent Andrzej Duda zasugerował, że może to nastąpić w najbliższych dniach. Polscy podróżni będą musieli spełnić standardowe wymogi wjazdowe, takie jak posiadanie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy) oraz biletu powrotnego lub do kraju docelowego. Warto pamiętać, że 15-dniowy okres bezwizowy nie może zostać przedłużony. Osoby planujące dłuższy pobyt nadal muszą ubiegać się o odpowiednią wizę.

Korzyści dla polskich turystów i przedsiębiorców

Zniesienie wiz krótkoterminowych otwiera nowe możliwości dla polskich turystów i biznesmenów zainteresowanych Chinami. Statystyki wskazują, że w 2019 roku, przed pandemią, Chiny odwiedziło około 150 tysięcy Polaków. Eksperci przewidują, że ta liczba może wzrosnąć nawet o 30% w ciągu pierwszego roku obowiązywania ruchu bezwizowego.

Dla przedsiębiorców to szansa na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów biznesowych. Polskie firmy będą mogły sprawniej organizować wizyty studyjne, uczestniczyć w targach i konferencjach. Analitycy rynku prognozują wzrost eksportu polskich produktów do Chin o 15-20% w perspektywie 2-3 lat. Szczególne szanse rysują się przed branżą spożywczą — eksport polskiej żywności do Chin w 2022 roku wyniósł 1,2 mld złotych i ma potencjał znaczącego wzrostu. Ułatwienia wizowe przyczynią się też do rozwoju turystyki. Chińskie biura podróży już zapowiadają wprowadzenie nowych ofert wycieczek do Polski.

chiny-zniosa-wize.jpgfot. unsplash.com

Oto główne korzyści wynikające ze zniesienia wiz:

  • oszczędność czasu i kosztów związanych z procedurą wizową,
  • większa elastyczność w planowaniu podróży biznesowych,
  • łatwiejszy dostęp do chińskiego rynku dla polskich przedsiębiorców,
  • zwiększenie atrakcyjności Polski jako kierunku turystycznego dla Chińczyków,
  • intensyfikacja wymiany kulturalnej między oboma krajami.

Kontekst polityczny i gospodarczy decyzji

Zniesienie wiz krótkoterminowych dla Polaków wpisuje się w szerszą strategię Chin otwierania się na świat po pandemii COVID-19. Od listopada 2023 roku podobne ułatwienia wprowadzono dla obywateli 11 krajów europejskich, w tym Francji, Niemiec i Włoch. Polska jako pierwszy kraj Europy Środkowo-Wschodniej dołącza do tego grona. Analitycy oceniają, że decyzja ta ma nie tylko wymiar gospodarczy, ale i polityczny.

Według danych Chińskiego Biura Statystycznego, w 2019 roku Chiny odwiedziło 32,5 mln turystów zagranicznych. Pandemia spowodowała drastyczny spadek — w 2022 roku było to zaledwie 115 tys. osób. Pekin dąży do odbudowy ruchu turystycznego, który przed kryzysem generował 11% PKB kraju. Jednocześnie Chiny starają się poprawić swój wizerunek na arenie międzynarodowej. Wizyta prezydenta Dudy w drugiej połowie czerwca 2024 r. i zniesienie wiz dla Polaków to element budowania pozytywnych relacji z Unią Europejską. Eksperci zwracają uwagę, że Chiny liczą na polskie wsparcie w negocjacjach handlowych z UE.

Opublikowano 1 lipca 2024 przez traseo