Mapy turystyczne w aplikacji

Buty trekkingowe na wiosnę – jakie wybrać?

Coraz dłuższe, coraz cieplejsze dni sprzyjają górskim wyprawom, ale nawet wiosną w górach musimy być odpowiednio przygotowani na każdą okoliczność. Podstawą wyposażenia będą dobre buty trekkingowe. Jakie wybrać na wiosnę? Podpowiadamy. 

glownebuty-trekkingowe-1.jpeg

Buty trekkingowe damskie i męskie na wiosnę w górach – na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu?

Budząca się do życia przyroda, dodająca energii zieleń, coraz wyższe temperatury powietrza i coraz więcej słonecznych chwil – brzmi jak wiosna. Wybierając się na szlak, musimy być jednak gotowi na większe wahania temperatur, błoto, a nawet śnieg w wyższych partiach gór. Aby czuć się bezpiecznie i komfortowo w takich warunkach, i co najważniejsze – uniknąć groźnych kontuzji, warto wyposażyć się w odpowiednio dobrane obuwie. Przy poszukiwaniu właściwego modelu musimy wziąć pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, zróżnicowane podłoże – od podmokłego po błotniste, oraz indywidualne preferencje. Idealne buty trekkingowe damskie i męskie na wiosnę powinny być: 

  • Wodoodporne, ale przewiewne, 
  • Lekkie, ale stabilne, 
  • Przyczepne i komfortowe. 

Jak znaleźć swój typ? 

Buty trekkingowe na wiosnę z membraną – gwarancja komfortu na szlaku wiosną

Kluczowe znaczenie ma materiał, z którego została wykonana cholewka obuwia. Buty trekkingowe damskie czy męskie na wiosenne wędrówki po szlakach muszą zapewniać optymalną wentylację, a zarazem chronić stopy przed przemoczeniem. Najlepiej sprawdzą się więc modele z membraną, która zapobiega przenikaniu wilgoci z zewnątrz, a jednocześnie umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu stopy nie będą się przegrzewać czy pocić, a co za tym idzie – będziesz cieszyć się komfortem nawet podczas wielogodzinnego trekkingu. 

obraz1.jpeg

Buty trekkingowe na wiosnę – za kostkę czy przed? Które wybrać?

Wiosenne buty trekkingowe damskie czy męskie z zasady powinny być lżejsze od tych zimowych. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania z wyższej cholewki. Dobór fasonu uzależnijmy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Krótsze, przed kostkę na pewno doskonale sprawdzą się w sezonie wiosna-lato, również przy wyższych temperaturach powietrza. Wyższe, z cholewką za kostkę będą najlepszą ochroną przed błotem czy kamyczkami i najlepiej zabezpieczą staw skokowy. 

Podeszwa butów trekkingowych na wiosnę – jaka najlepiej sprawdzi się podczas wiosennych wędrówek po górach?

Największy wpływ na komfort i bezpieczeństwo w górach ma podeszwa obuwia, która, tak samo, jak w przypadku zimowych czy jesiennych modeli, powinna być wyposażona w solidny bieżnik z wytrzymałego tworzywa. Jeśli chodzi o buty trekkingowe damskie czy męskie na wiosnę, warto postawić na te z dodatkową amortyzacją w wewnętrznej warstwie podeszwy. Dzięki temu zyskamy na wygodzie, a nasze stawy będą zabezpieczone przed urazami wynikającymi z kontaktu z twardą nawierzchnią. Ważne też, by podeszwa wiosennych butów trekkingowych chroniła piętę i palce. Modele z gumową otoczką w tych newralgicznych punktach mogą okazać się przydatne podczas wędrówek po podmokłych czy kamienistych podłożach!

 

 

 

Opublikowano 11 lutego 2022 przez traseo