Mapy turystyczne w aplikacji

Buty górskie dla mężczyzn - sprawdź co wybrać na trasę!

Wyprawę w góry zazwyczaj zaczynamy od przygotowania niezbędnego sprzętu. O ile niekiedy możemy zrezygnować z kurtki przeciwdeszczowej czy innych elementów specjalistycznej odzieży, o tyle nie obejdzie się bez dobrych butów. Męskie obuwie turystyczne to coś, od czego każdy podróżnik zaczyna kompletowanie górskiego sprzętu. Ale jak nie zagubić się w gąszczu ofert i wybrać odpowiednie buty górskie?

 buty-gorskie-dla-mezczyzn.jpg

Częstotliwość i typ użytkowania

Przed wyborem męskich butów górskich należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi aspektami. Pierwszym z nich jest odpowiedź na pytanie: „Do czego są mi potrzebne buty górskie?” Producenci oferują wiele rodzajów obuwia górskiego w zależności od typu ich użytkowania, dzięki czemu możemy w prosty sposób dopasować buty do naszych potrzeb. Jeśli plan naszych wycieczek obejmuje raczej mniej wymagające szlaki np.w Beskidach, nasze potrzeby będą inne niż w przypadku osób zdobywających najwyższe skalne szczyty Tatr. Warto też zastanowić się nad porą roku naszych wędrówek oraz pogodą, w której czasie  zwykle spacerujemy.  

Wysokie czy niskie?

Pierwsze co rzuca się w oczy podczas poszukiwań odpowiednich męskich butów turystycznych to ich wysokość. Na rynku występują dwa główne typy butów górskich: wysokie oraz niskie. Buty wysokie — czyli takie sięgające za kostkę — utrzymują naszą stopę i staw skokowy w optymalnej pozycji. Zapobiega to ewentualnym kontuzjom nawet w najbardziej wymagających warunkach. Taki rodzaj obuwia lepiej chroni również przed deszczem, błotem czy śniegiem, które można spotkać na szlaku. 

Alternatywą dla butów za kostkę są te nieco niższe. Główną ich zaletą jest mniejsza waga, co pozwoli na szybszy i mniej męczący marsz. Takie buty górskie najlepiej sprawdzą się podczas gorących letnich miesięcy.  Pamiętajmy jednak, że używając niskich butów stopa nie jest tak usztywniona jak w przypadku wyższego odpowiednika, przez co łatwiej o kontuzję. Mniej wprawionym podróżnikom zaleca się użycie wysokiego obuwia, szczególnie jeśli chcemy poczuć pewność każdego kroku. 

Podeszwa

Jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze odpowiedniego obuwia górskiego jest podeszwa. Męskie buty turystyczne powinny zapewniać jak najlepszą przyczepność oraz amortyzację. Odpowiedni bieżnik powinien być zaprojektowany tak, aby błoto nie przywierało do podeszwy i nie powodowało utraty przyczepności. Jeśli zależy nam na wszystkich wymienionych cechach, warto zwrócić szczególną uwagę na męskie obuwie turystyczne wyposażone w podeszwy marki Vibram. Możemy być wówczas pewni, że podeszwa z charakterystycznym żółtym znaczkiem, nie zawiedzie nas nawet w najgorszych warunkach. 

Materiał i membrana

Buty górskie męskie wykonywane są z różnych materiałów. Możemy zdecydować się na buty z cholewką skórzaną, syntetyczną lub zamszową. Materiały niekiedy pochodzą z recyklingu bądź są szczególnymi pochodnymi skóry, jak w przypadku nubuku. Wszystko zależy od grubości interesujących nas butów i tego, jaki ma być sposób ich konserwacji.

Bardzo istotną sprawą jest też wybór membrany. To ona chroni nas przed wilgocią, jednocześnie zapewniając właściwą wentylację naszych stóp. Najlepsze membrany to te posiadające standard Gore-Tex. Buty górskie męskie oznaczone skrótem GTX to właśnie te z membraną Gore-Tex. 

Jak widać, wybierając męskie obuwie turystyczne, należy zwrócić uwagę na wiele technicznych cech butów. To bezpośrednio przełoży się nie tylko na wytrzymałość obuwia, ale przede wszystkim na wygodę użytkowania. Wybierz rozważnie,  a na pewno nie będziesz żałował. 

Opublikowano 19 lipca 2021 przez traseo