Mapy turystyczne w aplikacji

Burza to niesamowite zjawisko

Burza jest niewątpliwe jednym z bardziej imponujących zjawisk występujących w naturze. Jest przede wszystkim zjawisko meteorologiczne ściśle powiązane z wzmożonym tworzeniem się chmur o charakterystycznej strukturze pionowej Cumulonimbus. Burzą zazwyczaj towarzyszy intensywny opad deszczu, gradu bądź śniegu. Zdarzają się również sytuacje gdy podczas burzy pada jednocześnie deszcz i grad. Podczas burzy występują liczne wyładowania elektryczne w atmosferze. Najczęściej tymi wyładowaniami są pioruny, które dają zarówno efekty świetlne, czyli inaczej błyskawice, jak i dźwiękowe, czyli grzmoty. Efekty te są ciężkie do uchwycenia za pomocą aparatu fotograficznego gdyż są nieprzewidywalne.

Nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie dojedzie do wyładowania, a ni gdzie ono dokładnie ono nastąpi. Pomocą w śledzeniu jest radar burz, który za pomocą Internetu pokazuje gdzie aktualnie występuje zjawisko burzy oraz jaki jest kierunek, w którym takowa się przemieszcza. Radar dodatkowo w prosty sposób określa intensywność zjawiska. Tego typu wiedza jest pomocna w wielu dziedzinach życia między innymi w ogrodnictwie oraz w transporcie powietrznym.

Piękno burzy

Urok tego zjawiska meteorologicznego jest niezaprzeczalny. Pomimo niebezpieczeństwa jakie wywołuje wokół siebie burza zjawisko budzi zachwyt wielu ludzi. Połączenie intensywnie kumulujących się chmur w komórkę burzową prezentuje się zjawiskowo. Dodatkowo w trakcie burzy zmienia się powietrze, staje się lżejsze.
Jest to dostrzegalne zwłaszcza w ciepłe dni. Połączenie chmury, grzmotu i pioruna na tle krajobrazu wygląda majestatycznie i skłania do refleksji. Warto jednak pamiętać o tym, że burza jest gigantyczną wytwornicą chmur. Zatem niektóre intensywne wyładowania mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt, przyrody, a także infrastruktury miejskiej. W czasie trwania burzy występują silne porywy wiatru, opad,  wyładowania atmosferyczne, a niekiedy nawet trąby powietrzne.

radar-burz.jpg

Jak powstaje burza?

Na terenie całej kuli ziemskie w jednej sekundzie odnotowuje się około 1800 burz oraz około 100 wyładowań. Podczas tworzenia się burzy następuje szybki rozwój gęstych chmur. Dzieje się tak ponieważ powietrze występujące w górnych warstwach atmosfery ma o wile niższą temperaturę niż powietrze znajdujące się bliżej powierzchni Ziemi. Ciepłe powietrze cechuje się tym, że jest lżejsze od zimnego i sią unosi. Podczas wznoszenia się ciepłe powietrze rozpręża się oraz ochładza. W takiej sytuacji wzrasta gęstość powietrza i zaczyna ono opadać.

Nieco inaczej odbywa się ten proces gdy w wznoszącym się ciepłym powietrzy jest duża ilość zebranej pary wodnej. Wówczas w trakcie schładzania się powietrza para zmienia stan skupienia i skrapla się. temu procesowi towarzyszy wydzielanie się dużej ilości ciepła. Ciepło to sprawia, że wilgotne powietrze stygnie zdecydowanie wolniej, w więc jest lżejsze od otoczenia. Właśnie ten proces jest odpowiedzialny za to, że na obszarze burzy powietrze energicznie wznosi się nawet powyżej 16km nad powierzchnią ziemi. Na tak dużej wysokości temperatura spada do około -60 stopni Celsjusza. Gdy chłodne powietrze dociera do Ziemi rozprowadza się na boki i wtedy występuje gwałtowny i intensywny wiatr, który zwiastuje nadejście burzy. W jednej komórce burzowej przeważnie po upływie około 20 - 30 minut dominację przejmuje tak zwany prąd zstępujący, który sprawia, że chmura wyparowuje.

Równie częstym zjawiskiem jest łączenie się pojedynczych komórek burzowych w jedną multikomórkę burzową bądź układają się w linię szkwału. Czasami zdarza się, że warunki atmosferyczne skumulują się w taki sposób iż utworzą superkomórkę, która może istnieć nawet przez wiele długich godzin.

Rodzaje burz

Burze można podzielić na kilka wariantów ich występowania.
Podział burz uwarunkowany sposobem ich powstawania:
Burze frontowe,
Burze wewnątrz-masowe,
Burze adwekcyjne,
Burze termiczne.

Podział burz ze względu na sposób ich połączenia oraz liczby dni burzowych:

Wielokomórkowe burze liniowe, czyli burze tworzące linie szkwałowe 22%,
Pojedyncze komórki burzowe, czyli inaczej burze pulsacyjne 44%,
Zorganizowane burze wielokomórkowe, czyli inaczej klastry 34%,
Superkomórki burzowe 1–3%.

Podział burz ze względu na rodzaj opadu:

Burza piaskowa,
Burza lodowa,
Burza śnieżna,
Burza ogniowa.
Warto również wiedzieć, że burze są zjawiskiem, które występuje nie tylko na Ziemi ale i również na innych planetach.

Opublikowano 22 czerwca 2021 przez traseo