Mapy turystyczne w aplikacji

Bikepacking, czyli efektywne pakowanie się na rowerową przygodę

Kaszubska Marszruta, Green Velo czy R-10 to tylko kilka z ciekawych, a jednocześnie pięknych tras rowerowych, które powstały w Polsce. Są na tyle długie, że stanowią doskonały wybór dla osób marzących o bikepackingowej wyprawie na dwóch kółkach. Jak przygotować się do takiej przygody?

Czym jest bikepacking?

Bikepacking wywodzi się z USA. Jego początki są ściśle związane z długodystansowymi wyścigami górskimi, które były organizowane w formule samowystarczalności. Zawody dla sportowców cieszyły się tak dużą popularnością, że trend szybko przyjął się również w turystyce rowerowej – niemal na całym świecie. Podróżowanie w stylu fast and light, czyli szybko i z minimalnym bagażem, pozwala czuć się całkowicie niezależnym. Rowerzysta ma możliwość samodzielnego dotarcia do niemal każdego miejsca i spędza czas na łonie przyrody. Bikepacking to także poczucie sprawczości. Na trasie jesteś przecież zdany tylko na siebie.

Nie istnieją sztywne zasady, które wyraźnie wskazują, w jaki sposób rowerzysta powinien przygotować się do wyprawy. Aby ruszyć w trasę, możesz wybrać dowolny rower, umożliwiający Ci zamontowanie dodatkowego wyposażenia – kiedyś najpopularniejsze były modele trekkingowe, dziś triumfy świętują gravele, łączące cechy szybkiej kolarzówki z terenowym MTB. Ciekawą opcją dla osób, które planują noclegi w miejscach, gdzie jest dostęp do prądu, są rowery elektryczne. Pozwalają one na pokonanie dłuższych dystansów przy mniejszym wysiłku.

Sam sposób pakowania na wycieczkę rowerową zależy od wielu czynników. Wśród nich szczególnie istotne są długość oraz trudność trasy – w tym ukształtowanie terenu. Dodatkowo przed ruszeniem w drogę, warto zwrócić uwagę na prognozy pogody.

zdjeciebikepacking.jpg

Co spakować na wielodniową wyprawę rowerową?

Dobre przygotowanie się do pierwszej wyprawy bikepackingowej jest trudne. Na szczęście z upływem czasu i nabieraniem doświadczenia będziesz wiedzieć, jakie przedmioty przydają Ci się na trasie, jakie są zbędne, a których Ci brakuje. Niemniej zawsze warto mieć ze sobą:

  • Narzędziownik – a w nim dętki lub zestaw do systemu bezdętkowego, pompkę lub naboje C02, multitool, łyżki do opon, spinkę do łańcucha.

  • Akcesoria do spania w plenerze – namiot, hamak lub tarp, śpiwór lub karimatę.

  • Kosmetyki – do mycia ciała i zębów, papier toaletowy, ręcznik z mikrofibry, kremy z filtrem UV i na otarcia, przyjmowane leki oraz repelent.

  • Elektronika – pojemny powerbank, ładowarka do telefonu/nawigacji, latarka.

  • Odzież rowerowa – postaw na dobrej jakości ubrania kolarskie, które skutecznie odprowadzą wilgoć i pozwolą cieszyć się pełną swobodą ruchu. Odzież tego typu ma właściwości szybkoschnące, co może być szczególnie ważne, gdy zacznie padać w trakcie podróży.

  • Ekwipunek do gotowania – kuchenka turystyczna, menażka, kubek, scyzoryk, łyżkowidelec i zapalniczka dadzą Ci niezależność na trasie – postoje zaplanujesz tam, gdzie chcesz, a nie tam, gdzie jest odpowiednia infrastruktura.

  • Żywność – zapewni kalorie, dzięki którym będziesz mieć energię do pedałowania.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie na trasie. Bezwzględnie podczas jazdy miej na głowie kask. Przed wyprawą sprawdź działanie oświetlenia i pomyśl o zamocowaniu dodatkowych elementów odblaskowych, aby poprawić swoją widoczność.

Przygotowując się do wyjazdu, pamiętaj, aby ograniczyć ilość ekwipunku do niezbędnego minimum. Zbyt duża ilość przedmiotów sprawi, że będą one dodatkowym balastem, który obciąży rower. Zrezygnuj z nadmiernej ilości kosmetyków czy ubrań. Zaplanuj zabranie takiej ilości prowiantu i wody, aby wystarczyły do punktu, w którym możesz uzupełnić zapasy.

Jakie torby wykorzystuje się w bikepackingu?

Najważniejszymi cechami toreb do bikepackingu są niewielka masa, wodoodporność oraz duża trwałość, dzięki czemu masz pewność, że będą niezawodne podczas jazdy. W trasę najczęściej zabiera się:

  • Torbę podsiodłową – mocowaną na sztycy lub bezpośrednio do siodełka – w zależności od rozmiaru możesz schować w niej narzędziownik lub nawet ubrania czy śpiwór. Największe modele mają pojemność około 20 l, czyli tyle co miejskie plecaki.

  • Torbę na kierownicę – zwykle w kształcie wałka – która także przeznaczona jest do przechowywania raczej lekkich przedmiotów. Możesz tu ukryć np. hamak lub cenne przedmioty, które chcesz mieć w zasięgu wzroku.

  • Torbę na górną ramę – przeznaczoną do przewożenia ciężkich przedmiotów – to np. świetna opcja do schowania kuchenki turystycznej czy akcesoriów do gotowania i prowiantu.

Wybór toreb do bikepackingu jest naprawdę duży. Ciekawą opcję stanowią torby z etui na telefon i pojemną kieszenią na cenne przedmioty, które możesz łatwo zdemontować. Pozwalają szybko zabrać ze sobą bagaż, aby ze spokojem zjeść obiad lub zwiedzać.

Pakowanie się na długą wyprawę na dwóch kółkach

Aby uniknąć frustracji po dniu przepełnionym intensywną jazdą, dobrze przemyśl pakowanie bagażu. Przedmioty, które będą Ci potrzebne w pierwszej kolejności po dotarciu na miejsce spoczynku, niech będą schowane na wierzchu – tak aby mieć do nich swobodny dostęp. Pamiętaj także o tym, że lepiej jest najcięższe bagaże ukryć na dnie torby.

Opublikowano 4 sierpnia 2023 przez traseo