Mapy turystyczne w aplikacji

Babia Góra - czy warto ją zdobyć?

Wędrówki po górach i zdobywanie szczytów to ekscytujące i pasjonujące zajęcie. Jeżeli planujemy zdobyć najwyższe punkty na mapie Polski, nie możemy ominąć Babiej Góry - malowniczego i potężnego zakątka Beskidu Żywieckiego. Co na nas czeka na tym szlaku? Jak się do niego przygotować? Kiedy najlepiej jest podjąć próbę zdobycia góry?

 

1. Babia Góra - podstawowe informacje

2. Babia Góra - skąd wzięła się nazwa?

3. Jak zdobyć Babią Górę - praktyczne wskazówki

4. Zdobywanie Babiej Góry - jaki szlak, gdzie nocleg?

5. Słowacka część Babiej Góry - o czym pamiętać?

 

Babia Góra - podstawowe informacje

Babia Góra zalicza się do Pasma Babiogórskiego, leżącego w Beskidzie Żywieckim. Jest to jednocześnie najwyższy masyw górski w całym Beskidzie - swoimi 1725 metrami n.p.m. góruje nad całą okolicą. Sam szczyt jest również wyjątkowy w skali całego naszego kraju, ponieważ plasuje się na drugim miejscu pośród najwyższych gór w Polsce. Chociaż piękna i majestatyczna, potrafi ona również mocno zaskoczyć pod względem pogody. Ze względu na bardzo zmienne warunki na szlaku Babią Górę bywa nazywana również Kapryśnicą.

babia-gora.jpg

 

Babia Góra - skąd wzięła się nazwa?

Nazwa masywu wywodzi się z legend. Pierwsza z nich głosi, że góra została usypana z ogromnej ilości kamieni przez tytułową babę, z kolei inna traktuje o kochance pewnego rozbójnika, która skamieniała z żalu i smutku na widok swojego martwego wybranka. Niemcy z kolei mówią na Babią Górę Teufelspitze, co oznacza Diabelski Szczyt i jest nawiązaniem do innej popularnej nazwy szczytu - Diablak.

 

Jak zdobyć Babią Górę - praktyczne wskazówki

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy próbie zdobycia tak nieprzewidywalnego masywu, jakim jest Babia Góra, jest pogoda i pora roku, w której podchodzimy do wyzwania. Ponieważ w górach warunki potrafią ulec zmianie w ciągu kilku minut, bardzo ważnym jest aby się na to przygotować. Pamiętajmy, że wspinamy się na 1700-metrowy szczyt i powinniśmy traktować go z odpowiednią dozą szacunku - dzięki temu nasza wędrówka będzie nie tylko ekscytująca, ale również bezpieczna.

Na wyprawę warto jest również odpowiednio się wyposażyć. Zdecydowanie przyda nam się ubranie zdolne ochronić zarówno przed ulewnym deszczem, jak i upałem - bądź śnieżycą, jeżeli planujemy podejście zimą. Idąc w góry nie można również zapomnieć o naładowanym telefonie, na wypadek gdybyśmy potrzebowali wezwać pomoc i plecaku, który uchroni nasz sprzęt przed zamoknięciem.

Bardzo istotną rolę w wędrówce po Babiej Górze i okolicach będą pełniły buty, jakie ze sobą zabierzemy. Powinny być wygodne, z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą i dostatecznie wysoką cholewką. Najlepszą opcją będzie wybór spośród modeli do trekkingu i chodzenia po górach, najlepiej od producenta specjalizującego się w tego typu obuwiu. Jest to absolutna podstawa do tego, abyśmy byli w stanie gdziekolwiek dalej zajść i aby wędrówka nie skończyła się bolącymi stopami lub, co gorsza, zwichnięciem czy innym urazem.

 

Zdobywanie Babiej Góry - jaki szlak, gdzie nocleg?

Wędrując w okolicach masywu bez problemu znajdziemy nocleg, dzięki czemu wycieczka może trwać więcej niż jeden dzień. Do dyspozycji mamy Markowe Schronisko Szczawiany leżące na północnym stoku Babiej Góry, a także kilka innych punktów w pozostałych rejonach. Teren jest również dostosowany pod względem trudności samych szlaków - niezależnie od stopnia zaawansowania każdy znajdzie tu coś dla siebie, chociaż sam teren jest dość wymagający i lepiej dla nas będzie, jeżeli zdecydujemy się na wyprawę na Babią Górę posiadając już jakieś doświadczenie w wędrówkach po górzystym terenie.

W sytuacji, gdy Babia Góra jest naszą pierwszą większą przygodą w górach, najlepszą opcją do wyboru będzie szlak zielony, prowadzący przez Przełęcz Jałowiecką. Jeżeli czujemy się nieco bardziej na siłach możemy wybrać również nitkę żółtą, biegnący od Markowych Szczawin aż na stronę słowacką. Szlaki czerwone są dedykowane tylko osobom które czują się na siłach i posiadają już wiedzę na temat wędrówek po górach.

 

Słowacka część Babiej Góry - o czym pamiętać?

Masyw Babiej Góry nie należy tylko do nas. Zachodzi on na teren Słowacji i ciągnie się daleko w jego głąb, a idąc niektórymi szlakami można przejść się poza granicę naszego państwa i odwiedzić sąsiadów. Poza Diablakiem najwyższym punktem będzie tutaj grzbiet Kościółki, znajdujący się na wysokości 1620 m. n.p.m. Jeżeli nie chcemy przechodzić granicy warto mieć to na uwadze przed wyruszeniem i dobrać taką trasę, która przebiega tylko po naszej stronie.

 

Babia Góra to wymagający, ale i piękny masyw górski, który swoją florą oraz fauną jest w stanie zadziwić każdego wędrowca. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść pięknym widokom, ponieważ jest to teren mocno nieprzewidywalny i jeżeli chcemy go zdobyć, powinniśmy się odpowiednio przygotować przed wyruszeniem w trasę. Idąc na Babią Górę można również zawędrować poza granicę Polski, co warto mieć na uwadze przy planowaniu trasy wycieczki. Same trasy są bardzo zróżnicowane, jednak ze względu na trudny teren warto jest liczyć siły na zamiary.

 

Opublikowano 3 lipca 2020 przez traseo