category-icon

Wilkszyn MTB Trasa nr 1

13 km
20 m
Wilkszyn
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-04-03
Wilkszyn
category-icon
13 km
20 m
0 m
Łatwy
1.9/6
To pierwsza propozycja ciekawej trasy rowerowej wokół Wilkszyna. Trasa ma ok. 14 km i jest do pokonania (bez dłuższych postoi) w ok. 1–1,5 godz. Trasa ta w 99 proc. omija drogi asfaltowe, prowadząc po wąskich leśnych ścieżkach (tzw. naturalne single), drogach polnych i leśnych.

Trasę tę najlepiej pokonywać rowerem górskim MTB na szerokich oponach 2″. Jest to trasa naturalna. W zależności od warunków pogodowych miejscami zdarzają się odcinki grząskie i koleiny. W suchych warunkach jest do pokonania na rowerze trekingowym. Nie jest to trasa oficjalna, dlatego nie jest oznakowana. Aby się nie zgubić, można pobrać plik GPS z serwisu Traseo lub na smartphone otworzyć trasę za pomocą programu Traseo (można także wydrukować). Poniżej prezentujemy opis trasy, mapę oraz film z najciekawszymi miejscami z trasy.

Zaczynamy w Wilkszynie przy Orliku, skręcamy w prawo w ulicę Leśną, a po 200 m – w lewo w las. Będziemy jechać po wąskiej leśnej drodze. Po 600 m skręt w prawo, a po kolejnych 300 m w lewo. Przed nami 250 m podjazdu pod wzniesienie zwane Lisia Jama. To jedno z dwóch wzniesień w Lesie Marszowickim. Prowadzą na nie trzy drogi, którymi można wjechać i czwarta do zjazdu (ta w kierunku Wilkszyna to pionowa ścianka do zjechania dla odważnych). My pojedziemy w prawo w kierunku Marszowic, po zjeździe w lewo wybieramy drogę bardziej na południe.

Wyjeżdżamy z lasu, polną drogą jedziemy w kierunku cmentarza na Marszowicach, przed cmentarzem skręcamy w lewo, po 300 m w prawo i dojeżdżamy do ulicy Marszowickiej, którą przecinamy i wjeżdżamy na wał przeciwpowodziowy rzeki Bystrzyca. Przed nami najciekawsze 2 km trasy. Wąska ścieżka, tzw. singiel, wzdłuż rzeki. Miejscami kręto, a czasami głowę trzeba chować nisko pod przewróconymi drzewami. Dojeżdżamy do parku w Leśnicy. Przy ulicy Średzkiej można zatrzymać się na lody, ciastko i kawę.

Jesteśmy w połowie trasy. Z parku w Leśnicy wracamy zielonym szklakiem turystycznym, po 1,4 km dojeżdżamy do parkingu leśnego przy ulicy Junackiej. Szlak prowadzi prosto, my jednak jedziemy lekko w prawo drogą leśną. To lepszy wybór, gdyż po kilkuset metrach droga schodzi się w wałem przeciwpowodziowym, na którym jest ciekawy singiel. Singiel wymaga dobrej równowagi, gdyż miejscami jest bardzo wąsko, można jednak jechać wzdłuż wału drogą. Po 300 m od parkingu skręcamy w prawo, potem mijamy wiele dróg bocznych, wybieramy tę bardziej ubitą, niezarośniętą, czyli tę prowadzącą w lewo. Ponownie wjedziemy na szlak zielony. Jeżeli pomylimy drogi, nie ma kłopotu, gdyż każda z nich połączy się ze szlakiem zielonym. Po 2,6 km od parkingu dojeżdżamy do prostopadłego skrzyżowania utwardzonych dróg leśnych, na którym skręcamy w prawo, aby po 200 m ponownie dojechać do przewyższenia Lisia Jama.Tym razem wjedziemy na wzniesienie wjazdem od strony wschodniej, jadąc prosto zjedziemy od strony zachodniej, potem w prawo i po 300 m w lewo. Leśna ścieżka doprowadzi nas do miejsca startu.

Jeżeli powyższy opis nie zachęcił Cię do wyjścia na rower i pokonania tej trasy, zapraszamy do oglądnięcia filmu z najciekawszymi miejscami trasy https://youtu.be/AgZHKaTmucc

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wzgórza Trzebnickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wzgórza Trzebnickie

Mapa "Wzgórza Trzebnickie" obejmuje obszar od Wrocławia do Żmigrodu oraz od Brzegu Dolnego do Oleśnicy. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°41’ - 17°22’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°09’-51°26’ szerokości geograficznej północnej. Na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście oraz każdej osobie poruszającej się wg tej mapy. W miejscowościach opisano nazwy ulic . Są tu przebiegi wszystkich szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, konnych, opisano na nich odległości - co pozwoli zaplanować wycieczkę. Miejsca szczególnie warte odwiedzenia zaznaczono żółta ramką. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic z cięciem co 5 m.

Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.