category-icon

Szlak Stulecia Turystyki Rybnik PKP - Tarnowskie Góry PKP część III.

43 km
9 h 39 min
178 m
Polska, śląskie, powiat gliwicki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-06-02
Polska, śląskie, powiat gliwicki
category-icon
43 km
178 m
112 m
Średni
9 h 39 min
4.7/6
Odcinek III z Ligoty Toszeckiej do Smolarni.

Trzeci etap zaczynamy na stacji PKP gdzie docieramy pociągiem z Gliwic.
Jest słonecznie i gorąco ruszamy przez małą wioskę depczemy asfalt . Za Ligotą wychodzimy na małe wzniesienie i podziwiamy okolicę , dalej asfaltem przez las tu znakarze poszli na odrobinę łatwizny , poprowadzili szlak dalej drogą a nie jak wytyczony małym obejściem lasu. Idziemy dalej przez pola schodzimy do Niekarni i dalej drogą w kierunku Poniszowic . Za lasem szlak skręca w lewo do leśniczówki i idzie przez las dalej. i już prostą ścieżką przez pola i zagajniki schodzimy do Poniszowic. Tu mamy atrakcję pierwszy z zabytkowych drewnianych kościołów na dzisiejszym szlaku. Miałem szczęście akurat było sprzątanie i można było go zwiedzić . Wychodząc z Poniszowic idziemy ulicą Gliwicką i za zabudowaniami skręcamy w lewo na polną drogę. Tu też mała nieścisłość tym razem szlak został troszkę wydłużony ale jest teraz łatwiejszy .
Idziemy dalej wzdłuż pól i dochodzimy do DK 40. Podążamy kawałek w kierunku Kędzierzyna i odbijamy na do Pławniowic.
Idziemy wzdłuż jeziora i autostrady i do Pławniowic wchodzimy przez most nad kanałem Gliwickim .
Z mostu widać pałac w Pławniowicach który jest bardzo ładny jednak zwiedzać go można tylko w niedzielę jednak można zawsze się przejść po parku. Ruszamy dalej wychodzimy z Pławniowic w kierunku autostrady i przechodzimy pod nią a parędziesiąt metrów za mostem schodzimy z asfaltu i do Rudna idziemy przez lasy i pola. Ciekawostką jest w środku lasu wieża pożarowa i zaraz obok skrzyżowanie torów . W Rudnie znów wchodzimy na asfalt i tylko na chwile opuszczamy go w drodze do Bojszowa gdzie jest 2 zabytkowy drewniany kościół . Za Bojszowem wchodzimy znów w las i do samych Sierakowic cieszymy się spokojem i ciszą . W Sierakowicach jest kolejny zabytkowy kościół oraz pełno stawów hodowlanych jest też smażalnia ryb w której można odpocząć i się posilić. Znów wchodzimy w las mijamy Tworóg Mały i wychodzimy w Trachach. Ostatni odcinek też wiedzie przez lasy i gdyby nie jeden fragment byłby bardzo spokojnym zakończeniem wycieczki ale w pewnym momencie szlak wychodzi na skraj lasu i tam jest kompletnie nieprzechodzony i ciężki zwłaszcza po deszczu .

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Miejscowości na trasie