category-icon

Studzienka na Borkach, kamień w Wilczy.

43 km
5 h 26 min
298 m
Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-06-27
Rybnik
category-icon
43 km
298 m
374 m
Średni
5 h 26 min
4.6/6
Wyjazd zaplanowany do odwiedzenia miejsca zwanego "Studzienka na Borkach" oraz odnalezienia kamienia pamiątkowego w Wilczy. Wracając do Studzienki, z tą okolicą wiążą się legenda. Otóż miano tu zabić księdza niosącego najświętszy sakrament. Postawiono więc krzyż, a miejsce, z którego tryska źródełko, obmurowano. Ludzie przypisują wodzie cudowną moc. Ponoć płynie ona ze zdroju tak daleko jak płynęła krew z ciała kapłana. Dalej trasa wiodła przez Stodoły, Pilchowice obok trzech bunkrów i do Wilczy. Tu w Wilczy obok pałacu z II poł. XIX w stoi kamień upamiętniający pierwszy zapis o wiosce z datą 1486 r. Jakieś 200m dalej odnalazłem ten poszukiwany, na którym widnieje napis z datą "Trinierz 1883". Kamień ten postawiono w miejscu gdzie jest główny wylot odwodniania pola. To, że wylot tego odwadniania oznaczono w ten właśnie sposób opowiedział mi mieszkaniec Wilczy Pan Jan Gasz, który mieszka niedaleko tego kamienia. Następnie odwiedziłem drewniany kościół w Wilczy, kościół w Książenicach, ośrodek wypoczynkowy w Kamieniu, Rybnicką Kuźnię oraz kamień pamiątkowy przy gimnazjum nr 4, dalej przez remontowany odcinek drogi Rudzkiej, ścieżką rowerową obok Nacyny do domu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.