category-icon

Połonina Carynska-Mała Rawka-Wielka Rawka

15 km
7 h 58 min
642 m

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-06-03
category-icon
15 km
642 m
655 m
Średni
7 h 58 min
5.1/6
Wymagająca dobrej kondycji wycieczka na dwa połonińskie szczyty położone na zachód od Ustrzyk Górnych. W większości prowadzi wspaniałymi górskimi halami, z dalekimi widokami na wszystkie strony świata. To jedna z najładniejszych wycieczek bieszczadzkich. Na trasie bardzo strome podejścia i zejścia. Można skrócić trasę o połowę, kończąc (lub zaczynając) ją na Przełęczy Wyżniańskiej.Wycieczkę rozpoczynamy w centrum miasteczka podążając za czerwonymi znakami, po kilkuset metrach docieramy do kempingu PTTK – skręcamy w lewo i dochodzimy do wąskiej kładki na rzece, za potokiem wchodzimy w las i zaczynamy strome i uciążliwe podejście, docieramy do granicy lasu i przed nami rozpościera sie wspaniały widok polonin. Wędrując dalej zaczynamy bardzo strome, ale krótkie podejście na wschodni wierzchołek  Połoniny Caryńskiej (1239 m n.p.m.). Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama, zwłaszcza w kierunku południowo-wschodnim na całe pasmo Tarnicy. Ze szczytu szlak czerwony biegnie dalej na zachód, do Berehów Górnych (ok. 1 godz.), my natomiast wracamy do rozstaju szlakow i schodzimy zgodnie z zielonymi znakami– czeka nas teraz bardzo strome zejście do Przełęczy Wyżniańskiej (po deszczu ścieżka bardzo śliska i niewygodna).

Z przełęczy wyruszamy na południe szeroką drogą, przechodząc obok łysego wierzchołka Wyżniańskiego Wierchu (913 m n.p.m.), i wkrótce docieramy do położonego pod lasem schroniska PTTK pod Małą Rawką. Stąd dalej za znakami zielonymi kierujemy się w prawo – początkowo równolegle do krawędzi lasu wędrujemy poziomą dróżką, po czym po kilkuset metrach skręcamy w lewo pod kątem prostym w stromą leśną drogę. Podejście jest bardzo mozolne.
Na przestrzeni 1,5 km pokonujemy ponad 350 m różnicy wysokości i w końcu dochodzimy do grzbietu. Zielone znaki skręcają tu w prawo do Wetliny (ok. 3 godz. 30 min), my natomiast skręcamy w lewo za znakami żółtymi i wkrótce stajemy na szczycie  Małej Rawki (1267 m n.p.m.). Pięknie prezentuje się stąd szczyt Wielkiej Rawki z urwistymi stokami, a w oddali gniazdo Tarnicy.Obniżamy się teraz łagodnie na niewielkie siodełko i wchodzimy w skarłowaciałą buczynę. W całych polskich Bieszczadach las nie sięga tak wysoko jak właśnie tu – północne stoki Wielkiej Rawki są miejscem, gdzie górna granica lasu zachowała się w mało zmienionej formie. Moż­na tu zobaczyć, jak dawniej – zanim rozpoczęła się tu gospodarka pasterska – wyglądały połoniny.

Wychodzimy z lasu i szerokim łukiem pokonujemy stromiznę stoku; wkrótce osiągamy wyrównany grzbiet i główny wierzchołek  Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.). Znajduje się tu pokaźny betonowy słup – dawny punkt geodezyjny, a w pobliżu niewielkie skałki.
Obniżamy się teraz łagodnie na niewielkie siodełko i wchodzimy w skarłowaciałą buczynę. W całych polskich Bieszczadach las nie sięga tak wysoko jak właśnie tu – północne stoki Wielkiej Rawki są miejscem, gdzie górna granica lasu zachowała się w mało zmienionej formie. Moż­na tu zobaczyć, jak dawniej – zanim rozpoczęła się tu gospodarka pasterska – wyglądały połoniny.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady Połoniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Połoniny

Mapa swym zasięgiem obejmuje najciekawsze pasma górskie Bieszczadów. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich  długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście.
W części opisowej mapy, wzbogaconej fotografiami, zawarto informacje o pasmach i szczytach górskich oraz miejscowościach tu położonych. 

Użański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Użański Park Narodowy
Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec Bieszczadów Zachodnich, południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Wschodnich i północno-zachodnią część Połoniny Równej. Najwyższe szczyty Parku leżą w grzbiecie granicznym z Polską – Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Po stronie polskiej z Użańskim PN sąsiaduje Bieszczadzki Park Narodowy, a po stronie słowackiej – Park Narodowy Połoniny. Wraz z nimi Użański PN wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Na Przełęczy Użockiej Użański PN graniczy z Nadsańskim Regionalnym Parkiem Krajobrazowym. (wikipedia.pl)
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Miejscowości na trasie