Podkarpackie Trasa 7 "Nad bieszczadzkimi jeziorami"

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 7
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197039
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 29,3 km
  • Przewyższenie: 96,48 m
  • Suma podejść: 898,78 m
  • Suma zejść: 901,35 m
  • Data: 1 czerwca 2020
  • Lokalizacja: Solina
1112920
Zapora wodna na Sanie, Tomasz Trulka
1112921
Zapora wodna na Sanie 3, Tomasz Trulka
1112922
Zapora wodna na Sanie 2, Tomasz Trulka
1112923
Zapora na Sanie, Adobe Stock
1112924
Zapora na Sanie, Roman Trzmielewski
1112925
Kosciół w Uhercach Mineralnych, Tomasz Trulka
1112926
Zapora na Sanie 2, Roman Trzmielewski
1112927
Myczkowce, Stanisław Orłowski
1112928
Kosciół w Uhercach Mineralnych 3, Tomasz Trulka
1112929
Zwierzyń kościół, Stanisław Orłowski
1112930
Cudowne źródełko, Tomasz Trulka
1112931
Kosciół w Uhercach Mineralnych 2, Tomasz Trulka
1112932
Cudowne źródełko 3, Tomasz Trulka
1112933
Cudowne źródełko 2, Tomasz Trulka
1112934
Centrum Kultury Ekumenicznej, Stanisław Orłowski
To jedna z najatrakcyjniejszych wycieczek rowerowych prezentowanych w przewodniku. Jazda w otoczeniu jezior urokliwie rozlewających się miedzy zalesionymi stokami górskimi dostarczy nam wiele wrażeń. Ponadto jest to niezwykle łatwa trasa, gdyż poza jednym łagodnym podjazdem pozostałe odcinki są zupełnie płaskie. Jedynym jej mankamentem jest podróżowanie drogami, na których może występować wzmożony ruch samochodowy. Na start proponujemy Solinę. Jest tu wiele miejsc parkingowych, najłatwiej będzie zaparkować obok mostu na Sanie z widokiem na bryłę zapory solińskiej, i stąd wyruszyć na trasę. Przejeżdżamy most na Sanie i łukiem w lewo udajemy się w kierunku Bóbrki. Poruszamy się drogą wojewódzką, na której może panować wzmożony ruch samochodowy. Przed nami ponad 2-kilometrowy łagodny podjazd, a następnie krótki zjazd do Orelca. Oprócz dawnej greckokatolickiej drewnianej cerkwi z ok. 1740 r., naszą uwagę zwróci rzeźba zbójnika karpackiego zwanego tołhajem. W Uhercach Mineralnych zjeżdżamy z obwodnicy i udajemy się na wprost, w kierunku centrum wsi. Już z daleka zobaczymy strzelistą wieżę kościoła z XVIII w., obok którego znajdują się ruiny dworu obronnego Herburtów. Wyjeżdżając z Uherzec wracamy na obwodnicę. Na skrzyżowaniu z drogą krajową skręcamy w lewo (po prawej stronie znajduje się stacja kolejowa z drezynami rowerowymi) i po chwili ponownie w lewo, w kierunku Myczkowiec. Jedziemy wzdłuż Olszanki, mijając po lewej stronie rezerwat Bobry w Uhercach. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Po jednym kilometrze ponownie wybieramy prawą odnogę i robimy krótką pętlę wzdłuż Sanu. Asfaltem dojeżdżamy do mostu, za którym skręcamy w lewo, w gruntową drogę, która zaprowadzi nas do groty z cudownym źródełkiem. Stąd już niedaleko do kościoła w Zwierzyniu . Wracamy do skrzyżowania z odbiciem na Myczkowce. Kolejnym naszym przystankiem będzie Ośrodek Caritas. Z Myczkowiec do Bóbrki poruszamy się malowniczą trasą prowadzącą wzdłuż Jeziora Myczkowieckiego u podnóża Kozińca, którego strome zbocze zostało objęte ochroną poprzez utworzenie rezerwatu „Koziniec”. Po dotarciu do drogi wojewódzkiej, skręcamy w prawo i wracamy do punktu naszego startu.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Zapora wodna na Sanie – wzniesiona w latach 1960–1968, ma wymiary: 82 m wysokości i 664 m długości, co czyni ją najwyższą zaporą w Polsce. Przy tym olbrzymim przedsięwzięciu hydrotechnicznym pracowało ok. 2 tys. ludzi. W trakcie prac wysiedlono mieszkańców kilku wsi. Dzięki temu spiętrzone wody Sanu mogły rozlać się na znacznym obszarze, tworząc Jezioro Solińskie zwane bieszczadzkim morzem. Wnętrze zapory i elektrowni można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu.
Dawna murowana greckokatolicka cerkiew w Zwierzyniu z II połowy XVIII w., w której odkryto cenny krzyż limuzyjski (jeden z sześciu znalezionych w Polsce i najlepiej z nich zachowany). Jego oryginał można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Replika krzyża znajduje się przy kaplicy nad źródełkiem, ok. 1,5 km na południe od wsi. Turyści – wzorem dawnych pielgrzymów – przybywają do źródełka, aby napić się cudownej wody.
Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas – znajdują się tu: Centrum Kultury Ekumenicznej ze 160 miniaturami najciekawszych drewnianych świątyń karpackich z przygranicznych obszarów Polski, Słowacji i Ukrainy, największy w Polsce Ogród Biblijny, stadnina koni „Eden”, zwierzyniec, kawiarnia, kaplica oraz bogaty kompleks rekreacyjno-sportowy.
Zapora Myczkowiecka – wybudowana w latach 1955–1960, stanowi alternatywę dla słynnej zapory w Solinie. Ze zbiornika myczkowieckiego przepompowuje się do Jeziora Solińskiego nadmiar wód, które w godzinach szczytu uruchamiają turbiny hydroelektrowni w Solinie. Stąd dość duże wahania lustra wody, co dokładnie widać na stromych, miejscami malowniczo ukształtowanych brzegach. Jezioro Myczkowieckie otoczone malowniczymi wzniesieniami Grodziska, Berda, Kozińca i Żukowca jest znakomitym terenem rekreacyjnym.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.