category-icon

Odkrywanie przeszłości. Uzdrowiska Zawada i Kokoszyce. ksanna

5.7 km
1 h 30 min
219 m
Polska, śląskie, Zawada

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-07-31
Polska, śląskie, Zawada
category-icon
5.7 km
219 m
244 m
Średni
1 h 30 min
4.8/6
Po okresie przerwy sam "nieomylny" Prezes zaproponował wycieczkę rowerową po byłych uzdrowiskach w Kokoszycach 'Wilhelmsbad" i Zawadzie"Sophienbad" oraz wyznaczył termin,czas i miejsce zbiórki. W dniu 31.07.2013r.(środa) o nietypowej porze g.16.00 spotkaliśmy się w dużej liczbie 16 osób przy kapliczce w Zawadzie.Po krótkim wstępie pojechaliśmy najpierw zwiedzić tereny kolonii "Wypandów" w Kokoszycach gdzie w 1810 roku zbudowano drewniane pomieszczenia łazienkowe,do których doprowadzano wodę siarkową rurociągiem drewnianym. Póżniej zbudowano gospodę z dużą salą i kaplicą. W szczytowym okresie(1840r.) codziennie 72 kuracjuszy w sezonie kąpielowym od maja do września skorzystało z 2578 kąpieli.Po 1860 roku frekwencja spadła. Szukaliśmy żródeł wody siarkowej, która wypływała jeszcze w latach 70-tych(obecnie zarośnięte trzciną), śladów uzdrowiska (nowi właściciele pobudowali murowane budynki). Obecnie można jeszcze zobaczyć zwałowisko odpadów z wydobywanego surowca siarki (jest zarośnięte trawą i dużymi drzewami). Następnie szukaliśmy śladów uzdrowiska w Zawadzie, które zbudowano w 1805 r. W budynku kąpielowym zbudowano 48 cel łazienkowych z wannami. W 1848r. drewniany dom łazienkowy spłonął i kąpieliska już nie odbudowano. Pozostała w tym miejscu jedynie gospoda. Mimo, że wycieczka była krótka to dostarczyła dużo wrażeń historycznych. Dobrze , że w Zawadzie została czynna gospoda, bo w niej zrobiliśmy zakończenie. Przy "rzezanym" piwie długo trwały "naukowe" dyskusje, niestety zbierające się na niebie ciemne chmury spowodowały, że zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się grupkami do domów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie