category-icon

Hałda Szarlota i zabytkowe kopalnie

49 km
5 h 53 min
611 m
Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-12-13
Rybnik
category-icon
49 km
611 m
615 m
Trudny
5 h 53 min
5/6
Wyjazd zaplanowany na zwiedzenie zabytkowych kopalń i ich szybów oraz wejście na hałdę "Szarlota". Ruszyłem w trasę pomimo niesprzyjającej pogody, wiał silny wiatr i niebo było zachmurzone. Pierwszym miejscem była nieistniejąca kop. "Szczęście Beaty" i zwiedzenie ruin szybów "Helena i Brendel" oraz ruiny willi dyrektora, baraku i byłej kantyny. Następnie czekało mnie wejście na "Szarlotę" miałem cichą nadzieję, że wjadę na rowerze jak najwyżej, lecz nic z tego nie wyszło. Wraz z rowerem wdrapałem się na górny pułap hałdy w nadziei, że na nim zjadę, co też miało miejsce. Aby wejść na sam szczyt hałdy musiałem zostawić rower na górnej półce i wdrapać się prawie na czworakach na górę. Po wejściu na sam szczyt widoki są piękne, pomimo silnego wiatru, który uniemożliwiał zachowanie równowagi zrobiłem kilka zdjęć. Schodząc na dół do roweru ruszyłem na drugą stronę hałdy do napisu rodem z Hollywoodu "Szarlota", napis ten ma wysokość ok 2,5m i jest podświetlany. Zjazd z hałdy nie należy do łatwych, trzeba uważać i oczywiście mieć b. dobre hamulce. Następnym punktem była zabytkowa kop. "Ignacy" z jej szybami i wieżą widokową. Kolejnym punktem było budynek nadszybia kop "Reden", później tężnia solankowa. Pomnik i tablica upamiętniająca mieszkańców Radlina, którzy zginęli w marcu 1945 roku wrzuceni do nieczynnego, zalanego wodą szybu kopalni "Reden", więcej na stronie: http://szlak.radlin.pl/szyb-reden/. Następnym przystankiem jest lodowisko w Pszowie, dalej budynek "Ignacowy Dwór", dalej szyb wentylacyjny "Szczęście Agaty (Agnes), następnie szyb "Eberich", szyb "Cila" i ostatni w tym rejonie szyb "Dicke Verwandtschaft" ("Bogate Pokrewieństwo"). Nadałem tej trasie stopień trudności "Trudny" ze względu na wdrapywanie się z rowerem na hałdę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie