category-icon

Białogród-Strumień do A1 2016/11/7 12:19

54 km
1 h 41 min
233 m
Goczałkowice-Zdrój
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-11-07
Goczałkowice-Zdrój
category-icon
54 km
233 m
237 m
Łatwy
1 h 41 min
6/6
Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, Wisła Mała
Pochodzi z roku 1775 (kościół) i 1782 (wieża). Cały kościół otaczają podcienia, zamknięte do połowy wysokości poziomymi deskami. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym. Cechą charakterystyczną jest empora, umieszczona na zachodniej ścianie nawy, przechodząca w głąb wnętrza wieży, której dużą część włączono do nawy. Zachowane jest jednorodne stylowo wyposażenie kościoła. Z XVIII wieku pochodzą: ołtarz główny, trzy ołtarze boczne, kazalnica, konfesjonał i chrzcielnica z wyobrażeniem anioła. Szczególnie interesujący jest ołtarz główny zdobiony bogatą polichromowaną snycerką, między innymi figury świętych Andrzeja i Piotra. W głównym ołtarzu znajduje się obraz patrona kościoła. Cennym zabytkiem jest ambona. Na jej balustradzie widnieje malowidło przedstawiające „Sen Jakuba”.

W osadzie warownej Białogród z X w. można zobaczyć rekonstrukcję architektury, powszechnej we wczesnym średniowieczu na terenie Śląska Cieszyńskiego. Osadę tworzy zabudowa i mieszkają tu zwierzęta najstarszych ras znanych z tej części Europy. Wioska żyje i funkcjonuje w sposób podobny do warunków wczesnośredniowiecznych, tak aby goście mogli przenieść się w czasie i odetchnąć od zgiełku współczesnej cywilizacji. Walory turystyczno-edukacyjne podnosi fakt, że osadę tworzą pasjonaci i jest stale rozbudowywana. Osada oferuje udział w warsztatach, dzięki którym można nauczyć się wielu średniowiecznych rzemiosł. Godziny otwarcia: codziennie od 9.00 do 22.00.

Strumień - atrakcje turystyczne
Strumień to historyczne miasto w województwie śląskim, leżące pomiędzy Żorami i Skoczowem, nad rzeką Wisłą, na lewym brzegu Jeziora Goczałkowickiego. Początki ośrodka sięgają XIII wieku.

Podczas II wojny światowej wokół Strumienia trwały jedne z najbardziej zażartych walk toczonych między Armią Czerwoną i Wehrmachtem na Śląsku. Zniszczenia, jakie dokonała ta wojna, były tu na tyle wielkie, sięgające 85%, że zastanawiano się nad sensem odbudowy miasta, tym bardziej, że było to wówczas jedno z biedniejszych miast w regionie. Dziś dominuje tu rolnictwo i turystyka.
Zabytki w Strumieniu

- Rynek - piękny plac główny z rokokowym ratuszem z 1628 roku i barokowymi kamieniczkami mieszczańskimi

- Sanktuarium Św. Barbary, ul. Kościelna - świątynia z lat 1789-93, słynie w całej Polsce z faktu, że co roku obok kościoła powstaje żywa Szopka Betlejemska z mnóstwem zwierząt

- Fontanna solankowa, ul. Parkowa - powstała niedawno podczas modernizacji parku miejskiego, wykorzystuje ona źródła solanki jodowo-bromowej z Zabłocia, to jedyna na świecie solanka o takim stęzeniu jodu, w litrze wody znajduje się 144 miligramów jodu, gdy woda morska w Bałtyku ma 2-3 miligramy

- Park w Strumieniu, ul. Parkowa - poza fontanną w parku powstała scena z widownią, szachownica z płyt chodnikowych, zamontowano latarnie parkowe oraz przeprowadzono rewitalizację zieleni, w parku często organizuje się imprezy kulturalne

- Pomnik więźniów oświęcimskich, ul. Parkowa - ofiar „marszu śmierci” z 1963 roku, odnowiony podczas rewitalizacji parku

- Posąg Matki Boskiej na słupie z 1866

- Dwór z XVIII wieku

- Karczma, ul. Londzina - budowla z XIX wieku



















































Dane do Mapy ©2016 Google








Warunki korzystania z programu















































































































Strumień

Opis dzięki: Piernikarczyk Anna 
Opis dodano: 2015-01-16 13:12:35




Firma Lukana informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Rozumiem · Polityka prywatności


Patronat:

Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:



Mazurski Raj - Luksusowa Turystyka


Mazurski Raj - Luksusowa Turystyka
Kuty
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej



Pobierz



Ebook



 Dodaj

Podziel


5151
















Polskie Szlaki


biuro@polskieszlaki.pl
2005-2016
Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Polsce
Strona główna

Reklama

Lista atrakcji

Lista miejscowości

Kontakt

Regulamin

Netykieta

Polityka prywatności

Przewodnik dla noclegów
Znajdziesz nasz na:
     

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".