Mapy turystyczne w aplikacji

Warszawskie Święto Cykliczne

Już po raz trzeci Warszawska Masa Krytyczna i sieć Miasta dla Rowerów zapraszają na wyjątkową w skali Europy imprezę odbywającą się naraz w kilkunastu miastach w Polsce – Święto Cykliczne. Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie od lat dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, ale przejazd nie jest jedynym wydarzeniem w ramach Święta. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń.

Święto Cykliczne to także dzwonek dla polityków. Przyjęta przez Sejm 1 kwietnia 2011 roku nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zniosła liczne absurdy i utrudnienia dla rowerzystów, ale po przeszło 3 latach od tego czasu wciąż czekamy na nowelizacje rozporządzeń do tej ustawy! Znaki drogowe nadal dotyczą „rowerów jednośladowych” które zniknęły z ustawy; pasy ruchu dla rowerów są jednokierunkowe a tymczasem rozporządzenia mówią wciąż o dwukierunkowych, nadal też nie wiadomo jak mają wygladać i być stosowane tzw. śluzy dla rowerów! Błędów w rozporządzeniach jest znacznie więcej, tymczasem polskie miasta i polskie ulice wymagają zmian. Dlatego już drugi raz z rzędu jedziemy pod hasłem „Śluzy malować, zalegalizować”

Domagamy się szybkiej nowelizacji:

  • rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. nr 170 poz. 1393 z 2002 roku)
  • rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków i stosowania na drogach (Dz. U. nr 220 poz. 2181 z 2003 roku)
  • rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. nr 43 poz. 430 z 1999 roku).

Warszawski Wielki Przejazd Rowerowy – Idea nawiązuje do podobnych przejazdów, które odbywały się np w Gdańsku i odbędą się ponownie w 2014 roku w kilkunastu miastach w Polsce jednocześnie. Chcemy by Warszawa była wisienką na tym torcie – zależy nam byśmy mieli największy peleton i najlepszy przejazd.  Startujemy spod Kolumny Zygmunta, kończymy na parkingu za urzędem dzielnicy Ursynów, gdzie odbędą się pokazy cięcia zabezpieczeń, konkursy i inne atrakcje dla uczestników.

Start: 8 czerwca, godzina 12:00, plac Zamkowy

Trasa przejazdu: Miodowa – plac Krasińskich – Świętojerska – Anielewicza – Jana Pawła II – rondo ONZ – Jana Pawła II – Al. Jerozolimskie – rondo Dmowskiego – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – rondo Jazdy Polskiej – Waryńskiego – Puławska – Bukowińska (Nowobukowińska) – Rolna – al. Komisji Edukacji Narodowej – Beli Bartoka – Jastrzębowskiego – Jana Rodowicza ‘Anody – Rosoła – Indiry Ghandhi – al. Komisji Edukacji Narodowej – parking Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61).
Dystans: około 22 km.

Około 13:30 planujemy dojechać do Urzędu Dzielnicy Ursynów. Tam zakończymy przejazd i rozpoczniemy Rowerowy Piknik pełen konkursów i innych rowerowych atrakcji.

W programie pikniku między innymi:
- powitanie, ogłoszenia, podziękowania
- wspólne zdjęcie uczestników
- rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
- pokaz ubioru na rower/ pokaz rowerowej mody
- konkurs na najelegantszą rowerzystkę
- pokaz cięcia zabezpieczeń
- Magdalena Stopa – My warszawscy rowerzyści
- konkurs „Jazda z pudłem”
- stoiska organizacji i firm wspierających warszawskie ŚC

źródło: www.masa.waw.pl

Opublikowano 4 czerwca 2014 przez admin