Mapy turystyczne w aplikacji

Trasy biegowe w Jakuszycach pod znakiem zapytania

Niezłe hece w Jakuszycach! Narciarskie trasy biegowe mogą znacznie zmienić swój przebieg, przez co organizacja wielu wydarzeń może okazać się niemożliwa. Co się dzieje w Jakuszycach? Zobaczcie poniżej:

Prywatny właściciel kopalni kwarcu Stanisław domaga się prawa dojazdu do niej przez cały rok przez Dolny Dukt i dalej, przez Rozdroże pod Cichą Równią, drogą do kopalni. Nadleśnictwo Szklarska Poręba i Stowarzyszenie Bieg Piastów są temu przeciwne. Sprawę rozstrzygnie Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze.

Pozwolenie na całoroczne przejazdy samochodami do kopalni opisaną trasą byłoby wyrokiem na dużą część tras narciarskich ośrodka w Jakuszycach. Nie można byłoby utrzymywać nie tylko trasy na Dolnym Dukcie i na kopalnię, ale też tras biegnących w stronę Szklarskiej Poręby, jak również w rejonie Ścierniska, Czerwonych Skałek i Dzielnych Klapek. Byłyby one odcięte od Polany Jakuszyckiej i innych tras położonych po drugiej stronie Dolnego Duktu.

„Nie wyobrażamy sobie, by w imię jednostkowego, biznesowego interesu prywatnej osoby zniszczony miał zostać najlepszy w Polsce ośrodek biegów narciarskich w Polsce. Praca nad doprowadzeniem ośrodka do obecnego stanu trwała przez 40 lat i kosztowała mnóstwo pracy i pieniędzy wielu osób i instytucji z Julianem Gozdowskim na czele. Zimą na naszych trasach biega i chodzi na nartach wiele tysięcy osób. Drugiego takiego miejsca tak w naszej okolicy (włączając w to Czechy), jak i w całej Polsce – nie ma.

Uniemożliwienie utrzymywania tras na Dolnym Dukcie i na kopalnię oraz odcięcie od Polany Jakuszyckiej pozostałych tras w stronę Szklarskiej Poręby uniemożliwiłoby organizację Biegu Piastów na dotychczasowym poziomie. Przygotowanie jego 50-kilometrowej trasy wymaga pracy przez cały sezon – stopniowego utwardzania kolejnych fragmentów.”

Akcja poruszyła także i nas, zwłaszcza że w Traseo.pl znajduje się mnóstwo narciarskich tras biegowych z okolic Jakuszyc:

Następne posiedzenie sądu 1 grudnia. Na ten dzień zaplanowano wystąpienie przedstawiciela Biegu Piastów.

Opublikowano 10 listopada 2016 przez admin