Mapy turystyczne w aplikacji

Mobilne zabawy z questami w okolicach Żywca

Questing jest zjawiskiem wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce pojawił się kilka lat temu. Nawiązuje on do tradycji podchodów i gier terenowych.Obecnie dzięki rosnącej popularności smartfonów i powszechnym instalowaniu w telefonach modułu GPS ta edukacyjna zabawa może być realizowana także poprzez aplikacje mobilne. Aplikacje questowe łączą funkcje turystyczne – zwiedzanie regionu – z zabawą i edukacją. To atrakcyjna forma zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Aplikacja mobilna Żywieckie Questy proponuje turystom zwiedzanie terenów żywiecczyzny w nowoczesny i interesujący sposób. Questy, czyli wierszowane zagadki, prowadzące użytkownika po poszczególnych atrakcjach okolicy, dostarczają mnóstwa rozrywki oraz wiedzy na tematy związane z regionem. Żywieckie Questy zawierają zadania związane z gminą Łękawica, Gilowice, Ślemień oraz Świnna, które są malowniczo położone w otoczeniu pasm górskich – to tutaj właśnie rozciąga się Beskid Mały i Beskid Żywiecki.

Są to malowniczo położone okolice, otoczone przez wzgórza, przez które wciąż biegną niezadeptane ścieżki. Spokój i ciszę znajdą tutaj ci turyści, którzy chcą odpocząć od gwaru bardziej popularnych miejsc. Warto tutaj wspomnieć, że Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Najwyższy szczyt, czyli Babia Góra, liczy 1725 m n.p.m. Zdecydowanie niższym pasmem jest Beskid Mały, którego najwyższy szczyt – Czupel, ma zaledwie 930 m wysokości. Jest to zatem idealne miejsce dla osób mniej zaprawionych w wysokogórskiej turystyce oraz dla rodzin z dziećmi. Przez Beskidy wiedzie mnóstwo szlaków i ścieżek, których przemierzenie pozwoli zapoznać się z najbardziej malowniczymi zakątkami.

Amatorzy aktywnego zwiedzania mają do wyboru cztery questy o zróżnicowanej tematyce. Po gminie Ślemień poprowadzi nas quest „Jak to w państwie ślemeńskim bywało”, Świnnę zwiedzimy „Spacerem po zboczach Łyski”, „W drodze do zamczyska” zapoznamy się z terenami gminy Łękawica, a wraz z questem „W sercu Rychwałdu” poszukamy tajemnic gminy Gilowice.

Tereny przez które prowadzą questy są dosyć zróżnicowane – znajdziemy tu zarówno malownicze małe miasteczka, jak i wzgórza oraz pola. W Łękawicy, przez który przechodzi quest, na szlaku spotkamy bardzo ciekawe formy skalne, wokół których przez wieki krążyły legendy. Nieco bardziej górzyście może być na trasie questu po Świnnej, położonej na stoku Łyski (niewielkiego wzniesienia o wysokości nieco ponad 600 m n.p.m.). Wszystkie zagadki prowadzą turystę urokliwymi ścieżkami, niekiedy z dala od cywilizacji, co daje poczucie bardziej ścisłego związku z przyrodą Beskidu.

Każda gra questowa składa się z kilku etapów, zawierających zadania. Odnalezienie właściwej lokalizacji oraz rozwiązanie zagadki wiąże się z przejściem do następnego etapu. Za rozwiązanie wszystkich zagadek i ukończenie questu użytkownik zdobywa nagrodę – dyplom, który może udostępnić swoim znajomym. Przy każdym queście podana jest jego długość oraz szacowany czas przejścia. Aplikacja wyświetla także jego początek, nie ma zatem żadnego problemu z odnalezieniem właściwej drogi do punktu startu. Także w trakcie zabawy wykorzystywana jest technologia GPS, dzięki której użytkownik widzi nie tylko swoje położenie, ale też jest informowany o dotarciu do punktu docelowego, w którym czeka na niego zadanie. Uczestnik zabawy może także podejrzeć położenie questów na mapie lub wybrać daną pozycję z listy.

Aplikacja zawiera także planer, do którego użytkownik może dodać interesujące go treści. „Żywieckie Questy” do prawidłowego działania nie wymagają połączenia z internetem. Łączoność jest potrzebna jedynie do przeprowadzenia aktualizacji. Mobilne questy zostały stworzone na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

Więcej informacji

Materiał opracowany przez Amistad sp. z o.o.

 

Opublikowano 30 marca 2015 przez admin
All Comments (0)
No Comments