Mapy turystyczne w aplikacji

Jesteś w podróży i zapomniałeś leków? Szybko otrzymasz receptę online!

Właśnie rozpoczął się wyczekiwany urlop, ale zorientowałeś się, że nie zabrałeś ze sobą leków? To nie problem - wystawianie recepty online daje wiele możliwości. Dzięki platformom e-receptę otrzymasz w kilka minut, gdziekolwiek się znajdujesz. Jak zamówić receptę online?


Od 1 stycznia 2020 r. każdy lekarz wystawia elektroniczny dokument - e-receptę, a każda apteka w Polsce jest zobowiązana do wydania leku na jej podstawie. Wprowadzenie elektronicznej recepty ułatwiło pacjentom dostęp do środków farmakologicznych bez wizyty u lekarza, a to kwestia wielkiej wagi w sytuacjach, gdy nie ma możliwości osobistego kontaktu - np. podczas letniego wypoczynku poza miejscem zamieszkania.

75b382a3016bfe94372d20288f89cd26.jpg

Lekarz online - recepta elektroniczna w kilka minut

Recepty online w ramach wizyty prywatnej można uzyskać w zaledwie kilka minut, 24 godziny w ciągu doby, 7 dni w tygodniu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Warunkiem koniecznym jest posiadanie urządzenia z dostępem do sieci. Oznacza to, że jeśli zapomniałeś swoich leków na ciśnienie i właśnie przebywasz na urlopie na Mazurach (choć mieszkasz na Śląsku), ekspresową receptę online wypisze ci lekarz w ramach e-konsultacji przez internet.

Leki przyjmowane stale to nie jedyne z preparatów, jakie możesz uzyskać w toku elektronicznej wizyty. Takie e-konsultacje sprawdzają się zawsze wtedy, gdy liczy się czas, a nie masz możliwości umówienia się ze swoim lekarzem lub z osobistych powodów nie chcesz tego robić. Przykładów jest wiele: antykoncepcja awaryjna, wstydliwe choroby, praca w porach przyjmowania placówek, zamieszkiwanie w małej miejscowości bez dostępu do lekarza, niechęć do przebywania w przychodniach w dobie pandemii itd.

Ile kosztuje e-recepta online?

Lekarze współpracujący z platformami wystawiającymi e-recepty przez internet działają na zasadzie prywatnej praktyki lekarskiej. W takim przypadku nie przewiduje się refundacji w ramach NFZ. Póki co recepta online za darmo nie jest jeszcze możliwa, choć Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że pracuje nad wprowadzeniem takiej funkcjonalności. Wystawienie pacjentowi recepty w ramach placówki POZ będzie jednak możliwe jedynie w przypadku zamówienia na ponowne wystawienie już wcześniej otrzymanej e-recepty. Dobra wiadomość jest jednak taka, że recepta online wraz z e-konsultacją medyczną to koszt przynajmniej o połowę niższy od prywatnej wizyty u lekarza, o czym można się przekonać np. na portalu Nasza Recepta, gdzie koszt takiej usługi nie przekracza 70 zł.


Zamawianie e-recepty online krok po kroku

Zamawianie e-recepty online zamyka się w 3 krokach:

1. Pacjent wypełnia formularz kontaktowy na platformie do wystawiania elektronicznych recept, podając informacje np. o zażywanych lekach, istniejących chorobach itp. W przypadku e-recepty online na tabletkę po lekarz będzie musiał otrzymać rozszerzony wywiad, aby upewnić się co do braku innych przeciwwskazań u pacjentki, np. ciąży.

2. Jeśli lekarz uzna za stosowne wypisanie e-recepty, pacjent dostanie SMS-em 4-cyfrowy kod. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić receptę online oraz np. sposób dawkowania, wystarczy zalogować się do IKP lub do aplikacji mojeIKP.

3. Celem realizacji e-recepty kod oraz osobisty PESEL podaj w dowolnej aptece lub przedłóż kod QR wygenerowany w aplikacji. Możliwa jest także realizacja recepty online poprzez aptekę internetową, jednak leków na receptę nie można zamówić na własny adres. Można za to zamówić je z odbiorem osobistym do dowolnie wybranej przez siebie apteki stacjonarnej.


E-recepta to zaledwie część rozbudowanego systemu informatycznego, który - zgodnie z założeniami unijnymi - sukcesywnie wdrażają Ministerstwa Zdrowia i Cyfryzacji. Dzięki dołączeniu do systemu e-zdrowia Polska przybliża się do standardów, jakie panują w innych państwach Europy i Świata.

Opublikowano 4 lipca 2021 przez traseo