Mapy turystyczne w aplikacji

Jakie buty do biegania wybrać? Sprawdź typ stopy!

Początkujący biegacze najczęściej zadają sobie pytanie o to, jakie buty do biegania wybrać. Niektórzy zaczynają od kompletowania sprzętu, a później odkładają go do szafy, nie decydując się jednak na postawienie pierwszych, biegowych kroków. Bardziej zdeterminowani próbują jednak swoich sił i rozpędzają się coraz bardziej. Co jednak zrobić, aby już na początku nie popełnić zasadniczego błędu? Niektórzy biegają w „zwykłych” butach, a po zakupie profesjonalnych butów do biegania stwierdzają, że bieganie stało się jeszcze większą przyjemnością, a stopy już nie bolą! Jak właściwie wybrać buty do biegania? Sprawdźcie!

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze butów do biegania jest typ stopy: rozróżniane są trzy typy: stopa supinująca, stopa neutralna oraz stopa pronująca. Brzmi skomplikowanie, ale jest bardzo łatwe do zaobserwowania. Oczywiście najlepiej jest wykonać badania w gabinecie fizjoterapeutycznym, ponieważ lekarz z doświadczeniem (najlepiej doświadczeniem sportowym) będzie w stanie dokładnie zbadać naszą stopę. Ocenić stopę można także w profesjonalnych sklepach dla biegaczy. Jeśli jednak nie mamy w swojej okolicy tego typu rozwiązań możemy gołym okiem sprawdzić, jakiego rodzaju mamy stopę.

Wystarczy wykonać test wody, czyli stanąć mokrą stopą na kartce papieru:
- ślad pełnej stopy – możliwa zbyt mocna pronacja, sklepienie jest niskie,
- brak śladu lub tylko cienki pasek pomiędzy palcami i piętą – możliwa supinacja, sklepienie jest wysokie,
- średni ślad – pronacja w normalnym stopniu, a więc stopa neutralna.

Innym rozwiązaniem jest zaobserwowanie stopnia wytarcia naszych starych butów:
- wytarte wewnętrzne krawędzie – zbyt mocna pronacja,
- wytarte zewnętrzne krawędzie – zbyt mocna supinacja,
- wytarta zewnętrzna część pięty i środek przedniej części buta – stopa neutralna.

Opisując jeszcze to, czym jest pronacja i supinacja wystarczy powiedzieć, że pronacja jest to rotacja do wewnątrz, natomiast supinacja – odwrotnie – rotacja zewnętrzna. Warto zadbać o właściwe obuwie, aby uniknąć kontuzji. Także w dobrze dobranych butach znacznie lepiej się biega. Jeśli zdecydujemy się kupić buty w sklepie, a nie przez internet, sprzedawca powinien przynajmniej w podstawowy sposób udzielić nam porad. Jeśli nie będzie w stanie nic powiedzieć – zmieńmy sklep ;)

Opublikowano 4 kwietnia 2017 przez admin
All Comments (1)
Wiedza o tym, jaki typ stopy posiadamy może przysłużyć się jakości prowadzonego treningu. A w skrajnych przypadkach może zapobiegać powstawanie różnych kontuzji czy urazów. Żeby biegać długo i latami czerpać korzyści z tego sportu warto zbadać stopy Pozdrawiam, Kamil