Mapy turystyczne w aplikacji

Fotografowanie w górach – jaki aparat wybrać?

Dla niektórych ludzi celem samym w sobie jest chodzenie po górach. Dla maniaków fotografii wycieczka to jedynie pretekst do zrobienia tysięcy zdjęć, które później stanowią pamiątkę z wyprawy. Jeśli chcesz robić zdjęcia, jak reporter National Geographic, zapoznaj się z naszym artykułem o aparatach.

Lustrzanka czy superzoom?

Część ludzi będzie cię namawiać na zakup lustrzanki, twierdząc, że daje ona najwięcej możliwości. To prawda, ale lustrzanka nie zawsze jest najlepszym wyborem.

Ceny takich aparatów są coraz niższe i zestaw z dwoma obiektywami możemy kupić za około 2000 złotych. Aparat tego typu wygrywa z „kompaktem” niemal pod każdym względem. Na jednym ładowaniu akumulatora można zrobić znacznie więcej zdjęć, większa matryca i obiektyw pozwala na robienie zdjęć wyższej jakości.

Największym minusem fotografowania lustrzanką jest to, że waży ona więcej od zwykłego aparatu. Po pewnym czasie możesz nie mieć ochoty, by zabierać ją w podróż. Wtedy lepszym wyborem jest mały aparat kompaktowy w kieszeni kurtki.

Aparaty klasy superzoom świetnie prezentują się na ulotkach reklamowych, ale ich możliwości nie są większe, niż małych aparatów kompaktowych.

Dłuższe ogniskowe nie są nigdy wykorzystywane z powodu problemów z ostrością zdjęcia.

Alternatywą są aparaty „bezlusterkowe”, które łączą w sobie zalety lustrzanek i kompaktów. Mają też ich wady – mały aparat z dużym obiektywem staje się niewygodny, a ceny obiektywów są bardzo wysokie.

A może smartfon?

Według sprzedawców aparaty kompaktowe i smartfony mają dziś podobne możliwości fotograficzne. Nie jest to do końca prawdą, gdyż najprostsza „małpka” będzie miała większy (a zarazem lepszy) obiektyw niż najbardziej zaawansowany smartfon i będzie wygodniejsza w obsłudze. Z tego powodu warto zabrać w góry zarówno telefon, jak i mały aparat.

Gdy zdecydujesz się na osobny aparat, oszczędzasz baterię w telefonie (a może się ona przydać w kryzysowej sytuacji). Dobrym wyborem może być na przykład aparat odporny na wstrząsy i zamoczenie, z wygodnymi, z dużymi przyciskami do obsługiwania w rękawicach.

Podczas robienia zdjęć w górach często potrzebny jest statyw, który znacznie łatwiej zamontujemy do aparatu kompaktowego, niż do smartfona. Wyjątkiem pod tym względem jest Samsung Galaxy S4 Zoom, który posiada „prawdziwy” obiektyw rodem z aparatu kompaktowego i gniazdo statywu.

Nie tylko technika

Wybierając aparat do zabrania w góry, nie kieruj się wyłącznie jego parametrami. Nie daj się oszukać producentom i nie kupuj aparatów z największą ilością megapikseli. Wpływa to jedynie na wzrost zaszumienia zdjęć i sprawia, że jedna fotografia zajmuje więcej miejsca.

Znacznie bardziej liczy się wygoda użytkowania, na którą składa się odpowiednio wyprofilowany uchwyt i kształt aparatu. Dobrym wyborem jest aparat z optycznym wizjerem, co pozwala na zaoszczędzenie baterii. Te opcje są przydatne, w przeciwieństwie do setek trybów fotografowania i możliwości edytowania zdjęć w aparacie.

Niezależnie od rodzaju aparatu, warto do niego dokupić zapasowy akumulator. Staraj się poznać możliwości sprzętu i zapisuj się na kursy fotograficzne. Dzięki tem, będziesz umiał zrobić lepsze zdjęcia za pomocą takiego aparatu, jaki masz pod ręką.

 

Opublikowano 21 stycznia 2015 przez admin