Mapy turystyczne w aplikacji

Indonezja dla aktywnych – co warto zobaczyć, czego warto spróbować?

Indonezja to państwo składające się z ponad 13 tysięcy wysp i jednocześnie prawdziwy raj dla turystów. Atrakcje na poszczególnych wyspach są dosyć zróżnicowanie, co jest dodatkowym atutem wypoczynku w Indonezji, ponieważ zarówno osoby preferujące wypoczynek aktywny, związany z uprawianiem sportów wodnych lub trekkingu, jak i osoby marzące o leniuchowaniu na plaży znajdą zadawalające je rozwiązania.

indonesia-9907121280.jpg

Najważniejszym pytaniem jakie trzeba sobie zadać przed wyprawą do Indonezji: jaki rodzaj turystyki mnie interesuje? Od szczerej odpowiedzi na to pytanie zależy późniejsze zadowolenie z wyjazdu.

Jeżeli zależy Ci na dobrej zabawie w egzotycznych okolicznościach przyrody, interesują Cię świetne imprezy do białego rana, europejski standard hoteli i spokojne popijanie drinków z palemką w cieniu palm, to Bali będzie idealnym miejscem dla Ciebie. Zwłaszcza, że jeśli zapragniesz przyjrzeć się miejscom nieco mniej obleganym przez turystów wystarczy wyjechać nieco poza kurorty i przyjrzeć się z bliska zwyczajnemu życiu mieszkańców.

Aktywny wypoczynek

Fani aktywnego wypoczynku wodnego znajdą tutaj swój raj na ziemi. Indonezja jest idealnym miejscem do surfowania, szczególnie nadają się do tego południowe plaże Bali, a także Siberut na Sumatrze czy Kuta na Lombok. Jeśli interesuje Cię nurkowanie lub snorkelowanie, to Indonezja jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ praktycznie każda plaża jest idealnym miejscem na te aktywności. Rafy koralowe sprawiają, że możesz cieszyć się ogromną różnorodnością miejsc do nurkowania i zapewniają wiele niesamowitych wrażeń. Szczególnymi miejscami do tego rodzaju wypoczynku są Komodo, Wakatobi i Pulau Weh. Ciekawą opcja jest również rafting, którego możecie doświadczyć na Bali. Idealnymi do tego rzekami są Ayung lub Telaga Wajah. Dostępne są różne trasy spływów, dlatego zarówno osoby ceniące sobie spokojny nurt rzeczny, jak i te które wolą bardziej dynamiczne spływy na pewno znajdą coś dla siebie.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Indonezja to również wspaniałe miejsce do turystyki pieszej. Posiada ogromną ilość tras, przebiegających przez Parki Narodowe czy ciągnące się wzdłuż pola ryżowe. Można tu podziwiać wiele wulkanów na przykład wulkan Bromo, który zdobyć może nawet niezbyt wprawny piechur. Polecamy oglądanie wschodu słońca z góry Merapi. Wymaga to wczesnej pobudki i nocnej wspinaczki, ale widok zapiera dech w piersiach. Ponadto, znajdziecie tutaj zachwycające jeziora, bogatą florę i faunę, w tym gatunki, których nie spotkamy w innych częściach świata. Wartym odwiedzenia jest niewątpliwie Park Narodowy Gunung Leuser, Lore Lindu czy okolice jeziora Maninjau. To oczywiście tylko przykłady, bo tras wartych przejścia znajdziecie całe mnóstwo.

Jeżeli interesują Was zabytki kultury materialnej, to koniecznie powinniście odwiedzić Parambanan, hinduistyczny zespół świątynny znajdujący się na Jawie. Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć jest świątynia Borobudur, również położona na Jawie. Stanowi ona miejsce kultu buddystów a jej piramidowa konstrukcja i trasa pielgrzymkowa zdobiona reliefami robą ogromne wrażenie.

Indonezja od kuchni!

Wszystkim smakoszom lubującym się w poznawaniu nowych, egzotycznych smaków polecamy skosztowanie lokalnej kuchni. Koniecznie trzeba spróbować nasi goreng, czyli smażonego ryżu z dodatkiem warzyw i kurczaka oraz mie goreng, który wygląda bardzo podobnie, ale zamiast ryżu znajduje się w nim makaron. Są to dania narodowe Indonezji i można je znaleźć dosłownie w każdej knajpce. Nie można też przegapić es kelapa muda, są to świeże kokosy do picia. Mają niesamowity, orzeźwiający smak! Ciekawym doświadczeniem dla podniebienia jest również bali guling, czyli kaczka przygotowywana na sposób balijski. Fanom mocniejszych trunków polecamy brem, czyli wino ryżowe jak również tuak, który jest bimbrem wytwarzanym z palmy.

Etniczni mieszkańcy Indonezji

Jeżeli zależy Wam na zetknięciu z prymitywną kulturą wysp, to wartymi do odwiedzenia niewątpliwie jest Papua, gdzie mieszkańcy wciąż preferują tradycyjne ubiory i ozdabiają swoje ciała przy pomocy malowideł. Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę jest Borneo, gdzie do tej pory zachowały się wśród mieszkańców praktyki animistyczne, podobnie jak na wyspie Mentawai, która dodatkowo urzeka dziewiczymi plażami.
Indonezja jest niesamowitym miejscem, wartym odkrycia dla każdego, kto ceni sobie piękno natury i kocha egzotyczne klimaty. Daje szerokie możliwości każdemu, nawet najbardziej wymagającemu turyście aby znaleźć tu coś zachwycającego i inspirującego!

Opublikowano 5 czerwca 2018 przez traseo