Mapy turystyczne w aplikacji

Czorsztyn-Ski na zimę i nie tylko!

Ośrodek Narciarski Czorsztyn-ski położony jest w Małopolsce, pomiędzy Gorcami a Pieninami, w miejscowości Kluszkowce nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jest to miejsce, które ze względu na ukształtowanie powierzchni, specyficzny mikroklimat i niezwykle atrakcyjną turystycznie okolicę, stwarza wyborne warunki do wypoczynku i rekreacji.

Ośrodek położony jest na zboczach góry Wdżar (767 m n.p.m.), z której rozpościerają się przepiękne widoki na Parki Narodowe: Pieniński, Tatrzański, Gorczański, Babiogórski, a także na Jezioro Czorsztyńskie, zamek Czorsztyński i Niedzicki. Sama góra Wdżar ma ciekawą historię: ze względu na budowę geologiczną nazywana jest „wygasłym wulkanem”. Góra zbudowana jest z andezytu, skały magmowej, która wydostała się na powierzchnię ziemi przez intruzję. W niektórych miejscach na górze Wdżar kompas szaleje i zamiast północy wskazuje południe. Na zachodnim zboczu są obszary, gdzie nawet w trakcie srogich zim nie ma śniegu, mimo że metr dalej jest 50 cm puchu.

W tej pięknej okolicy zlokalizowany jest ośrodek narciarski Czorsztyn-ski, który w swojej ofercie ma:

* 8 różnorodnych tras
* 8 wyciągów narciarskich (w tym 2 koleje krzesełkowe i specjalne taśmy do nauki jazdy)
* serwis i wypożyczalnia sprzętu
* szkółka narciarska
* gastronomia
* komfortowe noclegi ze strefą SPA w centrum białego szaleństwa
* tarasy do narciarstwa biegowego

Trasy zjazdowe

I niebieska długość 1200m
II niebieska długość 460m
III czerwona długość  900 m
IV trasa dla dzieci długość 100m
V trasa dla dzieci długość 100m
VI trasa czerwona długość 900m
VII trasa  niebieska długość 500 m
VIII trasa niebieska 200 m
oraz trasa biegowa!

* Kolej linowa 4-osobowa 500 m
*Kolej linowa krzesełkowa 2-osobowa 500 m
*Wyciąg orczykowy talerzowy 460 m
*Wyciąg dla dzieci 100 m
*Wyciąg orczykowy talerzowy 200 m
* Wyciąg orczykowy talerzowy 500 m
* Taśma do nauki jazdy 25 m

Oprócz infrastruktury dla narciarzy zjazdowych i snowboardzistów Kluszkowce mają duże możliwości dla miłośników innych form zimowej turystyki i rekreacji. W trakcie śnieżnych zim robione są trasy do narciarstwa biegowego, a sąsiadujące z górą Wdżar Gorce są idealne dla początkujących amatorów nart biegowych, zimowych piechurów czy osób, które lubią wędrować na rakietach śnieżnych.

Początkujący mogą liczyć na miejscu na profesjonalną szkołę jazdy, zarówno na nartach, jak i na desce. Ostatnio modny jest również skitouring, czyli turystyka narciarska. Nie brakuje w Pieninach miejsc ciekawych do tego, by na przełęczach maszerować w nartach przystosowanych specjalnie do tego rodzaju aktywności. Warto też zwrócić uwagę na to, iż Czorsztyn Ski oferuje dwie koleje krzesełkowe na sam szczyt Góry Wdżar. Cennik jest na kieszeń przeciętnego zjadacza chleba, a i okoliczne restauracje oferują niezbyt wygórowane ceny – pensjonat i gospoda „Pod śpiącym wulkanem” uraczy swoich gości wyśmienitymi daniami. Nie można też nie wspomnieć o oscypkach z owczego mleka, których receptura oczywiście pochodzi z Podhala.

Wielu z Was chętnie jeździ w Tatrach – tutaj może nie ma aż tak ekstremalnych warunków, ale i Góra Wdżar ma kilka bardziej stromych miejsc dla bardziej doświadczonych. Ośrodek narciarski w Czorsztynie jest sztucznie naśnieżany i otwarty od grudnia, a więc jeśli ktoś chciałby odświeżyć swój warsztat – nic nie stoi na przeszkodzie. Ratraki już przygotowują komfortowy stok w takt armatek śnieżnych. Dzieciaki mają na miejscu możliwość stawiania pierwszych kroków na nartach na dostosowanych dla nich taśmach szkoleniowych. Nie można też zapomnieć o możliwości jazdy na sankach, czy nartosankach na wschodnich zboczach góry.

Poza sezonem zimowym Czorsztyn-ski.com.pl pozwoli rowerzystom ekstremalnym na wjazd podwójnym krzesełkiem na szczyt z rowerem, by poza trasami narciarskimi sportowcy mogli nacieszyć się jazdą na rowerze górskim. W sąsiedztwie góry znajdziemy wiele malowniczych szlaków turystycznych.

Można wymieniać uroki tego miejsca bez końca: ławeczka dla zakochanych na szczycie, muzyka na żywo, wspaniałe widoki i niezapomniany klimat. Czorsztyn może stanowić alternatywę dla Zakopanego. W Tatry stąd niedaleko!

W sezonie 2016/2017 Czorsztyn oferuje kuligi i zabawy dla młodzieży, a także przyjęcia okolicznościowe, jednak gdy ktoś chce spędzić Boże Narodzenie w tutejszym „Śpiącym Wulkanie” wart już teraz zastanowić się nad rezerwacją.

 Gdy ktoś chce poczuć klimat polskich gór może nacieszyć się aurą jedynego w swoim rodzaju otoczenia czystym powietrzem i mikroklimatem zalewu Czorsztyńskiego. Zimą nad jeziorem także możemy poczuć przygodę – oczywiście wokół zbiornika nacieszymy się pięknymi szlakami pieszymi i nartostradami biegowymi. Dla fotografów masywy skalne na których osadzony jest zamek w Czorsztynie będą okazją do uwiecznienia pięknych widoków i panoramy murów nad taflą jeziora.

A po sezonie zimowym w niedalekim sąsiedztwie Czorsztyna organizowane są spływy Dunajcem przygotowanymi tratwami – znane już od wielu wielu lat. Wędkarze też mogą korzystać ze zbiornika Czorsztyn, gdzie żyją sandacze, karpie, klenie, szczupaki, amury, sumy i inne rzadkie gatunki ryb. Nieopodal jest też dużo pensjonatów, więc turyści lubiący dłuższe marsze mogą się bez trudu zatrzymać na nocleg. PKS jeździ systematycznie podobnie jak busy. Warto zwiedzić zamek w Czorsztynie a także zamek w Nidzicy.

Poniżej znajdziecie link z informacją nt. warunków w Czorsztyn-Ski: http://www.czorsztyn-ski.com.pl/osrodek_narciarski/godziny_otwarcia

A zatem jazda do Czorsztyna na narty!

Autor: Marcin Barszcz

Opublikowano 24 listopada 2016 przez admin