Szlak Zamków Gotyckich

Dodano 26 czerwca 2013 przez plik GPX
Szlak Zamków Gotyckich
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

24200
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.8
  • Dystans: 179 km
  • Przewyższenie: 206,6 m
  • Suma podejść: 607,48 m
  • Suma zejść: 725,38 m
  • Data: 26 czerwca 2013
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie
116416
Zamek Krzyżacki Bytów
Zamek znajduje się w centrum Bytowa. Jeden z ostatnich, zbudowanych przez Krzyżaków zamków, ukończony został w 1405 roku. Przebudowany w XVI wieku, zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej i wojen polsko-szwedzkich. adres: ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów tel./fax: +48 (0) 59 822 20 94;
116417
Zamek Krzyżacki Gniew
Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Najsłynniejszym starostą gniewskim był panujący od roku 1667 Król Polski Jan III Sobieski, a po nim jego żona Maria Kazimiera.tel./fax: +48 (0) 58 535 21 62; +48 (0) 58 535 25 37; +48 (0) 58 535 21 62 www: www.zamek-gniew.pl
116418
Zamek Krzyżacki Kwidzyn
Obiekty zespołu katedralno-zamkowego w Kwidzynie zostały wzniesione w stylu gotyckim.  adres: ul. Katedralna 1, 82-500 Kwidzyn tel/fax: 0 55 646 37 80, 0 55 646 37 81 e-mail: kwidzyn@zamek.malbork.pl www: www.zamek.malbork.pl
116419
Zamek Krzyżacki Sztum
Zamek sztumski zbudowany został przez Krzyżaków na miejscu prawdopodobnego wcześniejszego grodu pomezańskiego w latach 1326–1335. Zamek od 1333 roku stał się siedzibą wójta krzyżackiego. adres: ul. Galla Anonima 3, 82-400 Sztum tel/fax: 0 55 640 63 35 www: www.sztum.pl
116420
Zamek Krzyżacki Malbork
Zamek będący największą ceglaną fortecą na świecie. Dawna stolica Zakonu Krzyżackiego, znajdująca się od 1997 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego NESCO.Zbudowany w XIV wieku. adres: ul.Starościńska1, 82-200 Malborktel./fax: +48 (0) 55 647 08 00 (02,03)www.zamek.malbork.pl
116422
Zamek krzyżacki w Lęborku
Leżący na Łebą Lębork, pod względem zabytków znany jest bardziej z dobrze zachowanych odcinków fortyfikacji miejskich niż z zamku krzyżackiego. Spowodowane to jest faktem zachowania się jedynie domu zakonnego w postaci mocno przebudowanej oraz młynu.
czytaj więcej
116423
Zamek Krzyżacki Grabiny

Ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego na początku XV w. na planie regularnym. W 1 połowie XVII wieku budynek mieszkalny, przebudowany na kaplicę. Przyziemie murów obwodowych i okrągłej narożnej baszty
czytaj wiecej

116424
Zamek Krzyżacki Joannitów
Do dziś zachował się charakterystyczny dla średniowiecznych założeń urbanistycznych układ ulic. Za czasów krzyżackich miasto otoczono wysokim murem kamienno-ceglanym, z licznymi basztami. W 1433 r. zamek w znacznej części zniszczyli husyci. Od 1613 r. miasto było stolicą województwa pomorskiego i siedzibą sądu grodzkiego, w którym praktykował później Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego.
czytaj więcej
116425
Zamek Krzyżacki Sobowidz

Po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków w 1309 roku Sobowidz został siedzibą i grodem (castrum) wójtostwa tczewskiego (od 1357 roku). W tym czasie Krzyżacy wznieśli na półwyspie pobliskiego jeziora sobowidzkiego zamek obronny z fosą od strony lądu. Podczas Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 zamek był tymczasowo w rękach polskich.
Już w 1450 roku wielki mistrz zakonu Ludwig von Erlichshausen odbierał tutaj hołd od rycerstwa wójtostwa tczewskiego. czytaj więcej

116426
Ruiny Zamku Krzyżackiego Kiszewski

Historia budowli obronnych w Starej Kiszewie sięga XIII w. Co najmniej od 1281 r. istniał tu gród książęcy, który w 1316 został przejęty przez Krzyżaków. W pierwszej połowie XIV w. wybudowali oni na jego miejscu murowany zamek, który po 1466 r. stał się własnością Polski.
czytaj więcej
116427
Zamek Krzyżacki w Czarne
Zamek wybudowali Krzyżacy w latach 1396-1402 na północ od miasta lokowanego w 1395 r. Po 1466 r. warownia stała się własnością Polski i umieszczono w niej siedzibę starostwa. Zamek został zniszczony w 1627 r. i ponownie w XVIII w. Pozostałości budowli rozebrano w 1830 r., natomiast około połowy XIX w. na jej miejscu wzniesiono pałac, który zachował się do dziś.
116428
Ruiny murów obronnych

Debrzno jako miasto krzyżackie wyróżniało się systemem obrony ścianowo-basztowym, gdyż mury posiadały tu ganek obrońców, a zapewne również krenelaż, jak w innych miastach Państwa Krzyżackiego (Lębork, Gdańsk).
Baszty dekorowane były często od strony zewnętrznej płytkimi, wydłużonymi blendami, zamkniętymi od góry odcinkowo, a rozmieszczonymi po trzy lub pięć na baszcie (Białogard, Koszalin, Drawsko, Słupsk).
116429
Zamek Krzyżacki Człuchów
W 1325 roku na przesmyku między jeziorami rozpoczęto budowę zamku przeznaczonego na siedzibę komtura. Prace budowlane trwały do 1365 roku, jednak komtur Günther von Snoze mógł tu zamieszkać już
w 1332 roku.
116430
Mury obronne Chojnice

Początki budowy miejskich umocnień Chojnic przypadają na pierwszą połowę XIV wieku, czyli moment opanowania miasta przez Krzyżaków. W ciągu kilkudziesięciu lat wzniesiono jeden ciąg kamienno-ceglanych murów obronnych uzupełnionych 22 basztami oraz czterema bramami. W pierwszym momencie były to tzw. mury niskie, których wysokość sięgała ok. 4 m, z czasem (XIV/XV w.) nadbudowanych do 7 m. Uzupełnieniem fortyfikacji murowanych był system fos i grobli, dzięki którym Chojnice stały się jednym z najlepiej na owe czasy ufortyfikowanych miast w regionie.
116431
Ruiny zamku Krzyżackiego w Osieku
Wzmianka o dworze w Osieku pochodzi już z 1248 r. z dokumentu Leszka Czarnego - "curia nostra in Osiek". Książę często tu bywał. Obiekt gruntownie przebudował i rozbudował król Kazimierz Wielki, który także gościł kilkakrotnie na zamku. M.in. w roku 1370 po wypadku na polowaniu pod Przedborzem. Jak pisał Bielski: "pił miód, którego mu Maciey doktor dozwolił pić, i przetosz sie ieszcze gorzey począł mieć: potym do Korczyna chorym iechał".
Zamek został zniszczony podczas któregoś najazdu szwedzkiego
116432
Mury miejskie Bobowo
Dwór zwany "Zamkiem w Bobowej" został wzniesiony w XVII w. Obiekt gruntownie przebudowano w 1 poł. XIX w. "Zamek w Bobowej" stanowił siedzibę kolejnych właścicieli tej miejscowości. Od 1887 r. należał do rodziny Długoszowskich, m.in. do adiutanta marszałka Piłsudzkiego - Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, który wychował się w Bobowej.
116433
Ruiny Zamku Krzyżackiego w Pucku
Nie ma dokładnej informacji na temat daty powstania zamku, prawdopodobnie budowano zamek, mury miejskie oraz rozbudowywano kościół farny.
czytaj więcej
116434
Mury Obronne Słupsk
Do budowania trwałych umocnień w postaci murów obronnych przystąpiono po 1325 roku. Ze względu na fakt, że drewnianych konstrukcjach najsłabszym i najbardziej przez to narażonym miejscem na atak były bramy, w pierwszej kolejności zostały postawione dolne partie trzech słupskich bram. Od strony północnej i traktu na Ustkę - Brama Holsztyńska, zwaną także ciesielską. Od strony wschodniej, na trakcie Gdańsk - Szczecin, Bramą Młyńską, od strony zachodniej na osi traktu - Bramę Nową.
Szlak Zamków Gotyckich to trasa samochodowa - jej długość wynosi prawie 180 km, przebiega ona przez 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Szlak ten jest znakowany, istnieje wiele wariantów jego przebiegu.

Wyruszając w podróż Szlakiem Zamków Gotyckich zwiedzamy malownicze okolice Kaszub, Warmii i Mazur oraz Powiśla. Piękne krajobrazy, spokojne miasteczka, bezkresne pola i łąki oraz oczywiście główni bohaterowie - średniowieczne zamki krzyżackie, biskupie i kapitulne. Najbardziej znanym z nich jest Zamek Krzyżacki w Malborku, nie zapominajmy jednak także i o innych atrakcyjnych budowlach: zamek w Olsztynie, Nidzicy, Kętrzynie, Gniewie itd.

Podróż Szlakiem można rozpocząć w dowolnym miejscu, ponieważ nie jest to szlak liniowy. Warto też przed wyjazdem sprawdzić, czy w aby w którymś z obiektów nie odbywają się inscenizacje bitew lub pojedynków - jest to kolejny ciekawy aspekt trasy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na...

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.