Szlak Ekumeniczy

Dodano 14 lipca 2013 przez plik GPX
Szlak Ekumeniczy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25231
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 6,1 km
  • Przewyższenie: 13,75 m
  • Suma podejść: 33,92 m
  • Suma zejść: 35,48 m
  • Data: 14 lipca 2013
  • Lokalizacja: Polska, podlaskie, Kruszyniany
136688
Miejsce postojowe
Tu zostawiamy samochód. Dalej udajemy się pieszo lub rowerem
136689
Dziewanna
Oto Dziewanna, tutejsza siostra greckiej Artemidy. Niewieścim urokiem i emanującym z jej postaci temperamentem, zdaje się przywoływać starosłowiańskie wierzenia i tradycje sięgające korzeniami do zamierzchłych czasów Peruna i Perperuny.
136690
Góra Ekumeniczna
na najwyższym z otaczających jezioro wzgórz, zwanym Górą Krzyży, sąsiadują obok siebie: krzyż katolicki i prawosławny, kamienny ołtarz, i nieco obok muzułmański kamień. Miejsce nie jest przypadkowe, rozpościera się stąd widok na niezwykle piękny, dziewiczy pejzaż.
136691
Święty Eustachy
Na rozstaju dróg, jak to niegdyś bywało, odnalazła sobie miejsce urokliwa, drewniana kapliczka św. Eustachego – Placyda, pierwszego patrona lasów i ludzi, którzy emocjami i życiem zawodowym związali się z przyrodą.
136692
Lasowid
Przemiany w środowisku leśnym symbolizuje Lasowid – taki leśny odpowiednik Świętowita. Rzeźba uosabia zamknięty cykl przemian fenologicznych, niekończącą się historię śmierci i narodzin.
136693
Święty Hubert
Oby św. Hubert łaskawie spoglądał na przywrócone do leśnego życia puszczańskie ostępy, aby zabiegał u Najwyższego o powodzenie tych, dla których przyroda jest dobrem samym w sobie – nieekwiwalentnym i niezbywalnym.
136694
Tatar
Wzgórz nad jeziorem wiele, na jednym z nich, z widokiem na tatarskie Kruszyniany stanął pierwszy ich właściciel - Samuel Murza Krzeczkowski. Jak mówi historia, Tatarzy chwalebnie zapisali się w naszych dziejach, walcząc od prawie 600 lat w obronie swej nowej ojczyzny.
136695
Żyd
Żyd - szarpiący struny, bezimienny Żyd, który jakby dopiero co wrócił z karczmy, zdaje się nucić historię swego ludu
136696
Leszy
Leszy, jak każe wierzyć mitologia Słowian, jeden z patronów natury, przyjaciel tych, dla których przyroda jest dobrem samym w sobie, dalej przemierza puszczańskie ostępy i chociaż jego paniczny śmiech rozlega się jakby rzadziej, to lepiej nie szkodzić lasom, bo może się zeźlić..
136697
Kuwas
Bagna, moczary, tajemnicze uroczyska i przygraniczne bezdroża to wymarzone miejsca dla lokalnego diabła Kuwasa, który jak każe wierzyć lokalna legenda, zamieszkał w pobliskim kamienisku i pilnuje, by komuś nie przyszło do głowy ponownie wyciąć okoliczne lasy.
136698
zalew28
137000
sz_ekum
137001
sz_ekumeni
137002
sz_ekumen
137003
Początek szlaku
W tym miejscu wjeżdżamy w las. Po lewej tablica informacyjna.
137004
sz_ek
Szlak Ekumeniczny - poleca Nadleśnictwo Krynki.
Szlak ten to pomysł, by na tle odradzającej się przyrody przypomnieć historię tych terenów, przybliżyć ludzi i wydarzenia, które tworzyły zręby naszej małej ojczyzny.
Biorąc za przewodnika nitkę trasy przyrodniczo-historycznego szlaku, spotykamy monumentalne, mniej lub bardziej alegoryczne postaci i symbole, które wzbogacone dwujęzycznymi tablicami opowiadają o przeszłości, bawią i uczą legendami – nigdy nie nudzi.
Zapraszamy.
Trasę poleca
Nadleśnictwo Krynki
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.