Skała Kmity i Las Zabierzowski

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Skała Kmity i Las Zabierzowski
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346520
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 46,3 km
  • Przewyższenie: 173,9 m
  • Suma podejść: 289,8 m
  • Suma zejść: 289,8 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1810180
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810181
Błonia Krakowskie
Ogromny, ponad 48-hektarowy teren zielony w samym sercu Krakowa. Uznawane dziś za największą miejską łąkę w Europie, błonia były dawniej pastwiskiem gminnym. Ich historia sięga XII wieku, kiedy to szlachcic Jaksa z Miechowa podarował łąkę norbertankom. Od XVIII stulecia stały się terenem zgromadzeń i obchodów ważnych wydarzeń narodowych. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy planowali ich zabudowę. Obecnie to popularne miejsce spotkań mieszkańców, odbywają się tu też liczne wydarzenia sportowe i kulturalne.

1810182
Skała Kmity
Malowniczy zakątek w rezerwacie na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to miejsce osławione legendą. Wapienna skała wzięła nazwę od rycerza Stanisława Kmity, który według XVI-wiecznej legendy bez pamięci zakochał się w Olimpii Bonerównie. Nie mogąc poślubić ukochanej, rzekomo rzucił się stąd w rozpaczy. Na powierzchni skały odszukać można stare inskrypcje, które opowiadają historię tej tragicznej miłości.
1810183
Dolina Grzybowska
Otoczona głównie dębowym lasem malownicza dolina na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej stanowi naturalny habitat dla wielu gatunków flory i fauny. Przez jej środek przepływa niewielki Grzybowski Potok, będący dopływem Rudawy. Cały obszar doliny należy do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. To idealne miejsce na rodzinne niedzielne spacery.
1810184
Las Zabierzowski
Położony na wyniesieniu Garbu Tenczyńskiego las z wyznaczonymi szlakami do nordic walkingu oraz szutrowymi drogami idealnie nadaje się do jazdy rowerem. To jeden z największych kompleksów leśnych w okolicach Krakowa. Leży w obrębie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, a jego teren urozmaicają liczne wąwozy i wapienne skałki.
1810185
Dolina Aleksandrowicka
Ta jedna z podkrakowskich dolinek jurajskich dzięki swojemu ułożeniu w kierunku południowym oferuje piękne widoki na malujące się na horyzoncie pasma górskie Beskidów, Babiej Góry i Tatr. Liczy zaledwie około 3 km, jest płaska, szeroka i otoczona lasami, przez co stanowi doskonałe miejsce na niewymagający spacer czy przejażdżkę. Współtworzące jej unikatowy krajobraz zachwycające formacje skalne są dziełem potoku Aleksandrówka. Dolina to także ostoja rzadkich roślin i pomników przyrody.
1810186
Lotnisko Kraków-Balice
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, położony około 11 km na zachód od centrum Krakowa, to jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Polski. Drugie co do wielkości lotnisko w kraju obsługuje miliony pasażerów rocznie i oferuje bogatą infrastrukturę oraz liczne połączenia krajowe i międzynarodowe. Niewielka odległość pasa startowego od ścieżki rowerowej daje możliwość podziwiania startujących i lądujących samolotów. Pasjonaci awiacji mogą też skorzystać z tarasu widokowego.
1810187
Liszki
Centrum tej malowniczej miejscowości stanowi niewielki rynek z neoromańskim kościołem pw. św. Mikołaja z 2. połowy XIX wieku. Jej nazwa wywodzi się natomiast od grzybów zwanych dawniej liszkami, a dziś znanych jako kurki, lub od skórek lisich, które składano w ramach daniny do klasztoru w Tyńcu. Miejscowość słynie obecnie z wyrobów tradycyjnych, głównie kiełbasy lisieckiej, wpisanej na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
1810188
Piekary
Miejscowość, w której okolicy znajduje się przełom Wisły, a z wałów przeciwpowodziowych roztacza się bajeczny widok na położone na wapiennej skale przeciwnego brzegu opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu.
1810189
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Bielanach
Na malowniczej Srebrnej Górze, górującej nad doliną Wisły, wznosi się zabytkowa świątynia należąca do eremu oo. kamedułów. Otoczone Lasem Wolskim miejsce od XVII wieku przyciąga pustelników żyjących w zgodzie z regułą św. Benedykta. Kameduli, choć skupieni na modlitwie i kontemplacji, przyjmują odwiedzających, ale tylko mężczyzn. Kobiety mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku. Architektura kościoła, który zaprojektował mistrz Andrea Spezza, zachwyca symetrią i bogactwem detali.
1810190
Winnica Srebrna Góra
Otulona malowniczym krajobrazem winnica rozciąga się na obszarze 28 ha u stóp kamedulskiego klasztoru. Swój niepowtarzalny smak tutejsze wino zawdzięcza sprzyjającym warunkom przyrodniczym: wapienno-gliniastym oraz lessowym glebom, południowym stokom gwarantującym równomierne dojrzewanie winogron i naturalnej osłonie Lasu Wolskiego.
1810191
Zamek w Przegorzałach
Wzniesiona na zalesionym wzgórzu i górująca nad doliną Wisły unikatowa budowla pochodzi z czasów II wojny światowej i sąsiaduje z willą Baszta, zbudowaną przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek powstał jako trzykondygnacyjna, bogato dekorowana rezydencja Schloss Wartenberg, choć w założeniu miało tu działać sanatorium. Po wojnie pełnił różne funkcje, a dzisiaj stanowi jeden z niewielu przykładów architektury III Rzeszy w Krakowie i oferuje piękne widoki na Wisłę i Beskidy, które można podziwiać z tarasu restauracji Ziyad.
1810192
Zamek Królewski na Wawelu
Historia tej dawnej siedziby królów i władców polskich sięga XI wieku. Mimo licznych przemian i przebudów zamek zachował swoją niepowtarzalną architekturę i bogate wnętrza. Wśród jego sal i krużganków można podziwiać dzieła sztuki z różnych epok, od gotyku po barok. Zabytkowe mury kryją tajemnice związane z panowaniem kolejnych dynastii i burzliwą historią Polski. Instytucja pod nazwą Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki obejmuje opieką 71 sal wystawowych. Wraz ze stojącą przy dziedzińcu zewnętrznym katedrą mieszczącą królewskie nagrobki zamek stanowi nie tylko miejsce kluczowe dla kultury, ale również duchowe serce Krakowa.
Wyruszywszy spod Galerii Krakowskiej, pierścieniem Plant zmierzamy ku Błoniom i dalej ścieżką wiodącą po wałach przeciwpowodziowych rzeki Rudawy udajemy się do Mydlnik. Między Szczyglicami i Zabierzowem, w miejscu przełomu Rudawy przez Garb Tenczyński, znajduje się Skała Kmity, z którą związana jest historia tragicznej miłości rycerza o tym nazwisku do Olimpii Bonerówny. Tuż obok ma swój początek Dolina Grzybowska, której dnem zrazu spokojnie, a dalej coraz bardziej stromo pnie się asfaltowa droga. Na terenie doliny znajdziemy wapienne skałki i ścieżkę dydaktyczną. Grzbietem porośniętego lasem Garbu Tenczyńskiego przez blisko 5 km prowadzi szutrowa droga idealnie nadająca się do turystyki rowerowej, spacerów i nordic walkingu. Od Kleszczowa do Aleksandrowic czeka nas dynamiczny zjazd Doliną Aleksandrowicką. Warto zwolnić przy końcu, mijając po prawej stronie dwa stawy i zatrzymać się na odpoczynek. Przejeżdżając tuż obok pasa startowego lotniska Kraków-Balice, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć samoloty, które dopiero co oderwały się od ziemi i ostro się wznoszą. Kolejny odcinek trasy prowadzi przez Cholerzyn i Liszki do Piekar, gdzie przy obwodnicy Krakowa wskakujemy na ścieżkę rowerową wiodącą wałami Wisły i docieramy nią aż pod Wawel. Wreszcie drugą stroną Plant domykamy pętlę, kończąc wycieczkę na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta