Rabka Zaryte-Luboń Wielki Schronisko PTTK-Rabka Zaryte

Dodano 22 listopada 2016 przez plik GPX
Rabka Zaryte-Luboń Wielki Schronisko PTTK-Rabka Zaryte
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

89824
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 10,5 km
  • Czas trwania: 5 h 26 min
  • Średnia prędkość: 1,93 km/h
  • Przewyższenie: 590 m
  • Suma podejść: 585 m
  • Suma zejść: 614 m
  • Data: 20 listopada 2016
  • Lokalizacja: Rabka
538017
IMG_20161120_111528
538018
Żółtym szlakiem na Luboń
Szlak żółty z Rabki-Zarytego przez tzw. Perć Borkowskiego prowadzącą przez rezerwat przyrody. Jest to najtrudniejszy szlak, w obrębie rezerwatu wspinaczka po skałach.
538019
Widok z żółtego szlaku
538020
Żółtym szlakiem przez rumowisko zwietrzałych piaskowców
Jest to najciekawszy z kilku szlaków prowadzących na Luboń Wielki. W obrębie rezerwatu, znajdującego się na podszczytowych partiach południowo-wschodnich zboczy (746-1014 m n.p.m.) turysta zaskoczony zostaje krajobrazem zupełnie odmiennym od beskidzkiego. Szlak prowadzi bowiem dużym gołoborzem (jest to największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym), wśród rumowiska luźnych skał i obok pionowego urwiska. W grupie skał zwanych Dziurawymi Turniami doliczono się 13 jaskiń i szczelin skalnych. Najsłynniejsza z nich to Jaskinia w Luboniu Wielkim. W czasie złej pogody szlak może być niebezpieczny (ślisko) i wówczas lepiej nim podchodzić do góry niż schodzić.
538021
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.) znajduje się w Beskidzie Wyspowym - pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem. Schronisko oddaje do dyspozycji swoich gości 25 miejsc noclegowych: 9 w głównym budynku oraz 16 w letniej bacówce. W razie potrzeby, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc do spania. W głównym budynku, na parterze znajdują się bufet turystyczny a na piętrze - sala wieloosobowa z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata. Natomiast w bacówce, na parterze znajdują się: pokój 2 i 3- osobowy oraz kuchnia turystyczna,zaś poddasze pomieści min. 10 osob. W razie potrzeby istnieje możliwość ogrzania bacówki także w sezonie zimowym. W schronisku nie ma toalet ("sławojki" znajdują się na zewnątrz), a w okresach bezdeszczowych (susza lub mróz) na Luboniu może zabraknąć wody - nieczynny jest wtedy prysznic.
538022
Żółtym szlakiem.....
Dojście do Rezerwatu Luboń Wielki
538023
Żółtym szlakiem przez rumowisko zwietrzałych piaskowców
Największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym.
538024
Luboń Wielki 1022m n.p.m.
Luboń Wielki to najwybitniejszy szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, nazywany przez miejscowych Biernatką. Na południowo-wschodnim stoku utworzono rezerwat przyrody Luboń Wielki dla ochrony jedynego w Beskidzie Wyspowym tak dużego gołoborza oraz skałek zwanych „Dziurawymi Turniami” i jaskini. Ze szczytem Lubonia związane jest wiele legend i opowieści ludowych o zbójnikach i miejscach, gdzie ukryli skarby. Góra od setek lat była miejscem schronienia dla zbójników, wszelakiego rodzaju wagabundów, konfederatów i partyzantów. Największe nasilenie zbójnickiego ruchu ludowego odnotowano w XVII i XVIII w. Grupę zbójników nazywano kompanią, towarzystwem, bursą lub bandą. Na czele każdej brygady stał hetman lub harnaś. Łupem burs zbójnickich padały karawany kupieckie, dworki szlacheckie, karczmy lub plebanie.
Jedna z legend- O cygance i jej dziecku.
Jedno z podań mówiło o zachłannej Cygance, która znalazła jaskinię, w której ukryte były zbójnickie skarby. Do jaskini weszła z dzieckiem na ręku. Jednak aby za jednym razem wyjąć jak najwięcej skarbów, zostawiła dziecko w środku. Kiedy wyszła pieczara zamknęła się i dopiero po roku Cyganka mogła do niej wejść. Zobaczyła swoje dziecko siedzące tak, jak je zostawiła, lecz pod wpływem dotyku rozsypało się na proch… To wyraźna przestroga dla ludzi, którzy są zachłanni. Skarb jest tylko dla nielicznych, sprawiedliwych i uczciwych osób, które go rozdysponują pomiędzy biednych i.. siebie.
538025
Luboń Wielki
Widok ze szczytu Luboń Wielki.
538026
Luboń Wielki-węzeł
Tablice informacyjne przed schroniskiem na Luboniu Wielkim.
538027
Żółtym szlakiem przez Perć Borkowskiego
538028
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
538029
Bacówka (Baba Jaga)
W bacówce na parterze znajdują się: "jedynka", dwie "dwójki" oraz świetlica, a na poddaszu - "dziesiątka". W razie potrzeby istnieje możliwość ogrzania bacówki także w sezonie zimowym.
Z historii budynku.W 1956 roku zakupiono stojącą obok schroniska drewnianą szopę i zaadaptowano na zaplecze gospodarcze oraz letnie pokoje gościnne. Domek ten wkrótce został ochrzczony przez turystów „Babą Jagą”.
538030
Rezerwat przyrody Luboń Wielki
Tablica informacyjna-Rezerwat przyrody Luboń Wielki
538031
Zielony szlak
Zielony szlak z Rabki-Zaryte. Czas przejścia: 1:50 h (↓ 1:05 h), suma podejść 530 m, odległość 4,4 km. Szlak łatwy tworzy drogę dojazdową do schroniska na Luboniu.
538032
Kapliczka przy zielonym szlaku.
Kapliczka Chrystusa Króla z ławeczkami znajduje się na skraju lasu przy zielonym szlaku Rabka-Luboń Wielki
Z Rabki-Zarytego na Luboń prowadzi szlak żółty, jest to bez wątpienia jeden z najciekawszych szlaków w Beskidzie Wyspowym i to zarówno ze względu na walory widokowe jak i atrakcje geologiczne. Dla turystów mobilnych ja znalazłem parking przy pobliskim kościele gdzie wskazuje mapka.Na trasie znajduje się jedyne w tej części Beskidów rumowisko zwietrzałych piaskowców, kilka niewielkich jaskiń i dziewicze lasy bukowe, a strome podejścia i skalne odcinki nadają jej prawdziwie wysokogórski charakter. Wycieczkę rozpoczynamy w Rabce Zarytem przy trasie krajowej nr 98 z Bielska-Białej w kierunku Nowego Sącza. Przy ładnej, drewnianej willi z mansardą schodzimy z asfaltu i podążamy w kierunku zalesionych stoków Lubonia. Wiejska dróżka wiedzie początkowo między zabudowaniami, a następnie wychodzi na pola uprawne i łąki. Uwaga! ok. 50 m przed dojściem do lasu należy na rozwidleniu dróg skręcić w prawo i iść w kierunku północno-wschodnim. Po lewej stronie ciągnie się parów potoku Rolskiego. Przecinamy wąskie partie lasu, a kolejne, coraz szersze panoramy na południe ukazują zespól niewielkich wzgórz nad Rabą. Za nimi długie pasma Gorców z Turbaczem i Kudłoniem. Po wejściu do lasu idziemy początkowo szeroką, kamienistą drogą, a po 15 minutach, na skraju niewielkiej polanki skręcamy na prawo, stromo do góry. Przecinamy niewielką łąkę i rozpoczynamy mozolną, zasadniczą wspinaczkę na południowe stoki Lubonia. Ścieżka wiedzie wśród wysokich zarośli malin i jeżyn. Po prawej szumi potok Miedziany. Przechodząc nad jego źródliskowym obszarem szlak wykręca nieco na prawo, a podejście trochę łagodnieje. Rozpoczyna się najciekawszy odcinek trasy. Kamienista ścieżka wyprowadza na niewielki garb terenowy pokryty rumowiskiem głazów, a potem nieznacznie obniża się na skraj gołoborza.
Wkraczamy na teren rezerwatu „Luboń Wielki”. Szlak wspina się niezwykle stromo po potężnych skupiskach piaskowca, toteż nie ma się co dziwić, że został ambitnie nazwany „percią”. W górnej partii gołoborza należy zwrócić uwagę na znaki. Przy dojściu do pierwszych drzew skręcamy w prawo i rozpoczynamy stromy trawers górnym fragmentem rumowiska. Ścieżka kluczy między zwalonymi drzewami, potężnymi wykrotami i skalnymi ambonami. Po przejściu ok. 200 m szlak gwałtownie skręca na lewo, prawie o 180° i wspina się na garb terenowy o nazwie Dziurawe Turnie, wiodąc skrajem bezwodnej niszy osuwiskowej. Po prawej stronie znajduję się kilka niewielkich jaskiń — schronisk skalnych.
W obrębie rezerwatu przyrody „Luboń Wielki” odkryto i zinwentaryzowano w sumie 2 jaskinie i 3 schroniska skalne. Najbardziej znana, licząca 8 m „Jaskinia w Luboniu I” znajduje się przy szlaku, była wielokrotnie opisywana w literaturze turystycznej. „Jaskinia w Luboniu II” znajduje się kilkanaście metrów na prawo od szlaku pod niewysoką ścianką skalną. Ma długość 26 m i została odnaleziona i zinwentaryzowana dopiero w lipcu 1997 r. przez grotołazów z Dębicy.
Dookoła nieskażona górska przyroda: kilkunastometrowe ściany skalne, spróchniałe pnie zwalonych drzew i efektowne widoki na południe. Aurę tajemniczości i niezwykłości tego miejsca dodatkowo potęguje wspaniały las bukowy. Na niewielkiej przełączy kolejny zwrot na prawo i ostatnie podejście na szczytową kopułę Lubonia Wielkiego. Wkrótce z prawej dołączają znaki czerwone od strony Glisnego. Wraz z nimi idziemy na zachód. Spomiędzy drzew wychyla się najpierw sylwetka wieży przekaźnikowej, a potem charakterystyczny budynek schroniska.
Ja wybrałem się na Luboń w listopadzie po wcześniejszych opadach deszczu.Dolna część szlaku była bardzo błotnista,bardzo strome kamieniste podejście a część szlaku wiodąca przez gołoborze śliskie i niebezpieczne. W takich warunkach polecam ten szlak do podejścia w górę. Nie polecam osobom starszym jak i dla dzieci.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.