Połonina Caryńska

Dodano 24 października 2016 przez aplikację Android
Połonina Caryńska
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

88925
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 9,7 km
  • Czas trwania: 5 h 44 min
  • Średnia prędkość: 1,68 km/h
  • Przewyższenie: 662 m
  • Suma podejść: 1 193 m
  • Suma zejść: 1 272 m
  • Data: 23 października 2016
531812
Ścieżka przyrodnicza "Połonina Caryńska"
531814
początek
531816
widok na Wielką Rawkę
531817
wiata
531818
Połonina Caryńska 1234 mnpm
531820
Połonina Caryńska
531821
Połonina Caryńska
531823
międzycyce
531824
widok na lewy cyc
531825
widok na prawy cyc
531827
widok na prawy cyc
531828
Caryńskie
531830
Połonina Caryńska 1297 mnpm lewy cyc
531831
widok na prawy
531833
Wetlińska
531834
pod lewym cycem
531836
pasmo Rawek
531838
źródełko wody pitnej
531840
kierunek ewakuacji albo....odpoczynek
531841
wiata
531843
wodospad
531846
A gdzie most?
531848
cmentarz w Berehach Górnych
531850
koniec
Ostatni dzień urlopu w Biesach. Przed wyjazdem pasuje wykorzystać zapowiadający się słoneczny październikowy dzień i ruszyć na szlak. Musi to być krótka trasa, potem czeka 3 godzinna jazda. Krótka w moim wykonaniu nie oznacza krótkiego czasu przejścia :)
Pierwsza myśl – Połonina Caryńska – trasa z Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych, jakoś najrzadziej na niej bywam, a nie jest warta takiego lekceważącego traktowania.

Połonina Caryńska dostępna jest z czterech stron świata. Przez jej cały grzbiet przebiega Główny Szlak Beskidzki (czerwony) oraz prostopadle do niego prowadzący szlak zielony od Przełęczy Wyżniańskiej.
Szlakiem czerwonym na Caryńską można wyjść z Berehów (Brzegów) Górnych do Ustrzyk Górnych, lub w kierunku przeciwpołożnym – około 4h niezależnie od kierunku zwiedzania.
Z Przełęczy Wyżniańskiej szlakiem zielonym w 1h można dostać się między cyce Połoniny, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym. Zielony omija najwyższy punkt Caryńskiej - 1297m - aby na niego dotrzeć, należy zboczyć z zielonego i dojść na szczyt czerwonym, czas: ok. 10 minut. Na wierzchołku 1239m szlak zielony wiedzie na Przełęcz Przysłup, do schroniska „Koliba”.

Mój plan na dziś – zostawić auto na parkingu Berehach, stopem do Ustrzyk Górnych i wrócić grzbietem Połoniny. Plan wcielam w życie, złapanie okazji zajmuje 5 minut, za kolejne 10 minut jestem w Ustrzykach. Zakładam chlapacze na łydki (dzień zapowiada się słoneczny, ale minione półtorej dnia padało non stop), kupuję bilet na trasę i w drogę.

Szalkowaskaz podaje 2'10h na Połoninę. Przekraczam potok Rzeczyca, po kilku minutach docieram na łąkę, po lewej widok na Rawki. Kilka metrów dalej szlak zaczyna się wznosić w górę, przed wejściem do lasu – rzut oka na Rawki i do tyłu na gniazdo Tarnicy. Szlak w lesie pnie się do góry. Po ok. 1h docieram do wiaty - w sąsiedztwie mała kapliczka.

Za wiatą początkowo droga łagodnie w górę, po czym znowu ostre podejście do granicy lasu – po kamiennych schodkach. Za lasem trasa trawersuje zbocze najniższego wierzchołka 1148m połoniny w kierunku szczytu 1239m, który osiągam za kolejne 20 minut. Nie śpieszy mi się, po drodze widoki na Pasmo Graniczne, Rawki i Dział (po lewej), po prawej widok przysłania grzbiet Caryńskiej.

Połonina Caryńska ulokowała swój 5-km grzbiet pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą Brzegi Górne i Ustrzyki Górne, Przysłup Caryński oddziela Caryńską od Magury Stuposiańskiej, poprzez Przełęcz Wyżniańską graniczy ona z Działem.

W masywie Caryńskiej dają się wyróżnić cztery kulminacje (1148, 1239, najwyższa 1297 zwany Kruhly Wierch oraz 1245m) mające wyraźną asymetrię zboczy, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków.

Z obu najwyższych kulminacji (dwie niższe niedostępne dla turystów) doskonale widać Wielką Rawkę, Dział, Połoninę Wetlińską, Szeroki Wierch, Tarnicę, Halicz, ukraińskie i słowackie pasma, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, Przysłup Caryński (schronisko), pasmo Otrytu.

Połonina była niegdyś własnością wsi Caryńskie – stąd nazwa, ale równie dobrze mogłaby zwać się Połoniną Bereską, gdyż jej południowe stoki należały do wsi Berehy. Samo słówko Caryńskie pochodzi od rumuńskiego tara - pole. Potoczna nazwa to „cyce carycy”. Jestem na prawym cycu patrząc z Przełęczy Wyżniańskiej.

Na kulminacji 1239m do szlaku czerwonego z prawej dobija zielony, wiodący z Magury Stuposiańskiej przez Przysłup Caryński, oba idą równolegle do małego siodła między cycami, gdzie zielony odbija w lewo na Przełęcz Wyżniańską i dalej Rawki, a czerwony wiedzie na najwyższy cyc połoniny.

Grzbietem połoniny w 40min spacerkiem przechodzę na lewy cyc, najwyższy – 1297m. Po drodze liczne wychodnie skalne.

Nasyciwszy wzrok jesiennymi widokami, schodzę do Berehów, intensywnie w dół, omijam kulminację 1245m, mijam źródełko i docieram do lasu, gdzie znowu stromo w dół, po ok. 0,5h docieram do wiaty. Stąd droga łagodniejsza w dół i bardziej urozmaicona, przebiega w poprzek kilku potoczków (drewniane mostki), mijam mały wodospad. W dolinie łączą się kolejne głębokie jary. Przechodzę przez urokliwe miejsce - stopnie, balustrady, brak mostka - gdzie łączą się spływające z góry strumienie. Po kilkunastu minutach wychodzę na skraj lasu. Po prawej stronie znajduje się dawny cmentarz wsi Berehy. Jest tu kilka nagrobków (pozostałe zniszczono – wykorzystano je przy budowie bieszczadzkiej obwodnicy w latach 1960-62). Najpiękniejsze z nich, ozdobione geometrycznymi ornamentami, wykonał Hryć Buchwak, miejscowy kamieniarz-amator. W obrębie cmentarza znajduje się także podmurówka cerkwi.

Za cmentarzem niewielka łączka, widok na Dział i zbocze Wetlińskiej. Ze szlaku schodkami bezpośrednie wyjście na szosę i dalej parking. Koniec trasy.
Trasa bardzo urokliwa, miejscami strome podejścia ale trud jest rekompensowany cudownymi widokami z grzbietu połoniny. Polecam – szczególnie warto na jesieni.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla.  Na mapie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.