Lubień - Maków Podhalański - Lubień

Dodano 21 stycznia 2023 przez rysowanie
Lubień - Maków Podhalański - Lubień
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285647
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 65,9 km
  • Przewyższenie: 307,77 m
  • Suma podejść: 999,05 m
  • Suma zejść: 998,27 m
  • Data: 19 kwietnia 2019
  • Lokalizacja: Maków Podhalański
1572163
Kościół parafialny św. Wojciecha w Krzeczowie
Kościół parafialny w Krzeczowie, posiadający cechy późnogotyckie, pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. W 1760 r. przeniesiono go na obecne miejsce z Łętowni, dostawiając wówczas wieżę. Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, posiada ściany oszalowane pionowo z listwowaniem oraz dachy pokryte gontem. Wnętrze świątyni zdobi polichromia figuralno-ornamentalna z XVIII w. Na ołtarzu głównym z XVII w. znajduje się późnogotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Krzeczowską, pochodzący z XVI w. W świątyni warto obejrzeć barokową ambonę, chrzcielnicę z XVIII w. oraz dwa skrzydła tryptyku późnogotyckiego z XVI w.
1572164
Kościół św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni
Kościół wzniesiono w latach 1760–65, z fundacji ówczesnej właścicielki Łętowni i Łopusznej - Barbary z Janickich Lisickiej, jako trzecią świątynię w tym miejscu. Barokowy kościół wykonano w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowano pionowo z listwowaniem. Polichromia głównie o motywach kwiatowych pochodzi z końca XVIII w. Cenne wyposażenie świątyni stanowią m.in.: ołtarze rokokowe z 2. poł. XVIII w.; rokokowa ambona z ok. 1779 r.; stacje Drogi Krzyżowej malowane na płótnie, w rokokowych ramkach oraz organy w obudowie z 3. ćw. XVII w.
1572165
Dwór w Jordanowie – Chrobaczem
Jest to budowla parterowa, drewniana, w części potynkowana, o konstrukcji zrębowej, z charakterystycznym dachem łamanym tzw. polskim. Pochodzi zapewne z drugiej połowy XVIII wieku, frontowy ganek i schody dobudowano w okresie późniejszym (1870).
1572166
Dworek „Paczosówka" w Makowie Podhalańskim
Budynek wybudowany w latach 1892-1896 dla Aleksandra Rittera z Paczkowskich zwraca uwagę modernistyczną, klasycyzującą elewacją (siedziba Biblioteki i Izby Regionalnej).
1572167
kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim
Obecna późnoklasycystyczna świątynia to czwarty budynek w tym miejscu, konsekrowany w 1833 roku. Jest to kościół trzynawowy, halowy, nawy boczne od głównej oddzielają arkady, sklepienie przypomina żagiel. W wieży zegarowej krytej hełmem z 1891 roku, wiszą dwa dzwony z XVI i XVII wieku. Frontową fasadę zdobi szeroki ryzalit z trójkątnym przyczółkiem. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej z XVI wieku, którego cudowność władze kościelne potwierdziły w XVIII wieku. Zwiedzając świątynie warto również zwrócić uwagę na drewniany barokowy krucyfiks z XVII wieku, który znajduje się w bocznym ołtarzu Bractwa Cierniowej Korony, a także klasycystyczną ambonę. Ciekawy jest też chór muzyczny, wsparty na trzech arkadach, a zwłaszcza jego drewniany, klasycystyczny parapet, datowany na 1830 rok.
1572168
kaplica z XVIII wieku z figurą Chrystusa upadającego pod krzyżem w Żarnówce-Łęgach
1572169
Dwór w Skomielnej Czarnej
Zachowany, chociaż mocno przekształcony dwór, jest budynkiem drewnianym konstrukcji zrębowej, parterowym, posadowionym na kamiennej podmurówce, tynkowanym, z pseudoboniowaniem na narożnikach i szerokimi opaskami okiennymi. Dwór nakryty dachem dwuspadowym, naczółkowym, z niewielkimi daszkami dwuspadowymi nad gankiem i wiatrołapem od strony północnej, krytym dachówką ceramiczną. W dawnym dworze ma swoją siedzibę Ośrodek Rekolekcyjny Świętego Ojca Pio.
1572170
Kaplica dworska pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii w Skomielnej Czarnej
Pod koniec XVIII wieku władająca wsią rodzina Łodzińskich ufundowała małą drewnianą kaplicę. W drugiej połowie XIX wieku została ona rozbudowana. Wtedy to wydłużona została nawa, oraz dobudowano wieżę. Od 1927 roku pełniła funkcję kościoła filialnego. Kaplica jest z drewna, jednonawowa, o konstrukcji szkieletowej, oszalowana deskami od zewnątrz i w środku. Prezbiterium wieloboczne. Nad nawą, która została dobudowana w drugiej połowie XIX wieku wznosi się wieża zakończona hełmem. Obok mniejsza wieżyczka z sygnaturką.
1572171
dwór w Tokarni
Istniejący obecnie dwór w Tokarni pochodzi z początku XIX wieku. Potem był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Największe zmiany w wyglądzie dworu nastąpiły na początku XX wieku, podczas przebudowy dokonanej w latach 1907-1908. Wzbogacił się wówczas o nowe dwukondygnacyjne skrzydło dobudowane od strony wschodniej. W 2014 r. zakończył się kolejny remont w czasie którego m.in. gont zamieniono na dachówki, zmieniono także wygląd facjat. W dawnym dworze mieści się przedszkole samorządowe.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 19 kwietnia 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Podczas tej wycieczki postanowiłem trochę pojeździć po Beskidzie Makowskim, jako cel obrałem sobie Maków Podhalański, wystartowałem jednak w Beskidu Wyspowego a konkretnie z Lubnia. Wycieczka miała miejsce w 2019 r. i od tego czasu dość znacznie zmienił się układ komunikacyjny w okolicy Lubnia. Przebiegająca przez tą miejscowość droga S7, w związku z oddaniem do użytku dwupasmowej nowej Zakopianki, stała się drogą lokalną, zmieniła się też sytuacja między Krzeczowem a Łętownią. Obecnie pomiędzy tymi miejscowościami nad dwupasmową Zakopianką jest wygodna estakada, w 2019 roku musiałem pokonywać wykopy związane z budową drogi. W pozostałych częściach trasy układ dróg się nie zmienił. A trasę można ogólnie scharakteryzować w ten sposób, że składała się z 4 stromych podjazdów oraz 4 zjazdów przy czym dwa zjazdy były stosunkowo krótkie i strome a dwa bardziej płaskie i długie. Po drodze nie było za wiele obiektów do oglądania, było to tylko kilka zabytkowych kościołów i dworków. Można było za to do woli podziwiać piękne panoramy ze wzniesień lub otaczające porośnięte lasami zbocza podczas jazdy dolinami rzek

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta