Kraków - Młoszowa - Kraków

Dodano 7 lipca 2023 przez aplikację Android
Kraków - Młoszowa - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

311776
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 92,2 km
  • Czas trwania: 6 h 15 min
  • Średnia prędkość: 14,73 km/h
  • Przewyższenie: 254,62 m
  • Suma podejść: 2 382,67 m
  • Suma zejść: 2 423,17 m
  • Data: 7 lipca 2023
1689280
dwór w Siedlcu
Siedlec w 1631 r. stał się częścią uposażenia klasztoru w Czernej i z tej okazji zbudowano w nim w roku 1640 nowy dwór. Po 120 latach, w 1766 r. przeor karmelitów w Czernej wzniósł nowy dwór oraz stajnie (obecna zabudowa), a poprzedni budynek zamieniono w spichlerz. W roku 1947 dworek stał się własnością Sióstr Duszy Chrystusowej.
1689281
kościół pw. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach
Późnogotycki kościół pw. Nawiedzenia NMP został wzniesiony około 1510 r. w konstrukcji zrębowej z drzewa jodłowego, zapewne na miejscu poprzedniego. Później około 1530 r. dobudowano wieżę, w XVIII w. barokowa wieżyczkę na dachu, zaś w 1899 r. zakrystię i boczna kruchtę. Wnętrze zdobi dekoracja malarska z 1896 r. oraz na północnej ścianie zachowane fragmentu XVII-wiecznej polichromii ze scenami Męki Pańskiej.
1689282
Źródło proroka Eliasza w Dolinie Eliaszówki
Źródło proroka Eliasza znajduje się w środkowej części Doliny Eliaszówki i ujęte zostało w oryginalną, kamienno-betonową obudowę w kształcie serca. Wykonana została ponad 100 lat temu. Ze źródłem związana jest miejscowa legenda głosząca, że każdy kto napije się wypływającej wody oraz obejdzie je dookoła, znajdzie prawdziwą miłość. Z tych też powodów funkcjonuje również druga nazwa dla tego obiektu – „Źródło Miłości”. Nad źródłem znajduje się kamienna kapliczka z 1848 r.
Miejsce to ma symbolizować biblijny teren nad potokiem Kerit (Dolina Kerit), gdzie prorok mieszkał w grocie, pił wodę ze źródła i był karmiony przez kruka.
1689283
Diabelski Most w Dolinie Eliaszówki
Jedną z większych atrakcji Doliny Eliaszówki są ruiny przerzuconego przez głęboki jar tzw. Diabelskiego Mostu, łączącego klasztor w Czernej z wzgórzami siedleckimi, stanowiąc połączenie klasztoru z miejscowością Siedlec, która stanowiła uposażenie klasztoru. Wybudowany został w latach 1671-1691. Zbudowany został z kamieni i przypomina swoim wyglądem rzymskie akwedukty. Od 1889 r. z powodu znacznego już uszkodzenia most przestał być używany.
1689284
Zespół Klasztorny Karmelitów Bosych w Czernej
Na zboczu Doliny Eliaszówki znajduje się pochodzący z XVII w. Zespół Klasztorny Karmelitów Bosych. Zgodnie z regułą składa się on z klasztoru zbudowanego w kształcie regularnego czworoboku oraz kościoła znajdującego się wewnątrz czworoboku. W otoczeniu klasztoru zlokalizowano m.in. 12 pustelni z których zachowały się ślady czterech, zespół kaplic, stacje drogi krzyżowej, obiekty gospodarcze z XVII w. oraz dawny cmentarz. W kościele o jednolitym barokowym wyposażeniu z czarnego marmuru, znajdują się m.in.: w ołtarzu głównym obraz Tomasza Dolabelli z 1640 r., w bocznym otoczony kultem obraz Matki Boskiej Szkaplerznej XVIII w. W budynku klasztoru zlokalizowana jest kaplica i sanktuarium św. Rafała – o. Józefa Kalinowskiego (1835-1907), powstańca styczniowego i przeora klasztoru
1689285
Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Nowej Górze
Świątynia została wzniesiona w stylu neoromańsko-neogotyckim w latach 1885–1896 na miejscu wcześniejszego kościoła, zniszczonego przez pożar w 1875 roku. Kościół jest orientowany, posiada trzy nawy, jest pseudobazyliką, nie posiadającą transeptu. Prezbiterium posiada jedno przęsło i zamknięte jest pięcioma bokami ośmiokąta; przy nim znajduje się zakrystia (od strony południowej) i składzik (od strony północnej). Zamknięcie prezbiterium jest otoczone na zewnątrz arkadowym ogrojcem.
1689286
kurhan w Karniowicach
Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. Nowoczesny obiekt, wybudowany z inicjatywy proboszcza, ks. Stanisława Fijałka, jest budowla w formie kopuły liczącej 16 metrów wysokości i 26 metrów średnicy, o konstrukcji żelbetonowej, przykrytej ziemią, na której rośnie trawa.
Na szczycie stoi metalowy krzyż (rurowy), który spełnia funkcje wentylacji kurhanu. Wewnątrz znajduje się kaplica o powierzchni 200m, a na dwóch poziomach przygotowano miejsce spoczynku wiecznego dla około 2.500 zmarłych. Szczyt kopuły zdobi okno w kształcie gwiazdy.
1689287
zespół pałacowy w Młoszowej
Pałac w Młoszowej to obiekt powstały w połowie XIX wieku na obszarze dawnego dworu Młoszowskich. Za twórcę budowli uważa się Juliusza Florkiewicza, dzięki któremu z niewielkiego dworku powstał piękny kompleks pałacowy.
Pałac był kilkakrotnie przebudowywany a do najciekawszych elementów kompleksu należą : neogotycka kaplica pałacowa, Bastion Belwederski i Brama Krakowska. Pałac położony jest w otoczeniu zabytkowego parku, obecnie budowla znajduje się w rękach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i nie jest udostępniony zwiedzającym.
1689288
Puszcza Dulowska
Przez Puszczę Dulowską prowadzi sporo dróg leśnych, w większości szutrowych. Nie ustępują one wiele asfaltowym a czasami nawet są od nich lepsze. Dodatkową zaletą jest brak ruchu samochodów.
1689289
zamek Tenczyn w Rudnie
Początki zamku sięgają lat 1331-1361 kiedy powstał jako gotycka budowla murowana. Przez wieki zmieniał właścicieli i kształt a w okresie świetności nazywany był Małym Wawelem. Do upadku zamku przyczynił się w dużym stopniu "Potom Szwedzki" jednak dzieła zniszczenia dokonał pożar w 1748 spowodowany uderzeniem pioruna. Od tego czasu zamek systematycznie popadał w coraz większą ruinę. Obecnie w zamku trwają prace remontowe mające przywrócić zamek do stanu "ruiny kontrolowanej"
1689290
zamek Tenczyn w Rudnie
1689291
Czarny Staw w Lesie Zwierzyniec
W Czarnym Stawie, zgodnie z legendą, swoje ofiary topi diabeł, który czyha na grzeszników na Diablim Moście przy klasztorze w Czernej.
1689292
Las Zwierzyniec
Wzdłuż Lasu Zwierzyniec, od młynki na wschodzie do Rudna na Zachodzie przebiega asfaltowa droga umożliwiająca komfortową podróż przez las. Co istotne, poza krótkim odcinkiem, ruch samochodów jest zabroniony za wyjątkiem pojazdów utrzymania lasu.
1689293
dwór w Aleksandrowicach
Pod koniec XIX wieku, Dominik ks. Radziwiłł, w Aleksandrowicach, na miejscu starego rozebranego w 1895 roku dworu wybudował nowy neoklasycystyczny dwór przeznaczony na letnią rezydencję. Powstałe w tym miejscu około 1900 roku zabudowania dworskie obejmowały dwór, oficynę oraz liczne zabudowania gospodarcze: stajnie, spichlerze, czworaki. Po 1945 roku majątek Radziwiłłów został przekazany dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w tym miejscu utworzył istniejący do dziś Instytut Zootechniki.
1689294
Pałac Radziwiłłów w Balicach
Pałac zbudował pod koniec XVII wieku kanclerz wielki koronny Jan Szembek. Później rezydencja należała do Darowskich, Sołtykow i Homolaczów, a w końcu Radziwiłłów, w rękach których pozostała do II wojny światowej. Książę Dominik Radziwiłł pod koniec XIX wieku dokonał gruntownej przebudowy pałacu według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. W pałacu znajduje się dziś siedziba dyrekcji Instytutu Zootechniki UJ. W pięknych salach organizowane są konferencje, a w bocznym skrzydle mieści się część hotelowa. Pałac otoczony jest renesansowym parkiem założonym w XVI wieku.
1689295
Pałac Radziwiłłów w Balicach
1689296
dworek w Mydlnikach
W 1885 roku Schoenowie wybudowali swoją rezydencję, nazwaną wtedy "dolnym pałacykiem" (dla odróżnienia od pałacu "górnego", który znajdował się na miejscu obecnego mydlnickiego kościoła). Obecnie dawny dworek Schoenów jak i budynki gospodarcze stanowią własność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
1689297
dworek Rydlówka w Bronowicach Małych
ten wzniesiony w 1895 r. i pierwotnie kryty strzechą dworek znany jest z tego, że w 1900 roku miało w nim miejsce wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczkówną. W dworku tym Stanisław Wyspiański umieścił akcję swojego dramatu "Wesele". Od 1969 r. funkcjonuje w nim muzeum.
1689298
Willa Rutkowskich w Bronowicach Wielkich
Willa została wybudowana w latach 1930–1932. dla prof. Maksymiliana Rutkowskiego. Po II wojnie światowej właściciele wydzierżawili dworek Polskiej Akademii Nauk, a następnie go sprzedali. Dziś mieści się w nim Zakład Fitochemii PAN. Willa jest budynkiem murowanym, podpiwniczonym, nakrytym czterospadowym dachem. W centralnej części dworku znajduje się czterofilarowy, dwukondygnacyjny portyk zwieńczony tympanonem. Po prawej stronie znajduje się ogród zimowy w kształcie sześciobocznego, niewielkiego budynku, nakrytego daszkiem namiotowym, połączony łącznikiem z dworkiem.
1690804
parametry trasy
Celem mojej kolejnej wycieczki była Młoszowa a konkretnie zespół pałacowy w Młoszowej. W przeszłości było to miejsce ogólnodostępne i chętnie odwiedzane, jednak od paru lat zamknięte dla zwiedzających i ponoć remontowane przez nowego właściciela tj. Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie. Ponieważ preferuję trasy w postaci pętli, w stronę Młoszowej jechałem terenami znajdującymi się po północnej stronie drogi nr 79 łączącej Kraków ze Śląskiem, w drodze powrotnej poruszałem się terenami znajdującymi się na południe od niej. Tradycyjnie , podczas wycieczki, zatrzymywałem się przy ciekawszych (przynajmniej dla mnie) obiektach i tak się jakoś dziwnie złożyło, w drodze do Młoszowej były to obiekty sakralne w postaci klasztorów, kościoła czy kurhanu, natomiast w drodze powrotnej same obiekty świeckie w postaci dworków czy ruin zamku. Sama Młoszowa mnie rozczarowała bo w dalszym ciągu jest niedostępna a wybujała zieleń skutecznie zasłaniała widok zza ogrodzenia na znajdujące się na terenie zespołu budynki. Nie narzekałem jednak bardzo bo chęć zobaczenia Młoszowej była tylko jednym z powodów aby udać się w te strony. Podczas wycieczki tradycyjnie starałem się wybrać drogi o jak najmniejszym natężeniu ruchu co w sumie mi się w dużej części udało. W dużej części ale nie całkiem bo trudno znaleźć drogę prowadzącą do Krakowa, w jego pobliżu, gdzie natężenie ruchu jest małe. W większości dystansu, na drogach, którymi się poruszałem ruch był bardzo mały albo wręcz zupełnie go nie było jak w przypadku odcinka ok. 20 kilometrów prowadzącego przez Puszczę Dulowską i Las Zwierzyniec. Rzeźba terenu po którym się poruszałem była bardzo urozmaicona. Były odcinki płaskie , był teren pofałdowany, było także kilka większych wzniesień. Szczególnie strome były podjazdy z Siedlec w stronę Paczółtowic i pod Nową Górę. Jeśli chodzi o nawierzchnię to zdecydowanie przeważała nawierzchnia asfaltowa. Szutrowy, ale nie ustępujący asfaltowi, był ok. 5-kilometrowy odcinek przez Puszczę Dulowską, ok. 2-kilometrowy odcinek między Modlniczką a Brzeziem i i również ok. 2-kilometrowy odcinek między Brzezinką a Radwanowicami ale drogi gruntowej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta