Kraków - Ryczów - Kraków

Dodano 3 października 2023 przez aplikację Android
Kraków - Ryczów - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

328377
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 94,7 km
  • Czas trwania: 5 h 57 min
  • Średnia prędkość: 15,91 km/h
  • Przewyższenie: 161,21 m
  • Suma podejść: 1 897,04 m
  • Suma zejść: 1 884,14 m
  • Data: 3 października 2023
1731269
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r. Jego historia była bardzo burzliwa. Klasztor wielokrotnie był plądrowany i niszczony, ale w obecnych czasach udostępniony został turystom. Klasztor dalej jest zamieszkany przez mnichów i jest jedną z większych atrakcji Krakowa.
1731271
ścieżka rowerowa wzdłuż kanału Łączany - Skawina
1731272
Pozostałość dworu w Jaśkowicach
Na terenie zespołu dworskiego funkcjonowało uzdrowisko w oparciu o istniejące nieopodal dworu źródełko wody siarczano-żelazistej. Z dawnego budynku dworskiego – obszernej piętrowej willi – zachowała się jedynie część wschodnia. Skrzydło zachodnie, w którym mieściły się kwatery dla bogatszych kuracjuszy, z szerokim tarasem widokowym i rekreacyjnym – zostało rozebrane w latach 60. XX wieku.
1731274
dwór w Brzeźnicy
O tej porze roku o zobaczeniu dworu z poziomu drogi można zapomnieć, gdyż z każdej strony otoczony jest drzewami. Został on zbudowany pod koniec XVIII wieku. W okresie powojennym dwór w Brzeźnicy został całkowicie zdewastowany. Dookoła niego zachowały się resztki obszernego (ok. 5 ha) parku, założonego na przełomie XIX i XX wieku. Park ten skutecznie zasłania widok na dwór.
1731275
Ślepa droga
Nie należy się sugerować utwardzoną drogą odbijającą w lewo w dół. Jest to ślepa droga natomiast właściwą drogą jest znajdujący się parę metrów dalej niepozorny pas trawnika znajdujący się między zaroślami a polem uprawnym
1731276
kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tłuczani
Pochodzący z 1664 r. kościół jest budowlą orientowaną, drewnianą, o konstrukcji zrębowej. Posiada wielobocznie zamknięte prezbiterium, do którego, od północy, przylega zakrystia. Prezbiterium poprzedzone jest kwadratową nawą z kruchtami. Jedna z nich, murowana, ma drewnianą galerię na piętrze. Prawdopodobnie na tej galerii umieszczone były kiedyś dzwony. Zachodni portal wejściowy zdobiony jest nadprożem z wykrojem w tzw. „ośli grzbiet”. Kościół nakrywa dach dwuspadowy, dwukalenicowy z barokową sygnaturką.
1731278
Dwór w Ryczowie
eklektyczny dwór w Ryczowie wybudowany został w latach 1862-1864. Po 1945 roku, większość majątku w Ryczowie została rozparcelowana, a dwór i budynki gospodarcze folwarku użytkował PGR, później rezydencją zarządzała Gminna Spółdzielnia, która umieściła w niej biura i sklepy. Od lat osiemdziesiątych XX w. zabytek stał pusty. Po przemianach ustrojowych 1989 roku dwór wraz z parkiem odzyskała córka generała Piaseckiego, pani Zofia Piasecka – Tarabuła. Budynek można obejrzeć z zewnątrz.
1731279
Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Ryczowie
Kościół w Ryczowie został poświęcony 9.10.1949 roku i był to pierwszy kościół powstały w diecezji krakowskiej po II wojnie światowej. Kościół zbudowany jest z kamienia dolomitowego, ma rozbudowaną po bokach nawę, wydzielone prezbiterium, do którego przybudowano zakrystię, a po jej przeciwnej stronie boczną kaplicę św. Stanisława Kostki. Prezbiterium kościoła zostało zwieńczone kamiennym sklepieniem, natomiast resztę budowli przykrywa drewniany sufit z kasetonami, zdobionymi ornamentem roślinnym. Polichromia wnętrza świątyni to ilustracje scen biblijnych i prawd wiary.
1731280
Stopień Wodny Łączany
1731281
Zespół Szkolno-Parkowy w Czernichowie
Pierwotnie zespół dworsko-folwarczny należał do rodziny Kadłubowskich, ale już w dziewiętnastym wieku zmieniono go w szkołę rolniczą, która dziś jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Zespół składa się z kilkunastu budynków powstałych miedzy 1 poł XIX w. a 2 poł. XX w. Budynki klasycystyczne, historyzujące lub o cechach tradycyjnej zabudowy folwarcznej w większości murowane, tynkowane, kryte dachówką. Pojedyncze obiekty drewniane oraz z elewacjami z wątkiem kamiennym (kamień łamany). Nowe budynki kryte stropodachem.
1731282
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
kościół gotycki z XV wieku - murowany, powiększony i przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Kościół trójnawowy, halowy, stanowiący przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej. Pozostałością po pierwotnym gotyckim założeniu jest prezbiterium z 1440 r. Wyposażenie wnętrza w większości barokowe i rokokowe.
1731283
pałac w Piekarach
Neogotycki pałac w Piekarach w formie willi włoskiej został zbudowany w latach 1857-65 na miejscu wcześniejszego dworu należącego do rodziny Żeleńskich. Powstała wówczas piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem schowanym z pseudokrenelażem wieńczącym elewacje. Pałac posiada kilka małych wieżyczek usytuowanych w narożach, które są elementami architektonicznymi i jedną ośmioboczną, czterokondygnacyjną wieżę widokową do której można było wejść z każdej kondygnacji budynku. W osi elewacji frontowej usytuowano trójkondygnacyjny ryzalit poprzedzony trzyfilarowym gankiem. Do lewego boku dostawiono wieloboczny ganek zwieńczony tarasem na wysokości piętra.
1731284
opactwo benedyktynów w Tyńcu - widok z Piekar
1731285
KFC
po trudach wycieczki wypadało coś przekąsić. Wybór padł na KFC
1731286
dwór w Przegorzałach
Powstały w I poł. XIX w. budynek dworu jest dość charakterystyczny przez swoją wieżyczkę, która niewątpliwie dodaje mu uroku. W latach 80. XIX w. dwór z całym majątkiem zakupiła przybyła spod Lwowa Stanisława Skarbek. Była ona właścicielką dworu do roku 1901, kiedy to odsprzedała go Klasztorowi Kamedułów z Bielan. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo. Dziś budynkiem zarządza Uniwersytet Rolniczy i znajduje się tam Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk Weterynaryjnych.
1735488
parametry trasy
Kolejną w tym roku wycieczkę skierowałem na zachód a obiektami, które chciałem szczególnie zobaczyć był drewniany kościółek w Tłuczani oraz dwór w Ryczowie. Ponieważ znajdujące się po drodze miejscowości już w tym roku zaliczyłem, i to niektóre kilkukrotnie, do minimum ograniczyłem zwiedzanie. Wyjątek zrobiłem jedynie dla opactwa w Tyńcu i pozostałości dworu w Jaśkowicach, gdzie zrobiłem kilka zdjęć. Próbowałem także choć rzucić okiem na dwór w Brzeźnicy jednakże bezskutecznie, gdyż o tej porze roku jest on szczelnie zasłonięte przez rosnące w parku dworskim drzewa i krzewy. Myślałem także o rzuceniu okiem na dwór w Nowych Dworach ale rozmyśliłem się w związku z czym następnym na mojej trasie był jeden z głównych celów czyli kościółek w Tłuczani. Znajduje się on w niewielkiej kotlinie nad rzeczką wśród pól uprawnych a po remoncie w 2017 r. prezentuje się jest w bardzo dobrym stanie. Dodatkowym walorem jest świetne położenie świątyni umożliwiające obejrzenie i zrobienie zdjęć z każdej strony. Następnym punktem programu był dwór w Ryczowie. Kiedy byłem ostatnim razem przy nim w 2018 r. miałem możliwość zobaczenia go tylko zza ogrodzenia i to z jednego boku. Podczas tej wycieczki miałem możliwość obejrzenia go w całej okazałości, oczywiście tylko z zewnątrz. Ciekawą budowlą w Ryczowie jest także kościół zbudowany w 1949 r. na miejscu wcześniejszego, drewnianego. Kościół w Ryczowie był pierwszym kościołem powstałym w diecezji krakowskiej po II wojnie a poprzedni drewniany kościół można oglądać do dzisiaj w skansenie w Wygiełzowie. Z Ryczowa rozpocząłem powrót do Krakowa a ponieważ odbywał się on po terenach, w których już w tym roku byłem kilkakrotnie, zwiedzanie ograniczyłem do minimum. Zatrzymałem się tylko na chwilę w celu zrobienia zdjęć w Czernichowie, w Piekarach i w Przegorzałach. W Piekarach miałem zamiar zrobić zdjęcia tylko opactwu w Tyńcu jednakże gdy zobaczyłem otwartą bramę prowadzącą do pałacu to ciężko było nie skorzystać. W czasie wycieczki starałem się jak najwięcej korzystać z tras rowerowych oraz bocznych dróg lokalnych o małym natężeniu ruchu samochodów. Większy ruch, choć tez nie przesadnie duży, panował tylko na odcinku między Jaśkowicami a Brzeźnicą oraz między Czernichowem a Liszkami. Trasa, która pokonałem w dużej części była praktycznie płaska a większe wzniesienia znajdowały się na odcinku między Brzeźnicą a Ryczowem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta