Bitwy nad Bzurą

Dodano 12 sierpnia 2011 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4762
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.2
  • Dystans: 29,0 km
  • Przewyższenie: 16,55 m
  • Suma podejść: 34,44 m
  • Suma zejść: 39,23 m
  • Data: 12 sierpnia 2011
  • Lokalizacja: Polska, łódzkie, Kutno-Orłów
16953
Pomnik Bitwy nad Bzurą
Pomnik poświęcony w hołdzie Bohaterskim Żołnierzom w Bitwie nad Bzurą, która została stoczona pomiędzy 7 a 17 września 1939 roku.
16954
Kościół obronny Orłowie
Orłów słynie z gotyckiego kościoła pw. Bożego Ciała i św. Jadwigi o charakterze obronnym, który jednocześnie jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu w regionie.
Świątynia wzniesiona została w połowie XV wieku z cegły gotyckiej, w układzie blokowym. Wielokrotnie była przebudowywana, ostatnio w roku 1945. Nawa boczna kościoła wsparta jest skarpami, a na ścianie łuku tęczowego jest sygnaturka. W zachodniej ścianie znajduje się okrągła baszta z otworami strzelniczymi – świadectwo obronności budowli. Obok wejścia do kościoła znajdują się dwie renesansowe płyty nagrobne z XVI wieku z płaskorzeźbami rycerzy herbu Ciołek.
16955
Kościół w Łękach Kościelnych Parafia p.w. św. Marii Magdaleny
Odrestaurowany w 2010 roku ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny. Drewniany, barokowy z 1775 roku, orientowany, trójnawowy z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, zwieńczony od zachodu czworoboczną wieżą. Wewnątrz znajdują się cztery XVIII-wieczne ołtarze, barokowa chrzcielnica i późnobarokowe organy.
Więcej informacji o kościele:
http://www.youtube.com/watch?v=6MhI1D6-67M
16956
Dworek w Łękach Kościelnych
Dwór w Łękach Kościelnych wybudowano pod koniec XVII, lub według innych źródeł w I połowie XVIII wieku. Dwór ulokowany jest na kopcu – wyspie na stawie. Sam kopiec jest starszy od budynku, przeprowadzone tu badania terenowe wykazały, że powstał on na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Można zatem przypuszczać, że jest to kolejny dwór powstały w tym miejscu. Pierwszy prawdopodobnie wzniesiono w XVI wieku za sprawą rodziny Łąckich-Łęckich. W latach sześćdziesiątych XX wieku został on uratowany przed całkowitym zniszczeniem dzięki staraniom Z. Cieklińskiego, ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w województwie łódzkim.
Dwór łączy w sobie cechy klasycyzmu i baroku. Jest to budynek drewniany o konstrukcji zrębowej z salonem i sienią na osi, oraz okazałym drewnianym gankiem. Zabytek otoczony jest pięknym, zadbanym parkiem. Cały teren jest obecnie własnością prywatnej firmy i pełni funkcje biurowe.
Tekst pochodzi ze strony http://www.dworypalace.travel.pl/?p=2149
Budowa szlaku została sfinansowana ze środków własnych Związku Gmin Regionu Kutnowskiego oraz pomocy Wojewodzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Liczący 27,5 km żółty szlak nazwano "Bitwy nad Bzurą". Szlak zaczyna się na przedmieściach miasta Kutno na ulicy Łąkoszyńskiej tuż za skrzyżowaniem drogi krajowej nr 2, a drogi wojewódzkiej nr 702. Szlak biegnie poprzez miejscowości: Kutno (ul. Promienna) – Wieżyki – Stare Wały – Malewo – Marcinów – Siemienice – Młogoszyn – Łęki Kościelne – Szewce – Konstantynów – Kamieniec – Parcel – Orłów. Szlak prowadzi do pomnika Bitwy nad Bzurą znajdującego się w końcowej części szlaku w Orłowie. Na szlaku znajdują się liczne pomniki przyrody m.in. dąb szypułkowy w parku zabytkowym w Łękach Kościelnych. Na terenach, na których przebiega szlak tj: Bedlno znajdują się – 4 parki orzeczone, 4 parki nieorzeczone ujęte w spisie zabytków oraz 1 wiejski park zabytkowy,Krzyżanów - 5 parków orzeczonych, 3 parki nieorzeczone ujęte w spisie zabytków oraz 1 wiejski park zabytkowy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.