Zwiedzając Giżycko

Dodano 3 listopada 2010 przez Garmin
Zwiedzając Giżycko
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1210
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

258
DWORZEC PKP i PKS
265
Wieża widokowa
266
Kościół Ewangelicko-Auhsburski
Kościół ewangelicki z 1827 roku – świątynia zbudowana na planie prostokąta. Ołtarz i ambonę projektował prawdopodobnie Karol Fryderyk Schinkel, jeden ze słynniejszych architektów niemieckich pierwszej połowy XIX wieku.
267
Most na Kanale Łuczańskim
268
Hotel Zamek**
269
Twierdza Boyen i Amfiteatr
270
Plaża Miejska
Przy plaży miejskiej znajduję się również port żaglówek oraz wypożyczalnia różnorodnego sprzętu wodnego.
2172
plac przed dworcem.png
Plac przydworcowy
2173
zabytkowe kamienice.png
Zabytkowe dziewiętnastowieczne kamienice na ulicy Dąbrowskiego
2174
wieża ciśnień.png
Wieża Ciśnień – zwana Wodną Wieżą, zbudowana została w 1900r w całości z czerwonej, nieotynkowanej cegły w stylu neogotyckim. Na wysokości 162m n.p.m. mieści się tam kawiarnia.
2175
widok.png
Z wysokości 162m n.p.m można przez lunety podziwiać panoramę miasta i okolicy, lasy i jeziora – piękne mazurskie krajobrazy. Wstęp na wieżę widokową wynosi 5/10 złotych.
2176
fontanna przy placu grunwaldzkim.png
Fontanna przy Placu Grunawaldzkim
2177
pomnik.png
Pomnik wzniesiony w 1987roku przez mieszkańców Giżycka w hołdzie Bojownikom walczącym o polskość Ziemi Mazurskiej.
2178
kamienice.png
zabytkowe kamienice na ulicy Pionierskiej, jedyne nienaruszone budynki w czasie działań wojennych w mieście
2179
most.png
Most obrotowy na Kanale Łuczańskim (Giżyckim) – zbudowany w połowie XIX wieku, jeden z dwóch tego typu mostów w Europie; sprawny o ręcznej, jednoosobowej obsłudze.
2180
amfiteatr.png
Amfiteatr znajdujący się na terenie Twierdzy Boyen.
2181
twierdza Boyen.png
Twierdza Boyen – obiekt fortyfikacyjny z połowy XIX wieku. Twierdza stanowiła od początku XX wieku element „Mazurskiej Pozycji Jeziornej”, a od 1935 roku Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Odegrała znaczną rolę w powstrzymaniu ofensywy rosyjskiej w 1914 roku. W latach 1941-1944 na terenie twierdzy funkcjonował szpital wojskowy oraz komórka oddziału wywiadu wojskowego Fremde Heere Ost
2182
Wzgórze św. Brunona.png
Krzyż Brunona – wzgórze nad Niegocinem z wzniesionym w 1910 roku przez mieszkańców Giżycka żeliwnym krzyżem, upamiętniającym miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu (1009r.).
Trasę zaczynamy na dworcu PKP, skąd ruszamy ulicą Armii Krajowej aż do ulicy Dąbrowskiego, na której możemy podziwiać XIX i XX-wieczne kamienice. Później udajemy się ulicą Warszawską aż do skrzyżowania, gdzie znajduje Wieża Ciśnień, zwana też Wodną Wieżą. Na wysokości 162m n.p.m. mieści się tam kawiarnia. Z tej wysokości można, przez lunety, można podziwiać panoramę miasta i okolicy, lasy i jeziora – mazurskie krajobrazy. Po odwiedzeniu wieży ulicą Wodociągową docieramy do Ronda Polskich Dzieci, tam skręcamy w lewo i maszerując ulicą I Dywizjonu im. T. Kościuszki dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Pionierską, skręcamy w lewo i tu możemy zobaczyć znów zabytkowe kamienice, jedyne nienaruszone budynki w czasie działań wojennych w mieście. Potem idąc kolejno uilcami Traugutta, Kętrzyńskiego oraz Warszawską (tam też możemy zobaczyć Piekarnię Regelskiego, jednego z najstarszych budynków murowanych w Giżycku) dojdziemy do znajdującego się na placu Grunwaldzkim kościoła Ewangelickiego z 1827 roku, wzniosłej świątyni zbudowanej na tle prostokąta. Stamtąd idąc alejami dochodzimy do ulicy Olsztyńskiej, kierując się wzdłuż niej docieramy do mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim, jednego z dwóch tego typu mostów w Europie, sprawnego z ręczną obsługą. Przechodząc przez most spacerujemy cały czas prosto, aż dochodzimy do słynnej Twierdzy Boyen, położonym na terenie tzw. „wyspy giżyckiej” (obszaru ograniczonego jeziorami Kisajno i Niegocin, oraz kanałami: Niegocińskim oraz Łuczańskim). Obchodzimy ten obiekt fortyfikacyjny wałami wzdłuż murów, a następnie ulicą Turystyczną opuszczamy aż dochodzimy do ulicy obwodowej, gdzie skręcamy w lewo, i potem zaraz znów w lewo wchodząc w ubitą, piaskową drogę biegnącą między drzewami. Kierując się tą drogą docieramy po chwili do Krzyża Świętego Brunona, znajdującego się na wzgórzu nad Niegocinem. Jest to żeliwny krzyż, upamiętniający męczeńską śmierć św. Brunona z Kwerfurtu (1009r.). Schodząc ze wzniesienia, przechodzimy przez tory, i kierując się teraz z powrotem w kierunku Giżycka, dróżką dla pieszych i rowerzystów wzdłuż niegocińskiego jeziora, przy samym jego brzegu. Tą dróżką docieramy do do miejskiej plaży, gdzie m.in. znajduje się wesołe miasteczko. Następnie schodząc z z plaży, wchodzimy na ulicą Kolejową i idąc nią dochodzimy z powrotem do dworca PKP, gdzie nasza wycieczka dobiega końca.
Wasza ocena: 4.2 (24 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.