Zielone Szlaki Greenways – Sztuka i parki Krakowa śladami Bronisława Chromego

Dodano 14 czerwca 2011 przez rysowanie
Zielone Szlaki Greenways – Sztuka i parki Krakowa śladami Bronisława Chromego
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

3731
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 6,9 km
 • Przewyższenie: 13,4 m
 • Suma podejść: 34,05 m
 • Suma zejść: 31,47 m
 • Data: 14 czerwca 2014
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
262648
Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego
Galeria wybitnego krakowskiego rzeźbiarza powstała w zdewastowanej muszli koncertowej w 1992 r. Zgodnie z intencją artysty w galerii prezentowani są twórcy uprawiający różne dziedziny sztuki a miejsce ma ułatwiać im start w karierze artystycznej. Mieści się tutaj także siedziba Fundacji Bronisław Chromy Art i przytulna kawiarenka. Wokół galerii w zielonej przestrzeni parku zobaczymy wiele rzeźb Bronisława Chromego – m.in. jego niesamowite zwierzęta, amonity – cykl z otoczakami i wiele innych niezwykłych dzieł. Naprzeciwko galerii stoi słynny pomnik Piwnicy pod Baranami, której artysta był współzałożycielem. Pomnik upamiętnia założycieli, artystów, przyjaciół i gości szczególnie zasłużonych dla kabaretu Piwnica pod Baranami.

fot. Dominika Zaręba
262649
Szlak Greenways wzdłuż Rudawy
262650
Pomnik Psa Dżoka
Na Bulwarach Wiślanych niedaleko Smoka Wawelskiego stoi inny pomnik wyrzeźbiony przez Bronisława Chromego w 2001 r. Pies Dżok jest symbolem psiej wierności. Przez cały rok (1990-1991) czekał on na swojego Pana, który zmarł tragicznie na zawał serca przy rondzie Grunwaldzkim. Dżok nie chciał się ruszać z tego miejsca, a krakowianie przynosili mu jedzenie.
262651
Smok Wawelski
Pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pomników Krakowa, ulubionym zwłaszcza przez najmłodszych. Stoi u stóp wzgórza wawelskiego przy wejściu do Smoczej Jamy. Wyrzeźbił go w 1972 r. słynny krakowski artysta Bronisław Chromy. Legendarnego smoka zagrażającego mieszkańcom Krakowa za panowania króla Kraka, miał pokonać sprytny szewczyk Skuba. Podłożył mu barana wypchanego siarką, po zjedzeniu którego smoka tak paliło w gardle, że wypił pół Wisły i pękł.

fot. Tomasz Ostrowski
262652
Galeria Autorska Bronisława Chromego
262653
Błonia Krakowskie
Ten park łąkowy o powierzchni 48 ha to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Nie tylko ze względu na odbywające się tu msze papieskie w czasie trwania pontyfikatu Jana Pawła II, ale także z powodu licznych koncertów i imprez organizowanych na tym terenie ( w 2008 r. to tu odbył się występ Celine Dion, a w 2010 r. odbył się Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego). Na co dzień jest to miejsce relaksu mieszkańców miasta – na rowery, rolki, spacery z dziećmi i czworonogami nadaje się idealnie. Ponadto w 2000 r. Błonia zostały wpisane do rejestru zabytków, a co ciekawe, są one jedną z największych łąk znajdujących się w centrum miasta w Europie!

Błonia Krakowskie podczas Święta Cyklicznego / fot. Dominika Zaręba
262725
Pomnik Żołnierzy Polski Walczącej
Dzieło prof. Bronisława Chromego z 1992 r.
Szlak prowadzi przez zielone przestrzenie miasta śladami wybitnego krakowskiego rzeźbiarza, malarza, rysownika prof. Bronisława Chromego, autora licznych pomników Krakowa, które stały się symbolem miasta.

Trasa pokrywa się z przebiegiem zielonego szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways (www.krakow-wieden.pl). Szlak zaczyna się u stóp Wawelu przy Smoczej Jamie, gdzie stoi najsłynniejsza rzeźba artysty – ziejący ogniem Smok Wawelski. Opodal warto zobaczyć pomnik Psa Dżoka – symbol psiej wierności, którego autorem jest także Bronisław Chromy. Spod Wawelu jedziemy oznakowaną ścieżką rowerową wzdłuż Bulwarów Wiślanych do Salwatora, gdzie skręcamy za znakami zielonego szlaku na ścieżkę biegnącą wzdłuż Rudawy w kierunku krakowskich Błoń – największej zielonej przestrzeni w centrum miasta. Następnie udajemy się ścieżką prowadzącą wzdłuż Rudawy do tonącej w zieleni dziennicy willowej Wola Justowska. Tutaj w przepięknym Parku Decjusza czeka na nas niezwykłe miejsce – Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego utworzona w dawnej muszli koncertowej, gdzie można podziwiać rzeźby artysty. W Galerii mieści się artystyczna kawiarnia, gdzie napijemy się pysznej kawy i skosztujemy domowego ciasta.

zob. http://www.bronislawchromy.pl

opracowanie trasy: Dominika Zaręba

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Dolinki Podkrakowskie
Dolinki Podkrakowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Dolinki Podkrakowskie przedstawia najciekawsze tereny rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje malownicze wąwozy i doliny w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to obszar Ojcowskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego...

Wasza ocena: 3.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0