category-icon

Zieleniec Torfowisko Pod Zieleńcem Schr. Pod Muflonem Duszniki Jamrozowa Polana Marasykowa Chata

34 km
7 h 5 min
796 m
Polska, Duszniki-Zdrój
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-11-25
Polska, Duszniki-Zdrój
category-icon
34 km
796 m
794 m
Łatwy
7 h 5 min
6/6
Jak zwykle wyruszam z domu wczesnym rankiem. Jest ciemno, szyby w samochodzie zamarznięte. Chwila krzątaniny i ruszam w kierunku Siennej, potem Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola Górnego, Rudawy i o siódmej jestem w Zieleńcu. Jest szaro, wieje lekki wiatr.
Chwila poszukiwania szlaku, w końcu jest zielony w kierunku Polanicy Zdroju. Szlak ten doprowadzi do Torfowiska Batorowskiego. Szlak z głównej drogi wiedzie koło schroniska Orlica. Nie zaglądam tam nawet, o tej godzinie pewnie i tak jest zamknięte. Szlak prowadzi w dół. Po około 20 minutach koło parkingu skręcam w prawo, pod górę i idę w kierunku torfowiska. Powoli zaczyna się pokazywać słońce. W piątek o tej porze nie ma tu żywego ducha. Zatrzymuję się na chwilę przy tablicach informacyjnych, wchodzę na drewniane pomosty, odwiedzam drewnianą wieżę. Miejsce jest urokliwe, trochę tajemnicze, mam nadzieje, że za chwilę nie wynurzy się jakiś zapomniany dinozaur.
Czas trochę pogania, dzień krótki, więc raźno ruszam zielonym szlakiem w kierunku Rozdroża Pod Bieścem. Cały czas jestem jeszcze na torfowisku. Tylko kładki jakby mniej zadbane. W jednym miejscu zupełny ich brak, jakieś bale drewna przerzucone przez wodę. Dziś są śliskie i chodzenie po nich to istna ekwilibrystyka. Niestety nie udaje mi się przejść suchą stopą i moczę trochę buty, ale nie jest źle.
Na Rozdrożu „łapię” niebieski szlak, który doprowadzi mnie do Schr. pod Muflonem.
Około 11 w schronisku jest pustawo. Ktoś sprząta salę konsumpcyjną. Proszę o pieczątkę. Pani, która mi ją podaje, informuje mnie, że musi mieć na nią oko, ponieważ „kolekcjonerzy” dawno by ją wynieśli.
Spod schroniska „łapię” szlak żółty i po kilkunastu minutach jestem w Dusznikach. Mijam Dworek Chopina, słychać odgłosy koncertu. W parku jest pustawo, jakieś pojedyncze osoby przemykają po chodnikach. Zatrzymuję się na chwilę na śniadanie. Bułka z kiełbasą smakuje wyśmienicie, jeszcze banan i ruszam czerwonym szlakiem w kierunku Jamrozowej Polany. Trasa pnie się w ostro w górę. W parku spotykam wiele osób, które aktywnie spędzają czas. Warunki ku temu są tu wyśmienite.
Na Jamrozowej Polanie trwają intensywne prace budowlane i chyba z tego powodu mam kłopoty z odnalezieniem szlaku. Po kilkunastu minutach dochodzę do drogi prowadzącej w kierunku Zieleńca. Tutaj łączą się szlaki czerwony i zielony. Przez ponad pół godziny idę asfaltową drogą. Po lewej stronie ciągnie się ośrodek szkolenia piechoty górskiej, na szczycie jest parking i platforma widokowa, z niej piękny widok na góry i Duszniki.
Zaraz za wzniesieniem szlaki rozdzielają się. Ja idę w górę zielonym w kierunku Orlicy.
Pomimo że minęło południe, pogoda jest doskonała, trochę wzmaga się wiatr, ale i tak jest pięknie. Pod szczytem szlak skręca w kierunku Zieleńca. Liczyłem, że jest tam jakiś łącznik, który doprowadzi mnie do czeskich szlaków i dalej Masarykowej Chaty.
Chwila zastanowienia i opuszczam zielony szlak, idę wzdłuż słupów granicznych. Pewnie wiele osób tak robi, bo droga jest wydeptana. Po około 3 kilometrach mijam górne stacje wyciągów z Zieleńca, w chwilę potem moim oczom ukazuje się Masarykowa Chata.
Schronisko położone jest w Czechach, w kraju kralovohradeckim, na zachód od Zieleńca, poniżej grzbietu Gór Orlickich, na południowo-wschodnim zboczu Šerlicha, na rozległej odsłoniętej polanie, na wysokości 1013 m n.p.m.
Schronisko zostało zbudowane przez Klub Czechosłowackich Turystów z Hradca Králové w latach 1924–25. Uroczystego otwarcia schroniska z nadaniem nazwy dokonano 27 września 1925 roku. Uczczono w ten sposób 75 urodziny pierwszego prezydenta Czechosłowacji T. G. Masaryka. Dziesięć lat później 8 września 1935 roku odsłonięto przed schroniskiem popiersie prezydenta Masaryka. Największą atrakcją schroniska jest duża sala jadalna ze stojącym pośrodku drewnianym słupem z dwoma reliefami. Jeden z nich przedstawia literę "G" i czeskiego lwa, symbolizującego herb Hradca Kralove. Na jednej ze ścian wisi po sufitem rzeźba ducha Gór Orlickich Rampušáka z początku lat 60. XX wieku. Przeciwległy zakątek sali jadalnej zdobi ogromny portret prezydenta Masaryka.
W schronisku zapach czeskiej kuchni, który uwielbiam. Ale trzeba iść dalej. Teraz niebieskim szlakiem do Zieleńca zostało około godziny.
33 km przeleciało nie wiedzieć kiedy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych w skali 1:30 000, zaktualizowana w terenie. Na mapie oznaczono czasy przejść. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, rowerowe i piesze oraz najważniejsze informacje o charakterze turystycznym, a także informacje praktyczne. Rok wydania 2021

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu Duszniki-Zdrój, na wschodzie Szalejów Górny oraz na północy Police. Na mapie również czeskie Góry Stołowe: Adršpašsko-teplické skály i Broumovské stěny. Rok wydania 2023

Góry Bystrzyckie i Orlickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bystrzyckie i Orlickie

Mapa wydawnictwa Compass Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie w skali 1:35 000. Jest to mapa na której znalazły się tereny od Międzylesia przez Bystrzycę Kłodzką, Kudowę-Zdrój po Náchod. Oprócz znanych uzdrowisk (Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój) znajdziemy tu zamek w Międzylesiu, słynny wiadukt w Lewinie Kłodzkim czy ogród japoński w Jarkowie. Rok wydania 2024

Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie

Mapa Gór Bystrzyckich to nowe, uaktualnione wydanie. Mapa obejmuje obszar Gór Bystrzyckich i Orlickich, z uzdrowiskami Polanica Zdrój i Duszniki Zdrój oraz ośrodkami narciarskimi w Zieleńcu i Deštnem. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°18’ - 16°40’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°06’-50°26’ szerokości geograficznej północnej. Znajdują się tu takie atrakcje jak Torfowisko pod Zieleńcem i przełom Dzikiej Orlicy Zemská brána. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia. Zaznaczono wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Góry Orlickie i PN Gór Stołowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Orlickie i PN Gór Stołowych

Położone na granicy polsko-czeskiej Góry Orlickie to najwyższy masyw Sudetów Środkowych (najwyższy szczyt – Wielka Desztna (Velká Deštná), 1115 m n.p.m.). Większość masywu znajduje się w Czechach. Po polskiej stronie główne centra turystyczne to Duszniki-Zdrój (baza wypadowa w przyległe pasma) oraz wieś Zieleniec - znany ośrodek narciarski. Mapa obejmuje także polską część Gór Stołowych, pasma górskiego znanego z wyjątkowych formacji skalnych.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2024