Zakopane- dzień 2

Dodano 28 kwietnia 2016 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

76299
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  0.7
  • Dystans: 22,8 km
  • Przewyższenie: 384,57 m
  • Suma podejść: 1 529,17 m
  • Suma zejść: 1 533,45 m
  • Data: 6 maja 2016
  • Lokalizacja: Zakopane
440757
Kaplica na Jaszczurówce
Kaplica Najświętszego Serca Jezusa, została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Rozpoczęto ją budować w 1904 roku, a poświęcono w 1907. W praktyce opiekę nad nią sprawowali głównie księża przebywający w Tatrach dla wypoczynku. Formalnym właścicielem obiektu jest Tatrzański Park Narodowy, na którego terenie kaplica stoi. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
440758
Willa pod Jedlami
Budynek w stylu zakopiańskim w Zakopanem według projektu Stanisława Witkiewicza. Nazwa Pod Jedlami pochodzi od jodeł znajdujących się w pobliżu domu. Willa zbudowana została dla rodziny Pawlikowskich i nadal pozostaje w jej rękach. Powstała w 1897 roku na wzgórzu Koziniec niedaleko dzielnicy Bystre.
440759
Willa Witkiewiczówka
Budynek w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Jana Witkiewicza, który był synem brata Stanisława Witkiewicza – Jana. Willa wybudowana została na planie prostokąta w stylu zakopianskim i przetrwała do dziś w stanie niezmienionym. Budowla posiada konstrukcję zrębową, która znajduje się na wysokiej, kamiennej podmurówce z arkadami. Willa pokryta jest półszczytowym, krytym gontem dachem z facjatami, w którego szczytach znajdują się balkony. Willa posiada bogato zdobione detale architektoniczne.
440760
Skocznia Narciarska Wielka Krokiew
Najbardziej znanym obiektem sportowym w Zakopanem, a w związku z odbywających się na nim zawodów, również w Europie, jest skocznia narciarska Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. Trzykrotnie odbywały się na niej Mistrzostwa Świata FIS a od 1980 roku prawie co roku rozgrywane są zawody o Puchar Świata, od niedawna również zawody letniej Grand Prix.
440761
Pomnik Tytusa Chałubińskiego
Pomnik projektował Stanisław Witkiewicz, wraz z siedzącym u stóp Tytusa Sabałą. Tytus Chałubiński zyskał zaufanie i szacunek górali podczas epidemii cholery, która szerzyła się w Zakopanem jesienią 1873 roku. Leczył chorych i wpajał im zasady higienicznego trybu życia. Czynnie też uczestniczył w propagowaniu klimatu Tatr jako leczniczego oraz działał na rzecz Towarzystwa Tatrzańskiego. W tle znajduje się dom Chałubińskiego, gdzie mieszkał zmarły w 2002 roku wnuk Tytusa - Stefan Chałubiński.
440762
Willa Harenda - Muzeum Jana Kasprowicza
Willa ta związana jest z osobą Jana Kasprowicza, który spędził tu ostatnie dni swojego życia. Po śmierci poety dom był ośrodkiem życia kulturalnego gdzie skupiali się ówcześni artyści. Willa ma charakter typowej góralskiej chaty, do której wejście prowadzi przez ganek i otwartą werandę. Dziś mieści się tu Muzeum Jana Kasprowicza.
440763
Willa Atma - Muzeum Karola Szymanowskiego
Zabytkowa willa „Atma” stanowi dziś Muzeum Karola Szymanowskiego, który mieszkał tam przez ostatnie lata swojego życia. Drewniany dom wybudowany w typowym zakopiańskim stylu, przez wiele lat pełnił funkcję pensjonatu, przez co zmienił się jego charakterystyczny wystrój. Z czasem zrekonstruowano pomieszczenia willi nadając im klimat z dwudziestolecia międzywojennego. W takim właśnie wydaniu możemy zwiedzać willę do dziś.
440764
Willa Koliba - Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Najstarszym budynkiem w Zakopanem stylu zakopiańskiego jest willa „Koliba”, położona przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy miasta, gdzie podziwiać możemy liczne zabytkowe domy i zagrody góralskie. Willa „Koliba” powstała według projektu Stanisława Witkiewicza w roku 1893. Jej nazwa wywodzi się od słowa „koleba” oznaczającego rodzaj pasterskiego szałasu. Willa w swym pierwotnym wydaniu wyposażona była w stylowe meble i sprzęty, specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, a nawet klamki.
440765
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Nazywany też starym cmentarzem; pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano - oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce - już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala.
440766
Gubałówka
Szczyt o wysokości 1126 m na Pogórzu Gubałowskim (Paśmie Gubałowskim). Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb, a po zachodniej sąsiaduje z Butorowskim Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w dolinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre
440767
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992.
440768
Antałówka
Wzgórze na terenie Zakopanego o wysokości 940 m n.p.m., także osiedle w jego otoczeniu. Jej zachodnie stoki są pokryte lasem świerkowym i polanami. Na południowym stoku znajduje się wyciąg narciarski, maszt radiowo-telewizyjny. Antałówka stanowi dobry punkt widokowy, ze szczytu można podziwiać panoramę Zakopanego, Pasma Gubałówki, całych Tatr, Podhala i Gorców.
440769
Willa Oksza
Wybudowana została dla Wincentego Korwin-Kossakowskiego w latach 1894-95 przy ul. Zamoyskiego wg. projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim z drewna, na kamiennej podmurówce. Początkowo miała nazwę "Korwinówka". Zakupiona przez Marcina Nałęcz-Kęszyckiego, zmieniła nazwę na "Oksza" - od herbu rodowego. Po śmierci Kęszyckiego w 1900 r. dom przeszedł w ręce spokrewnionej z nim rodziny Reyów.
440770
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Mieści się w willi "Opolanka", gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a gdzie po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Duża biblioteka Makuszyńskich wraz z wieloma pamiątkami została zniszczona w czasie II wojny w Warszawie. To, co dzisiaj znajduje się w Muzeum, jest zaledwie cząstką dorobku pisarza - kolekcjonera dzieł sztuki i przyjaciela wielu wybitnych artystów. Muzeum powstało w roku 1966 ze zbiorów ofiarowanych społeczeństwu przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską (1896-1972) wdowę po pisarzu.
440771
Sanktuarium Objawienia Cudownego Medalika na Olczy
Parafia należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1914. Kościół parafialny wybudowany w latach 1981 - 1988, konsekrowany w 1988. Mieści się na osiedlu Piszczory. Parafię obsługują księża lazaryści.
440772
Bacówka przy Dolinie Strążyskiej
Dla wszystkich miłośników regionu Podtatrza jest to obowiązkowy punkt wycieczki rowerowej. Każdy może skosztować, zakupić oscypka prosto od bacy, napić się zyntycy i spróbować bundza. Do tego poczuć zapach wędzonego oscypka. Kto wie, może uda się spotkać i owiecki.
440773
Płazówka – Kaplica Św. Anny
Perełka architektury drewnianej. Warto pomęczyć się na podjazdach, aby podziwiać jej piękno, jak również otaczający ją pejzaż.
440774
Bike Point Koziniec
440775
Bike Point Przy Dworcu
440776
Bike Point Za 7 Górą
440777
Bike Point Pod Skocznią
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.