Z Targoszowa na Leskowiec i Groń Jana Pawła II.

Dodano 3 stycznia 2019 przez plik GPX
Z Targoszowa na Leskowiec i Groń Jana Pawła II.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

138741
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 10,8 km
  • Czas trwania: 5 h 16 min
  • Średnia prędkość: 2,04 km/h
  • Przewyższenie: 452,4 m
  • Suma podejść: 899,77 m
  • Suma zejść: 860,74 m
  • Data: 13 października 2018
  • Lokalizacja: Targoszów
786560
Targoszów - Pod kapliczką.
Wybór padł na czerwony szlak buków do schroniska PTTK Leskowiec przez Gronik.
786561
Gronik
Niewielki szczyt przy czerwonym szlaku bukowym z Targoszowa do schroniska "Leskowiec". Według tabliczki wznosi się na 530 m n.p.m. Mapy podają różnie.
786562
Czerwonym szlakiem bukowym.
Pora roku w której wybraliśmy się tym szlakiem obfitowała w duże ilości złotych liści pod nogami, jak również wszechobecnej bukwi pod stopami.
786563
Przy czerwonym szlaku.
Idąc za czerwonym szlakiem buków, około 1 km od szczytu Gronik łączy się ze szlakiem buków, Mały Szlak Beskidzki również znaczony kolorem czerwonym. Skrzyżowanie nosi nazwę Pod Palusową Górą. Po około 30 min marszu od skrzyżowania mijamy polanę, dobre miejsce na chwilę odpoczynku.
786564
Brzozowy zagajnik.
Mając do pokonania około 1 km do Przełęczy Midowicza szlak przecina brzozowy zagajnik, który jesienią wygląda bardzo efektownie w złotym kolorze.
786565
Przełęcz Władysława Midowicza 875m n.p.m.
Przełęcz znajduje się pomiędzy szczytami Leskowca (922 m) oraz Gronia Jana Pawła II (890 m). Przełęcz nosi imię Władysława Midowicza - zmarłego w 1993 roku geografa i meteorologa oraz działacza turystycznego. W latach 1925–1926 wyznakował wszystkie polskie szlaki w rejonie Babiej Góry, w tym jeden z nielicznych w Beskidach odcinek o charakterze wysokogórskim tzw. Perć Akademików na Diablak. W rejonie Babiej Góry znany był z tzw. "wojny na pędzle", w ramach której walczył ze znakami niemieckiej organizacji turystycznej Beskidenverein. Przełęcz to również węzeł szlaków. Przebiega tędy czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Przełęcz Kocierska - Potrójna - Łamana Skała - Leskowiec - Przełęcz Wł. Midowicza - Schronisko PTTK Leskowiec - Krzeszów - Zembrzyce. Drugi żółty szlak: Krzeszów - Targoszów - Leskowiec - Przełęcz Wł. Midowicza - Schronisko PTTK Leskowiec - Jaroszowice Czartak. Trzeci czarny szlak: Rzyki Jagódki - Przełęcz Wł. Midowicza - Schronisko PTTK Leskowiec.
786566
Przełęcz Midowicza.
Z Przełęczy Midowicza widoczne Schronisko PPTK Leskowiec.
786567
Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.)
W tle widoczna kaplica pod szczytem (na Polanie Bargłowej) wzniesiona w 1995 roku z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”. W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Szczyt ten początkowo miał nazwę Jaworzyna. Jan Paweł II w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie tu bywał. Z tego względu wystarano się o zmianę nazwy szczytu na Groń Jana Pawła II.
786568
Panorama z Gronia Jana Pawła II.
Widok na północ. W dolinie Kaczyna i Ponikiew a w oddali Wadowice.
786569
Schronisko PTTK Leskowiec
Nazwa schroniska nawiązuje do szczytu Leskowca, znajdującego się w odległości 800 m na południowy zachód od budynku schroniska. Uroczyste otwarcie schroniska miało miejsce 3 września 1933 roku. W 1945 oddziały niemieckie miały spalić schronisko, ale zostały przez gospodarza poczęstowane bimbrem i dzięki temu budynek ocalał. Dzisiaj rozbudowane schronisko przez obecnych właścicieli cieszy się dużym ruchem turystycznym. W sezonie letnim w weekendy przy pięknej pogodzie bywa tutaj tłoczno.
786570
Leskowiec (922 m n.p.m.)
Szczyt znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, między Groniem Jana Pawła II (890 m), oddzielony od niego płytką Przełęczą Midowicza, a Potrójną (847 m), oddzielony od niej przełęczą Beskidek (805 m). Miejscowa ludność nazywała Leskowiec w przeszłości "Hrabskie Buty", z powodu dwóch płyt kamiennych z wykutymi śladami stóp. Płyty te prawdopodobnie upamiętniają wejście na szczyt Adama hr. Potockiego i hrabianki Mery Wielopolskiej. Strącone ze szczytu przez pasterzy, przeleżały w lesie do 2004, gdy odkryte przez Jana Zielińskiego zostały przeniesione w pobliże schroniska PTTK Leskowiec. Inna zwyczajowa nazwa szczytu to Beskid. Posiada ważny węzeł szlaków turystycznych i jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Ze szczytowej polany rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski. Widoki obejmują Babią Górę i Pilsko, Pasmo Policy, Pasmo Jałowieckie. Na szczycie znajduje się niewielki schron z ławeczkami oraz specjalna tablica z opisem szczytów, które wchodzą w skład panoramy, którą możemy podziwiać z Leskowca. Bardzo dobre udogodnienie i duży plus pod względem edukacyjnym.
Na szczycie znajduje się również drewniany krzyż milenijny postawiony w 2000 roku. Zajął on miejsce poprzedniego krzyża, który był o 100 lat starszy.
Z moją najmłodszą turystką postanowiliśmy odwiedzić Leskowiec. Byłem tam kilka razy, natomiast córka była tam po raz pierwszy. Wybraliśmy szlak z Targoszowa. Tuż obok mostka i miejsca, gdzie zbiega się kilka szlaków, po przeciwnej stronie drogi znajduje się parking pod lasem, gdzie można zaparkować auto. Z tego miejsca mamy co najmniej cztery możliwości wyjścia na Leskowiec lub zatoczenia pętli. My wybraliśmy biegnący tędy Szlak Buków znakowany kolorem czerwonym przez niewielki szczyt Gronik. Szlak ten o tej porze roku był wyjątkowy, a to za sprawą kolorowej pierzyny liści i strzelających pod butami żołędzi. Jakieś 1,5 km stąd, mijając Gronik, Szlak Buków łączy się z czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim. Skrzyżowanie nosi nazwę Pod Palusową Górą. Dalej aż do Przełęczy Władysława Midowicza obydwa szlaki się łączą. Podejście nie jest bardzo wymagające w większości lasem. Po drodze polany z widokami a wyżej jedna porastająca w brzozy, bardzo okazała w jesiennych barwach. Pokonując około 5,5 km, dochodzimy do Przełęczy Wł. Midowicza. Z tego miejsca widzimy już schronisko PTTK oddalone o 300 m. Tablice informują, iż szczyt Leskowiec znajduje się w przeciwnym kierunku do schroniska, około 15 min drogi. My poszliśmy nabrać sił do schroniska. Obiadek, kawka wśród licznej grupy turystów i szkolnych wycieczek. Było tłoczno, ale smacznie. Trzeba dodać, że nad schroniskiem idąc w kierunku kaplicy-górskiego sanktuarium p.w. Matki Bożej Królowej Gór na Groniu Jana Pawła II znajduje się również dyżurka GOPR w małym drewnianym domku. Kaplica wraz z obejściem zadbana. Odprawiane są tutaj okolicznościowe msze święte według ustalonego harmonogramu znajdującego się w gablocie przy kaplicy. Za ogrodzeniem kaplicy miejsce widokowe. Widok na północ. Po odpoczynku i zwiedzaniu okolicy schroniska obraliśmy szlak żółty na powrót. Wracamy się do Przełęczy Wł. Midowicza i dalej na szczyt Leskowca pokonując 800 m trasy. Szczyt częściowo porośnięty drzewami, ale nie brakuje tu miejsca na biwak, opalanie, czy podziwianie widoków. Stoi tu krzyż, schron w postaci drewnianej zadaszonej wiaty gdzie często nocują turyści pokonujący Mały Szlak Beskidzki. Ze szczytu Leskowca rozciąga się widok w kierunku wschodnim, południowym i południowo-zachodnim. Widoki na zachód i północ zasłaniają drzewa. Orientację ułatwia nam tablica z opisem szczytów, które wchodzą w skład panoramy. Ze szczytu schodzimy żółtym szlakiem przez las. Zejście miejscami dość strome i monotonne bez widoków. Dopiero po wyjściu na łąki i pierwsze zagrody przysiółków Targoszowa odsłonił widok na południe. Ostatnim etapem był asfaltowy odcinek drogi między domami, którym dotarliśmy do punktu wyjścia, czyli na parking pod lasem. Ogólnie trasa nie była wymagająca. Pokonaliśmy ją spacerowym tempem z kilkoma postojami w tym w schronisku i kaplicy w niewiele ponad 5 godzin. Dystans to około 10 km. Polecamy i życzymy przyjemnego dreptania :-)
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.