category-icon

Z nad Przełęczy Kocierskiej na Potrójną

9 km
4 h 8 min
61 km
Kocierz Rychwałdzki
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-07-02
Kocierz Rychwałdzki
category-icon
9 km
61595 m
61595 m
Łatwy
4 h 8 min
6/6
Witam ;)

Nasza kolejna wycieczka urodziła się przypadkowo, a to za sprawą załamania pogody. Miała być Barania Góra, a skończyło się na Potrójnej. Korzystając z parkingu przy kompleksie wypoczynkowo-konferencyjnym Kocierz Hotel & SPA pozostawiliśmy auto. Zbiega się w tym miejscu kilka szlaków: czerwony-Mały Szlak Beskidzki biegnie od Bielska B. po Luboń. Czarny- z Nowej Wsi (Targanice Górne) przez Przełęcz Kocierską pod Hotel Kocierz oraz zielony- Gaiki przez Palenicę do Suchej Beskidzkiej. Pogoda godzinowa wskazuje na poprawę, więc pada decyzja, idziemy. Deszczyk delikatnie pada. Kierujemy się czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim w kierunku Potrójnej, tablice podają czas dojścia 1,15 h. Idąc lasem równolegle do drogi wojewódzkiej nr 781 z Andrychowa do Żywca docieramy po kilku minutach do Przełęczy Kocierskiej (718mnpm). Znajduje się między szczytami Błasiakówki i Roczenki na tzw. Zakręcie Beskid. Stanowi najniższy punkt w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego. Dawniej biegł tędy szlak kupiecki z Krakowa przez Żywiec na Węgry i stał drewniany zajazd (spłonął w 1908 r.). Idąc przyjemną leśną dróżką mijamy szczyt Roczenka 735 m n.p.m. Szlak wiedzie przez las dość łagodnie ,niestety bez widoków. Po prawej zostawiamy za sobą dwuwierzchołkową Kiczorę (758 m n.p.m.) Do Potrójnej dzieli nas jeszcze Przełęcz Skaliste (726 m n.p.m.), do której schodzimy łagodnie i od której zaczyna się zdecydowane, ale nie mordercze podejście na Potrójną. Po ok. 1,10 godz. docieramy na szczyt Potrójnej skąpanej we mgle i mżawce. Sprawdzamy pogodę i postanawiamy wstąpić na kawę do Chaty na Potrójnej, 3 min od szczytu, bo tak informują nas tabliczki. Zbaczamy więc z czerwonego szlaku, idąc w kierunku punktu widokowego za żółtym i czarnym szlakiem. Po chwili w prawo lekko w dół odbija zielony szlak obejściowy, który za Chatą na Potrójnej połączy się ponownie z czerwonym. We mgle między kilkoma zabudowaniami znajdujemy Chatę i upragnioną kawę. Ku naszemu szczęściu gospodyni właśnie piecze drożdżówki z jagodami zebranymi na Potrójnej i z rabarbarem. Uwierzcie....niebo w gębie....bez spulchniaczy :) Deszcz w międzyczasie przestał padać i wyszło słoneczko. Wracając, nareszcie możemy podziwiać piękne widoki z Potrójnej. Słońce zrobiło swoje, a mgła opadła, odsłaniając okazałą halę. Widoki na Beskid Makowski, Mały, Żywiecki robią wrażenie. Wracamy tą samą drogą, ale już w promieniach słońca. Po drodze w kilku miejscach wyłaniają się między drzewami bukowo-świerkowego lasu piękne widoczki. Szybko docieramy do parkingu. Trasa łatwa i przyjemna w miarę łagodna i nie sprawia żadnych problemów technicznych. Świetna na rodzinne wypady z dziećmi, choć trzeba pamiętać, że Chata na Potrójnej nie prowadzi gastronomii, a tylko sprzedaż napoi i nocleg. No, chyba że traficie na drożdżówki lub inne specjały gospodyni jak my ;)
Polecamy i pozdrawiamy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Miejscowości na trasie