category-icon

Z Lubina do Juszowic przez Żelazny Most

38 km
148 m
Polska, dolnośląskie, Lubin

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-05-06
Polska, dolnośląskie, Lubin
category-icon
38 km
148 m
150 m
Średni
2.6/6
Z Lubina do Juszowic przez Żelazny Most
Długość trasy – 39 km.
Trasa biegnie głównie drogami asfaltowymi mało uczęszczanymi i względnie bezpiecznymi dla rowerzystów. Tylko kilka kilometrów biegnie terenami leśnymi lub polnymi. Rozpoczynamy przy starej wieży ciśnień w Lubinie przy ulicy Parkowej. Ulicą Parkową, a następnie Osiedlową jedziemy do ulicy Hutniczej. Tutaj wskakujemy na ścieżkę rowerową (w lewo), którą podążamy do skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II. Dalej ścieżką rowerową wzdłuż tej ulicy kierujemy się do wsi Obora (na północny-zachód). Przez Oborę najlepiej chodnikiem, bo ruch tu jest spory. Przy końcu wsi ulicą Leśną kierujemy się do piaskowni "Obora". Tuż przed szlabanem skręcamy w lewo w las i jedziemy kilkaset metrów do drogi prowadzącej do Szklar Górnych. Skręcamy na drogę (w prawo). Zjazd w dół i tuż za dzielnicą domków jednorodzinnych kierujemy się w prawo. Główna droga podąża w lewo. Dojeżdżamy do drogi prowadzącej na wschód w kierunku wsi Owczary. Mijamy tę wieś i docieramy do drogi krajowej nr 3 mijając po drodze Szyby Zachodnie Zakładów Górniczych LUBIN. Przejście przez drogę dwupasmową jest trudne i niebezpieczne. Należy bardzo uważać. Po drugiej stronie wjeżdżamy na szlak czerwony i dojeżdżamy, ciągle jadąc tym szlakiem, do wału starego zbiornika poflotacyjnego GILÓW. Kawałek w prawo i wjazd na wał w lewo. Dalej przez zagajniki. Krajobraz niekiedy pustynny. Mijamy stawek nazwany "Miedzianym". Gorącym latem potrafi wyschnąć i krajobraz wtedy mamy tutaj pustynny. Osiągamy najwyższy punkt wycieczki (194 m n.p.m.). Dojeżdżamy do drogi łączącej Pieszkowice z Żelaznym Mostem, na której kierujemy się w prawo (na wschód). Mijamy wieś Żelazny Most. Tutaj możemy zrobić rundę pod górę wokół kościoła pod wezwaniem świętej Barbary. Dojeżdżamy do drogi biegnącej z Rudnej do Rynarcic. Skręcamy w prawo (na południe). Przejeżdżamy przez Rynarcice zmieniając kierunek na wschodni. Po lewej stronie mijamy kościół świętego Marcina. Podjeżdżamy do niego pod górkę. Przejeżdżamy przez jego teren i teren byłego cmentarza. Na krańcu cmentarza kierujemy się w prawo (na wschód) i dojeżdżamy do drogi biegnącej do Juszowic. Mijamy Juszowice i docieramy do drogi podążającej z Rudnej do Lubina. Skręcamy w prawo (na południe). Droga jest bardzo ruchliwa. Jedziemy nią niewielki kawałek i skręcamy do Mleczna, by uniknąć dużego ruchu samochodowego, lecz ponownie wjeżdżamy na tę ruchliwą drogę. Po około 2 kilometrach staramy się skręcić w prawo w las i lasem dojeżdżamy do Koźlic. Z Koźlic jedziemy do Goli, a z Goli do Lubina. Ulicą Spacerową docieramy do ulicy Szkolnej i ścieżką rowerową jedziemy wzdłuż tej ulicy, a następnie ulicy Konstytucji 3 Maja (najniższy punkt - 128 m n.p.m.) dojeżdżając do Alei Niepodległości. Przeskakujemy tę ulicę i ulicą Bilińskiego, a następnie Parkową docieramy do starej wieży ciśnień.
Pełen opis trasy na stronie:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl
Paweł Niewodniczański

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Baryczy. Część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy. Część zachodnia

Mapa częsci zachodniej Doliny Baryczy obejmuje obszar od Rudy Sułowskiej do ujścia Baryczy do Odry. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°16’ - 17°09’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°19’-51°42’ szerokości geograficznej północnej. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne podając ich długość. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera atrakcje przyrodnicze i bazę noclegową oraz ciekawostka - gniazda bocianie.

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie