category-icon

z Gdańska nad jez. Głębokie szlakiem wzgórz szymbarskich

64 km
323 m
Gdańsk Orunia - Kowale - Otomin - Łapino - Czapielsk - Marszewska Góra - jez. Głębokie - Przywidz -

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-07-05
Gdańsk Orunia - Kowale - Otomin - Łapino - Czapielsk - Marszewska Góra - jez. Głębokie - Przywidz -
category-icon
64 km
323 m
305 m
Średni
4/6
Bardzo ciekawa trasa rowerowa. W dużej części czarnym szlakiem wzgórz szymbarskich.
W zasadzie to przejechałem ją 2 razy z czego raz w pełnej wersji a raz w skróconej – tylko do Łapina.
Trasa miejscami do łatwych nie należy kilka odcinków wręcz trudnych a po deszczach szczególnie.
Sporo podjazdów leśnych często piaszczystych a największy zjazd wąwozem w stronę Raduni ze względu na kamienie i podmycia ciężki i niebezpieczny.

Wycieczkę zacząłem standardowo na Gdańskiej Oruni.
Jedziemy wzdłuż ul. Małomiejskiej/Świętokrzyskiej.
Aby ominąć wjazd ruchliwą ulicą na Kowale jadę ścieżką wokół zbiornika retencyjnego Świętokrzyska, a następnie na jego końcu jadę ul. Jaworzników i Guderskiego. Następnie wracam do głównej szosy i przejeżdżam wzdłuż niej ścieżką całe Kowale aż dojeżdżam do stacji benzynowej Kowale/Bąkowo. Koło niej skręcam w prawo i po kilkuset metrach zaczyna się las. W lesie jadę głównym duktem aż dojeżdżam do leśnej drogi gminnej łączącej Bąkowo z Otominem. Skręcam w prawo by po kilkuset metrach skręcić w boczną drogę w lewo pod górę.

Tu może się przydać telefon z nawigacją, ponieważ nie na każdym rozjazdem są znaki.

Jadę tą drogą, mijam oznaczenie szlaków by znaleźć się na samej górze lasu, by za znakami rozpocząć zjazd z kilkoma zakrętami. Następnie skręcam ostro w prawo w dużo mniej uczęszczaną drogę niemal zawracając. Jadę dalej aż do skrzyżowania dróg leśnych. Jadę prosto (nad głową mijam linię wysokiego napięcia) i mocno pod górę piaszczystym wjazdem. Jadę tą drogą spor kawałek prosto by na jej końcu skręcić w prawo. Jadę kawałek i zjeżdżam z niej ostro w lewo (tuż przed znakami szlakowymi). Zaczyna się ostry zjazd w dół wąwozem, aż dojeżdżam do rzeki Radunia.

Piękne miejsce. Krótki postój na posilenie się i kilka zdjęć, przechodzę przez mostek i błotko by
dojechać do starych torów łączących kiedyś Kolbudy z Kartuzami.
Przechodzę przez tory i jadę dalej aż dojeżdżam do brukowanej drogi łączącej Łapino z Widlinem.

Dojeżdżam do Łapina mijając stary budynek dworca.
Krótki przystanek nad jeziorem a w zasadzie zbiorkiem Łapino.
W wersji skróconej wracam główną drogą asfaltową do Kolbud, a następnie do Gdańska.

W wersji rozszerzonej trasy jadę w Łapinie pod górę ul. Wołodyjowskiego a następnie w lewo, w las.

Dojeżdżam do głównej drogi skręcam w prawo i jestem w Łapinie Kartuskim. Przecinam ulicę i jadę koło sklepu spożywczego w starym dużym ceglanym domu i dalej wzdłuż jeziora Łapińskiego po płytach jumbo a następnie drogą leśną. Następnie jadę ul. Bratek i dojeżdżam do Czapielska. Skręcam w prawo, kończy się asfalt i jadę prosto szutrem wzdłuż Reknicy przez Marszewo, Marszewską Kolonię do Marszewskiej Góry. Tutaj jest wiata grillowa gdzie można odpocząć chwilę.

W Marszewskiej Górze skręcam w lewo na asfaltową drogę pod górę by w środku wsi odbić w prawo w drogę gruntową prowadzącą do Huty Dolnej (ul. Żurawi Trakt). Jadę tą drogą około 3 km by dojechać do zabudowy letniskowej. Do jeziora Głębokiego przez tą zabudowę nie jest już tak łatwo trafić, a warto podjechać bo to bardzo ładne i czyste jezioro. Najlepiej przy takim mini parkingu przy drodze skręcić w lewo między słupkami/kamieniami takim lekko błotkiem i jesteśmy nad jeziorem.

Aby powrót nie był ta samą trasą wracam przez Przywidz.
W tym celu jadę szutrem do Klonowa Dolnego a następnie droga asfaltową do Przywidza.

W Przywidzu blisko skrzyżowania polecam pyszne pierogi w piwnicy budynku przy stadninie koni leżącego nieopodal na posesji gdzie mieści się jakiś dawny dwór/pałacyk (obecnie sala weselna i noclegi). Powróz z Przywidza w ekspresowym tempie główną droga wojewódzką, głównie mocno z górki gdzie możemy się nieźle rozpędzić. Tym sposobem przez Pomlewo – Jodłowno po krótkim czasie znajdujemy się w Kolbudach gdzie już dalej ścieżką rowerową przez Lublewo – Bąkowo – Kowale dojeżdżamy do Gdańska.
Bardzo fajna wycieczka na jakieś 4 do 5 godzin.
Polecam.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gdańsk. Plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gdańsk. Plan miasta

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Miejscowości na trasie