category-icon

WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamki Mirów i Bobolice, Wielka Góra, Strażnica Łutowiec

9.9 km
4 h 7 min
173 m
Polska, śląskie, Mirów, Bobolice, Łutowiec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-05-30
Polska, śląskie, Mirów, Bobolice, Łutowiec
category-icon
9.9 km
173 m
180 m
Łatwy
4 h 7 min
2.9/6
Trasa: Mirów - ruiny zamku - Bobolice - zamek w Bobolicach - Wielka Góra - Łutowiec - ruiny strażnicy

Szlaki: początkowo bez szlaku, potem czerwony, żółty i niebieski, powrót czarny

Mirów - historia zamku nie jest dokładnie znana. Według najbardziej popularnej teorii, zamek był częścią systemu strażnic wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w celu obrony zachodniej granicy Polski. Pierwsza wzmianka o warownii pochodzi z 1405 r. Przez cały XV w. właścicielami zamku byli Koziegłowscy, po których należał on do Myszkowskich którzy założyli tu siedzibę rodową. Jako taka musiała zostać oczywiście powiększona i unowocześniona. Główny budynek podwyższono o dwie kondygnacje, podwyższono również wieżę mieszkalną do pięciu kondygnacji. Wówczas także powstał zamek dolny, na teren którego prowadził wjazd przez wieżę bramną. Na zamku dolnym znajdowały się budynki mieszkalne i gospodarcze.
Od 1600 roku Myszkowscy poczęli się tytułować margrabiami na Mirowie de Gonzaga. Tytuł ten Zygmunt Myszkowski uzyskał od swego włoskiego przyjaciela, księcia Mantey de Gonzaga. Z cudzoziemska brzmiące nazwisko miało dodawać splendoru i tak już potężnemu rodowi. Mirów, choć imponujący, przestał im wystarczać. Zamek wraz z dobrami sprzedali więc Korycińskiemu, a ten po niewielu latach odstąpił go Męcińskim. Gdy przyszedł czas szwedzkiego "potopu" to piękne Orle Gniazdo zostało zniszczone, a po próbach odbudowy, w 1787 roku opuszczone całkowicie.

Bobolice - zamek został ufundowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, o czym wspominali Jan z Czarnkowa oraz Jan Długosz. Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1370 r. Ludwik Węgierski z okazji koronacji ofiarował go Władysławowi Opolczykowi, który z kolei w 1379 r. przekazał go na krótko Węgrowi Andrzejowi Schony z Barlabas. W 1391 r. warownia została zdobyta przez Władysława Jagiełłę, gdyż jego imiennik Władysław Opolczyk obsadził zamek Niemcami i Czechami, którzy plądrowali pobliskie tereny. W późniejszych wiekach zamek należał m.in. do Szafrańców, Trestków, Krezów, Chodakowskich, Męcińskich oraz Myszkowskich. Obecnie Laseckich.
Nie ma pewności kiedy zamek popadł w ruinę. Na pewno przyczynili się do tego arcyksiąże Maksymilian Habsburg, który najechał warownię w 1587 r. oraz Szwedzi w połowie XVII w. Podobno w 1683 r. na zamku gościł Jan III Sobieski. Musiał on jednak spać w namiocie, gdyż budowla była już mocno zrujnowana.
Inwentarz z 1700 r. wspomina, iż zamek był jeszcze zamieszkany przez ówczesnego dzierżawcę klucza bobolickiego J. Rutkowskiego. Później obiekt został opuszczony. Obecnie odbudowany - na zamku znajduje się muzeum oraz centrum obsługi ruchu turystycznego.

Łutowiec - obecnie praktycznie nie istnieje - pozostał tylko fragment kamiennego muru. Strażnica prawdopodobnie należała do Szlaku Orlich Gniazd. Według jednej z hipotez mogła służyć jako więzienie. Została zniszczona na skutek pożaru, którego okoliczności i data nie są znane.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024