Wycieczka rowerowa Sułkowice-Góra Żar

Dodano 7 listopada 2010 przez Garmin
Wycieczka rowerowa Sułkowice-Góra Żar
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1260
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 28,5 km
  • Przewyższenie: 256,67 m
  • Suma podejść: 390,77 m
  • Suma zejść: 490,75 m
  • Data: 11 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Sułkowice
1242
Jezioro-Miedzybrodzkie-i-Gora-Zar.png
Jezioro-Miedzybrodzkie-i-Gora-Zar
1243
Jezioro-Zywieckie.png
Jezioro-Zywieckie
1244
Gora-Zar.png
Gora Zar
1245
trasy-207.png
Widok na Jawornice z drogi na Wielka Puszcze
1246
trasy-209.png
Widok z Brzezinki Wielkiej na otaczajace gory
1247
Porabka--zabytki-architektury-drewnianej.png
Porabka--zabytki-architektury-drewnianej
1248
trasy-212.png
Jezioro Czarnieckie w okolicach Porebki
Zaczynamy wycieczkę w Sułkowicach, wiejskimi drogami z ciekawymi widokami na Beskid Niski podążamy do głównej drogi 781. Po 1,5 kilometra skręcamy w lewo za znakami na Porąbke. Za plecami zostawiamy śliczny widok na Jawornice ( 831 m npm) i ruszamy bardzo ostro pod górę ( naprawdę podjazd do Brzezinki Górnej jest ostry!!!). Na górze ciekawy widok na Bukowski Groń i Kiczere i lekki zjazd do wsi Wielkiej Puszczy!. Fajna droga wzdłuż rzeki Wielka Puszcza podążamy na zachód do Porąbki. Tu skręcamy w prawo i po 200 m jesteśmy w centrum ( wieś o walorach turystycznych słynna jest z powodu pierwszej w Polsce zapory wodnej, która została zaprojektowana przez prof. Gabriela Narutowicza) i po kolejnym kilometrze dojeżdżamy do tamy i jeziora Czarnieckiego na rzece Soła. Powrót do miasta, mijamy centrum i dalej wzdłuż jeziora podążamy za czarnym szlakiem rowerowym, przejeżdżamy przez most (tamę), po lewej rozpoczyna sie duży basen jez. Międzybrodzkiego. Teraz akwen wodny mamy po lewej stronie, droga 945 podążamy malowniczą droga wzdłuż jez. Międzybrodzkiego. Również po lewej powyżej jeziora rozpościera sie masyw góry Żar. Na górze znajduje sie wiele atrakcji nie tylko typowo turystycznych ( - zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej - ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu; - w roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje szkoła szybowcowa i paralotniowa. Można podziwiać je z dołu albo samemu spróbować polecieć. Oczywiście w ładną pogodę, z instruktorem i za sporą gotówkę; - w 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa; na górze jest także zjeżdżalnia saneczkowa. Można jeździć latem i zimą po specjalnych torach; góra jest również miejscem zjawisk paranormalnych. Na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku (przedmioty, w tym samochody, "toczą się pod górę"). W rzeczywistości jest to złudzenie optyczne). W połowie jeziora dojeżdżamy do głównego miasta turystycznego - Międzybrodzie Bielskie ( z licznymi kampingami, plażowiska i innymi atrakcjami turystycznymi). Kontynuujemy jazdę wzdłuż jeziora podziwiając wspaniale widoki i błękitną tafle jeziora, aby na końcu skręcić na most i dojechać finałowej osady naszej dzisiejszej wycieczki, kolejnego Międzybrodzia, tym razem Żywieckiego, skąd możemy wyjechać na wcześniej wspominaną gór Żar.
Wasza ocena: 2.5 (25 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.