Wycieczka Nadmorską Kolejką Wąskotorową Pogorzelica-Trzęsacz.

Dodano 7 lipca 2015 przez plik GPX
Wycieczka Nadmorską Kolejką Wąskotorową Pogorzelica-Trzęsacz.
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

63274
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Inne
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.9
 • Dystans: 21,7 km
 • Czas trwania: 3 h 49 min
 • Średnia prędkość: 5,67 km/h
 • Przewyższenie: 20,19 m
 • Suma podejść: 166,24 m
 • Suma zejść: 175,85 m
 • Data: 19 czerwca 2015
 • Lokalizacja: Pogorzelica, Trzęsacz
351696
Dworzec Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej w Pogorzelicy
351697
20150619_144952
351698
20150619_141250
351699
20150619_133805
351700
20150619_145003
351701
Trasa Pogorzelica-Trzęsacz
Historia nadmorskiej wąskotorówki zaczęła się 1 lipca 1896 r., gdy kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie kolej poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm, co znacznie usprawniło transport towarowy pomiędzy Gryficami i Niechorzem. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego. W latach powojennych transport kolejowy stał się mało rentowny i został zdominowany przez transport samochodowy. Z powodu braku inwestycji infrastruktura i tabor wąskotorowy zaczęły ulegać stopniowej dewastacji. Aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu Gryficka Kolej Dojazdowa została wpisana 11 maja 1995 r. do rejestru zabytków. Sytuacja ta nie zmieniła jednak złej kondycji Gryfickiej Kolei Dojazdowej i gdy w latach 90-tych utrzymanie linii kolejowej Gryfice-Trzebiatów przestało się opłacać, PKP postanowiły pozbyć się wąskotorówki. Jedna z ofert kupna kolejki nadeszła aż z Kenii.

Przed ostatecznym upadkiem nadmorską wąskotorówkę uratował samorząd gminy Rewal, podpisując w 2002 roku z Dyrekcją PKP oraz Ministrem Skarbu umowę o nieodpłatnym przejęciu taboru wraz z infrastrukturą i linią kolejową Gryfice- Trzebiatów, o łącznej długości 61 km. 29 maja 2002 r. wąskotorówka powróciła na tory, tym razem już jako własność gminy Rewal. Niestety z powodu złego stanu technicznego mostu na Redze w Nowielicach oraz zdewastowanych torowisk nie udało się uruchomić zamkniętej przez PKP trasy na odcinku Pogorzelica-Trzebiatów. Wieloletni brak inwestycji i remontów spowodował ogólną zapaść nadmorskiej kolejki, wymagającą ogromnych nakładów finansowych, zbyt dużych, jak na budżet nadmorskiej gminy, liczącej zaledwie3,5tys.mieszkańców.

Nowe perspektywy i szanse rozwoju dla rewalskiej kolejki otworzyły się dopiero w 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, gdy gmina Rewal, przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiła o dotacje unijne i przystąpiła do jednej z największych inwestycji ostatnich lat - rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W ramach prac rewitalizacyjnych zmodernizowano starą linię kolejową o długości 10 km na trasie Trzęsacz-Pogorzelica. Odnowiono też tabor kolejowy: stare wagony zostały odrestaurowane i wyposażone w ogrzewanie i nowoczesne toalety. Lokomotywy i wagony otrzymały nowe barwy. Ponadto wyremontowano zabytkowe budynki dworcowe i wybudowano 3 nowe dworce.

W 2013 r. na mocy uchwały Rady Gminy Rewal powołano spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa z siedzibą w Pogorzelicy. Spółka jest obecnie operatorem przewozów koleją wąskotorowa na trasie Gryfice-Pogorzelica.

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica łączy ze sobą miejscowości nadmorskie, położone na terenie gminy Rewal.

Długość trasy wynosi ok. 10 km i obejmuje 6 dworców:

0,0 km - Trzęsacz
1,4 km - Rewal
2,8 km - Śliwin
6,0 km - Niechorze Latarnia
6,9 km - Niechorze Gł.
9,9 km - PogorzelicaCHARAKTERYSTYKA

Przejazd pomiędzy dwiema skrajnymi stacjami: Trzęsaczem i Pogorzelicą trwa ok. 35 minut. Po osiągnięciu stacji krańcowych następuje nawrót lokomotywy.

Na trasie kolei wąskotorowej, wiodącej przez tereny gminy Rewal znajduje się wiele zabytków architektury oraz atrakcji turystycznych. Należą do nich m.in.
Park Linowy Revolta w Pogorzelicy

Latarnia morska z 1866 r. w Niechorzu

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Park Wieloryba w Rewalu

Ruiny średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu

Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu

Kościół neogotycki z 1896 r. w Trzęsaczu

Zespół Pałacowy z zabytkowym parkiem w Trzęsaczu.

zródło: www.kolej.rewal.pl
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.