category-icon

Wołosate Rozsypaniec Halicz Tarnica Wołosate

20 km
8 h 46 min
1.2 km

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-10-21
category-icon
20 km
1212 m
1315 m
Średni
8 h 46 min
5/6
Kolejny dzień jesiennego urlopu w Bieszczadach. W dniu dzisiejszym pogoda nie zachwyca – jest pochmurno, ale liczę, że nie będzie padać. Na dziś w planie jest wejście na Tarnicę 1346m, najwyższy szczyt w polskim paśmie Bieszczadów.

Mój cel wznosi się w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza na krańcu pasma połonin. Szczyt wyróżnia się bardzo charakterystyczną sylwetką do złudzenia przypominającą siodło. Przełęcz Goprowska oddziela go od sąsiedniego Krzemienia. Z Szerokim Wierchem łączy się ostro wciętą w grzbiet przełęczą, o wysokości 1275 m. To właśnie od tej charakterystycznej przełęczy wywodzi się nazwa góry, słowo „tarnita” w języku rumuńskim oznacza siodło, przełęcz.

Pod szczyt – na Przełęcz Siodło (Krygowskiego) wiodą tylko 2 szlaki czerwony i niebieski, ale można wyjść z 5 punktów. Wybór punktu wyjścia i zejścia jest zawsze sprawą indywidualną, zależną od własnych zboczeń i kondycji – najczęściej wybieram wariant: Wołosate – Przełęcz Bukowska (1107m) – Rozsypaniec (1280m) – Halicz (1333m) – pod Kopą Bukowską – trawersem przez Krzemień – Przełęcz Goprowska (1160m) – Przełęcz Siodło (1275m) – Tarnica (1346m) – Przełęcz Siodło – Wołosate. Moim zdaniem trasa optymalna, zapętlona, wyjście i zejście zawsze na samochód. I to dziś popełnię.

Startuję bladym świtem przed 9, po wykupieniu biletu, wypuszczam się wzdłuż drogi szlakiem czerwonym, po lewej stronie mijam cmentarz i miejsce po cerkwi. Po lewej stronie gdzieś w chmurach czai się szczyt Tarnicy. Po kilkunastu minutach marszu droga się rozwidla, odbijam w lewo, droga w prawo (niedostępna dla ruchu) prowadzi na przełęcz Beskid (785m). Dalej dość monotonny spacer przez las, wzdłuż Wołosatki. Po ok. 1h – wiata. Nieco dalej niewielkie rozlewisko – starorzecze Wołosatki i most przez Wołosatkę. Za mostem zaczyna się droga pod górk, nie za stromo, łagodnie będzie do samej Przełęczy Bukowskiej. Etap Wołosate - Przełęcz Bukowska to ok. 2h marszu.

Przełęcz Bukowskaj 1107m - stąd jest 0,5h na Rozsypaniec i 1h na Halicz. Pogoda nie rozpieszcza – jest mgliście, nie pada. Na Przełęczy trasa skręca ostro w lewo zaczyna się ostre podejście w górę.

Ze szczytu Rozsypańca – 1280m – widoki na grupę Tarnicy i Halicza, Kińczyk Bukowski i pasma ukraińskich Bieszczadów. Na szczycie są wychodnie skalne. Nazwę góra zawdzięcza gwarowemu określeniu rumowisk skalnych lub licznym charakterystycznie „rozsypanym” po swoich zboczach skałkom. Mgła przysłania wszystko, ruszam dalej w stronę Halicza.

Halicz 1333m – trzeci pod względem wysokości szczyt w polskiej części Bieszczadów, wspaniały punkt widokowy z panoramą 360 stopni. Widać z niego grzbiet graniczny, Wielką Rawkę, połoniny Tarnicy i Szerokiego Wierchu, grzbiety Krzemienia i Bukowego, Połoninę Caryńska i Magurę Stuposiańska, Otryt, Magurę Łomniańską, masyw Paraszki, Połonina Bukowską i Kińczyk Bukowski, Pikuj, Połoninę Równą, Ostrą Horę. Ale mgła niestety przysłania nadal wszystko!

Z Halicza tylko 1h do Przełęczy Goprowskiej. Trasa wiedzie trawersem po zboczach Kopy Bukowskiej i Krzemienia. Przy zejściu z Halicza poprawia się widoczność, mgła się unosi i odsłania skrywane widoki na pobliską Kopę Bukowską, potem na Krzemień....przyroda podniosła kurtynę. Widoki z drogi na dolinę Wołosatki i łąki pod Kiczerką. Widoczna jest również Przełęcz Goprowców, Tarnica i Krzemień ponad nią.

Po 1h od zejścia z Halicza docieram do Przełęczy Goprowskiej - 1160m – tutaj łączy się szlak czerwony ze szlakiem niebieskim i razem biegną do Przełęczy Siodło 1275m (oficjalna nazwa Przełęcz Krygowskiego) pod Tarnicą. Z Przełęczy Goprowskiej na sam szczyt Tarnicy czeka 186 metrów przewyższenia na krótkim odcinku.

Szczyt Tarnicy jest to wąski, ostry, nieco wydłużony grzbiet, z dwoma wyraźnymi wierzchołkami (1346 i 1339m). Znajdują się tu złomiska skał. Z południowej strony opada w dół wysoka skalna ściana, a niżej rozścielają się wielkie pola kamiennego rumoszu. Na głównej kulminacji znajduje się punkt geodezyjny i żelazny krzyż ustawiony w 1987r.

Tarnica to atrakcyjny punkt widokowy w całych polskich Bieszczadach. Ze szczytu widać panoramy sąsiednich grzbietów: Bukowe Berdo, Szeroki Wierch, Połoninę Caryńską, przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec.

Po opuszczeniu Tarnicy, postanowiłem jeszcze zawędrować na jeden garb sąsiedniego Szerokiego Wierchu.

Z Przełęczy Siodło do Wołosatego wiedzie szlak niebieski. W kilkanaście minut staczam się do linii lasu. Dalej w dół przez las. Po godzinie i kilku minutach wypęłzłem z lasu na łąki w Wołosatem. Z łąki widok na Szeroki Wierch, Tarnicę i Kiczerkę. Stąd obieram kierunek na cmentarz w Wołosatem, po drodze nieśmiertelny żuraw.

Trasa na cały dzień – pokonane 3 przełęcze i 3 szczyty. Wymaga dość dobrej kondycji i rozsądnego obuwia. Trasa godna polecania, bardzo widokowa przy dobrej pogodzie.

Opis całej trasy wraz z różnymi ciekawostkami w zdjęciach – 9 slajdów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady - Worek Bieszczadzki, Tarnica, Muczne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Worek Bieszczadzki, Tarnica, Muczne

Obszar mapy to: Wołcze (na Ukrainie), Stuposiany, Wołosate, źródła Sanu. W jej centralnej części jest Worek Bieszczadzki, miejscowość Muczne i szczyt Tarnica. Mapa zawiera wszelkie informacje pozwalające łatwiej zaplanować wycieczkę – trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo-edukacyjne z podaniem ich długości i czasów przejść. Rok wydania 2022

Bieszczady Połoniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Połoniny

Mapa swym zasięgiem obejmuje najciekawsze pasma górskie Bieszczadów. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich  długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście.
W części opisowej mapy, wzbogaconej fotografiami, zawarto informacje o pasmach i szczytach górskich oraz miejscowościach tu położonych. 

Użański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Użański Park Narodowy
Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec Bieszczadów Zachodnich, południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Wschodnich i północno-zachodnią część Połoniny Równej. Najwyższe szczyty Parku leżą w grzbiecie granicznym z Polską – Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Po stronie polskiej z Użańskim PN sąsiaduje Bieszczadzki Park Narodowy, a po stronie słowackiej – Park Narodowy Połoniny. Wraz z nimi Użański PN wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Na Przełęczy Użockiej Użański PN graniczy z Nadsańskim Regionalnym Parkiem Krajobrazowym. (wikipedia.pl)
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017