category-icon

Wokół jeziora Czchowskiego

75 km
5 h 1 min
1.9 km
Polska, małopolskie, Wojnicz

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-11-04
Polska, małopolskie, Wojnicz
category-icon
75 km
1864 m
1659 m
Łatwy
5 h 1 min
4.9/6
Wycieczkę zaczynamy w Wojniczu, skąd zmierzamy na południe m.in. przez Wielką Wieś, Sukmanie oraz Olszyny i dojeżdżamy do rozjazdu albo na Czchów albo na Zakliczyn. Wybieramy więc Czchów i skręcamy w lewo, gdzie zaraz docieramy do Melsztyna, skręcamy pierwszą drogą prawo i po około 500 metrach po lewej stronie jest wjazd pod niewielką górę, gdzie znajdują się warte obejrzenia ruiny baszty zamku w Melsztynie. Ostatnie 200m jest do podejścia pieszo. Następnie wracamy do głównej ulicy i jedziemy aż do ronda w Jurkowie, w którym to można podziwiać zabytkowy kościół drewniany z ok. 1578 r. Jest on tuż za rondem. Udajemy się teraz dalej w kierunku Czchowa, który może pochwalić się bardzo ładnym rynkiem i położonym przy nim kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny - jednym z najstarszych kościołów murowanych w regionie Małopolski, wzniesionym w połowie XIV w stylu gotyckim. Nieopodal niego, na górze na którą należy już wspinać się pieszo są ruiny zamku XIII wiecznego z w pełni odbudowaną oraz udostępnioną (w okresie letnim) zamkową basztą, która stanowi doskonały punkt widokowy. Parking dla samochodów znajduje się u podnóża góry, na którym położone są ruiny zamku. Po Czchowie udajemy się do Wytrzyszczki. Po drodze możemy posilić się w całodobowym barze Taurus, który słynie z przepysznej golonki po bawarsku. W Wytrzyszce możemy zaparkować przy restauracji "Biały Domek" i udać się pieszo do zamku Tropsztyn. Jest on w pełni zrekonstruowany, prezentując chyba najpiękniejszy w Polsce przykład zamku rycerskiego wzniesionego z kamienia. Zwiedzając zamek można obejrzeć trasę podziemną wiodącą przez lochy zamkowe, ekspozycję poświęconą kulturze Inków (z zamkiem związana jest legenda, iż tutaj został ukryty przez potomków króla Inków skarb przeznaczony na odbudowę państwa inkaskiego) oraz otwartą trasę u podstawy skały, na której został wzniesiony zamek. Zamek jest udostępniany do zwiedzania tylko w okresie letnim. Po zwiedzeniu zamku udajemy się do Tropia, w tym celu musimy zawrócić i udać się do znajdującego się nieopodal promu, który darmowo przewozi samochody przez jezioro Czchowskie. Po krótkiej przygodzie z promem jesteśmy już w Tropiu, gdzie po prawej stronie znajdziemy romański kościół na wzgórzu, tuż nad jeziorem Czchowskim. Atrakcją jest też wybudowany tutaj na zewnątrz kościoła kamienisty różaniec, który otacza kościół. Po zwiedzeniu kościoła udajemy się już w drogę powrotną do Wojnicza, możemy podziwiać znajdujący się na trasie Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, wracamy przez Roztokę, Dzierżaniny i w Paleśnicy skręcamy w lewo w kierunku Zakliczyna, a stamtąd dalej w kierunku Wojnicza.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022